Skóra a stres środowiskowy
Generalnie uważa się, że geny tylko w 20% odpowiadają za tempo i sposób starzenia się skóry. Reszta to wpływ działania innych czynników, na które jesteśmy narażeni każdego dnia, przede wszystkim promieniowanie UV i zanieczyszczenia wywołujące w skórze stres oksydacyjny. Wskutek ich działania nasilają się też inne problemy skóry, takie jak podrażnienia i stan zapalny. Jak chronić skórę przed stresem środowiskowym? Podpowiadamy!
Jak zbudowana jest skóra i jakie funkcje pełni?
Skóra jest największym organem ludzkiego organizmu. Średnio u dorosłej osoby zajmuje ok. 2 m2 powierzchni, a jej grubość wynosi od 1 do 4 mm. Dzięki swojej wytrzymałości i elastyczności jest doskonałą barierą ochronną dla całego organizmu i narządów wewnętrznych. Skóra zbudowana jest z 3 warstw:
- Naskórek (epidermis) – jest to warstwa zewnętrzna skóry, która ma funkcję ochronną i rozrodczą; naskórek zbudowany jest z wielowarstwowego nabłonka płaskiego (jego komórki nazywane są keratynocytami), który nie posiada naczyń krwionośnych, dlatego obumiera (rogowacieje) i systematycznie się złuszcza w 28-dniowym cyklu odnowy. W warstwie rozrodczej naskórka znajdują się melanocyty, produkujące barwnik obecny w skórze. W naskórku ważną rolę odgrywają też komórki Langerhansa, odpowiedzialne za reakcje immunologiczne, oraz komórki układu nerwowego. Naskórek dzieli się na 5 warstw (idąc w głąb): warstwa rogowa, warstwa jasna, warstwa ziarnista, warstwa kolczysta i warstwa podstawna.
- Skóra właściwa (dermis) – jest to środkowa, najgrubsza warstwa (od 1 do 3 mm), zbudowana z tkanki łącznej, która nadaje skórze wytrzymałość, elastyczność i sprężystość, a także odpowiada za jej młody wygląd. Głównymi składnikami tkanki łącznej są tzw. białka podporowe skóry wytwarzane i wydzielane do przestrzeni międzykomórkowej przez fibroblasty: kolagen (do 75% masy) i elastynę (ok. 5% masy skóry właściwej). W skórze właściwej znajduje się też kwas hialuronowy, odpowiedzialny za nawilżenie skóry. Niestety, tych trzech składników, odpowiedzialnych za jędrność, elastyczność i sprężystość skóry w młodym wieku, zaczyna ubywać już od ok. 25. roku życia – to wtedy właśnie zaczyna się fizjologiczny proces starzenia się skóry. W skórze właściwej zlokalizowane są też naczynia limfatyczne i krwionośne, mieszki włosowe oraz gruczoły łojowe i potowe, a także komórki czuciowe bezpośrednio powiązane z systemem nerwowym, które odbierają bodźce ze świata zewnętrznego i przekazują je do układu nerwowego.
- Tkanka podskórna (hypodermis) – to najgłębsza warstwa skóry, zbudowana w głównej mierze z tkanki tłuszczowej, która izoluje organizm i chroni go przed nagłymi zmianami temperatury. U kobiet podskórna tkanka tłuszczowa stanowi zazwyczaj ok. 25% masy ciała, a u mężczyzn 15%. Na jej rozmieszczenie mają wpływ czynniki hormonalne.
Cykl odnowy komórkowej – można powiedzieć, że człowiek cały czas „zrzuca” starą skórę. Proces ten zachodzi stopniowo przez ok. 28 dni – stare, zrogowaciałe komórki są „wypychane” na zewnątrz i zastępowane nowymi keratynocytami, które powstają niżej, w warstwie podstawnej naskórka, i w ciągu 2 tygodni wędrują w kierunku warstw powierzchownych, do granicy warstwy ziarnistej i rogowej. W tym czasie dojrzewają – zmieniają kształt i budowę, spłaszczają się i tracą jądro komórkowe. W ten sposób powstają korneocyty (tzw. martwe komórki warstwy rogowej). Ich pełna przemiana wraz z procesem złuszczania trwa kolejne 2 tygodnie. Jeśli proces ten zastanie zaburzony (np. na skutek działania promieni UV), skóra staje się ziemista, poszarzała, szorstka, przesuszona, a nagromadzenie martwych komórek może zatykać ujścia gruczołów łojowych, powodując stany zapalne i wypryski. Cykl odnowy komórkowej wydłuża się też wraz z wiekiem – nawet do 40-50 dni. Wszystko to trzeba uwzględnić w pielęgnacji skóry.
Podstawową funkcją skóry jest ochrona narządów przed urazami mechanicznymi, substancjami chemicznymi, zbyt wysoką bądź niską temperaturą, promieniami UV (w reakcji obronnej melanocyty wytwarzają więcej melaniny i dochodzi do przyciemnienia kolorytu skóry), zanieczyszczeniami środowiska czy mikroorganizmami patogennymi. Dodatkowo skóra pełni funkcje: percepcyjną (jest ogromnym narządem zmysłu dotyku), termoregulacyjną, resorpcyjną (to przede wszystkim rola naskórka, który może wchłaniać niektóre substancje rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach, np. witaminy, kolagen, niektóre oleje czy ekstrakty roślinne), a także odpornościową. Niestety, pod wpływem działania różnych czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych – dochodzi do zaburzenia funkcjonowania skóry i jej szybszego starzenia się.
Czynniki przyspieszające starzenie się skóry
Aż w 80% mamy wpływ na to, jak będzie funkcjonować i w jakim tempie starzeć się skóra! Najbardziej negatywny wpływ mają na nią:
- Promienie UV – główny czynnik przyspieszający starzenie się skóry i degradację kolagenu oraz elastyny, typowe objawy fotostarzenia to: utrata jędrności, zmarszczki, przesuszenie, przebarwienia, naczynka, szary, ziemisty kolor. Ekspozycja skóry na promienie UV zwiększa też ryzyko zachorowania na nowotwory skóry, w tym groźnego czerniaka.
- Zanieczyszczenia środowiska – obecne w smogu tzw. pyły zawieszone (zwłaszcza te najmniejsze o średnicy 2,5 mikrometra – PM2,5) osadzają się w skórze, powodując jej przyspieszone starzenie się poprzez degradację kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, wywoływanie stresu oksydacyjnego oraz naruszenie ochronnej bariery hydrolipidowej. Sprzyjają też podrażnieniom, stanom zapalnym, utrwalonemu rumieniowi.
- Wolne rodniki – reaktywne formy tlenu niszczą komórki skóry, przyspieszając procesy starzenia, uszkadzając barierę ochronną skóry, spowalniając procesy naprawcze i przyczyniając się do podrażnień, stanów zapalnych, a także wielu chorób, w tym nowotworów skóry. Są wytwarzane głównie pod wpływem promieni UV, smogu, dymu papierosowego, ale też zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. W prawidłowych warunkach nasz organizm jest w stanie samodzielnie je neutralizować, jednak wraz z wiekiem i pod wpływem szkodliwych czynników zdolności antyoksydacyjne naszego organizmu zmniejszają się i dochodzi do powstania tzw. stresu oksydacyjnego.
- Stres – chroniczny stres uszkadza ochronną barierę hydrolipidową skóry, powodując jej zwiększoną wrażliwość na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Skóra staje się przesuszona, szorstka, ściągnięta, matowa, ziemista. Pod wpływem hormonu stresu (kortyzolu) dochodzi też do przyspieszonego starzenia się skóry, nasilają się też problemy dermatologiczne np. skóry naczynkowej, atopowej czy trądzikowej. Stres jest też silnym katalizatorem wolnych rodników, może powodować nadmierne wypadanie włosów.
- Nieodpowiednia dieta – wraz z wiekiem nasila się glikacja białek. Jest to proces podobny do karmelizacji, który polega na tym, że obecny w krwi cukier może przyłączać się bez udziału enzymów do białek budujących skórę, prowadząc do ich twardnienia, a następnie uszkadzania. Powstają wtedy zaawansowane końcowe produkty glikacji – AGE (Advanced Glycation Endproducts), które nasilają procesy zapalne i przyspieszają procesy degeneracyjne w skórze. Nasz organizm w naturalny sposób produkuje AGE (źródło wewnętrzne), posiada jednak zdolność ich neutralizacji. Problem zaczyna się, gdy pojawiają się w nadmiarze – ich głównym źródłem jest przede wszystkim wysokoprzetworzona żywność (źródło zewnętrzne).
Suplementy przeciwstarzeniowe
Podstawą profilaktyki anti-aging są:
- odpowiednia pielęgnacja skóry (ochrona przed promieniowaniem UV i zanieczyszczeniami, wzmacnianie bariery hydro-lipidowej, antyoksydacja, nawilżanie, odbudowa kolagenu i elastyny),
- zrównoważona dieta, bogata w witaminy, zdrowe oleje roślinne, antyoksydanty i minerały – unikaj natomiast produktów wysoko przetworzonych i cukru,
- ogólnie zdrowy styl życia – ochrona przed szkodliwymi czynnikami, codzienna dawka ruchu,
- nawadnianie się od środka – codziennie pij min. 2 litry wody,
- warto też wspomóc się suplementami o działaniu nutrikosmetycznym – regularnie stosowane przynoszą widoczny efekt poprawy jakości skóry, zapobiegają podrażnieniom, łagodzą stany zapalne skóry, pomagają odbudować skórę i przyspieszają jej regenerację,
- pomocne będą również odpowiednio dobrane zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej.
W gamie nutrikosmetyków D-LAB znajdziesz „złotą piątkę” suplementów wspierających młodość skóry:
- Omega-3 dla wzmocnienia bariery hydro-lipidowej – w 100% roślinne zdrowe kwasy tłuszczowe Omega-3 z ekologicznego oleju z mikroalg Shizochytrium, w połączeniu z olejem słonecznikowym. Wzmacnia właściwości ochronne skóry, zapobiega jej przesuszeniu, działa przeciwzapalnie.
- Czysty Kolagen dla ujędrnienia i odmłodzenia skóry – opatentowany kolagen morski zawiera 94% kolagenu i 6% elastyny – a więc głównych białek podporowych tkanek w takich proporcjach jak w samej skórze. Działanie przeciwzmarszczkowe i zagęszczające skórę potwierdzone badaniami klinicznymi.
- Czysty Kwas hialuronowy dla głębokiego nawilżenia skóry – kwas hialuronowy nowej generacji pochodzący z biofermentacji, oparty o naturalną i wegańską technikę syntezy. Zawiera pełne spektrum kwasów hialuronowych o różnych ciężarach masy cząsteczkowej, od 50 kDa do 3000 kDa, aby odpowiadać na wszystkie fizjologiczne potrzeby skóry. Badania kliniczne wykazały, że preparat ten stymuluje endogenną syntezę kwasu hialuronowego i zwiększa poziom kwasu hialuronowego we krwi już od 7. dnia do uzyskania +40,3% po 28 dniach stosowania, ponadto zmniejsza zmarszczki, poprawia elastyczność i nawilżenie skóry.
Te trzy preparaty możesz też kupić razem jako program odżywczy dla skóry!
- Czysty D-Glyc dla zapobiegania glikacji białek – innowacyjny produkt przeciwstarzeniowy zapobiegający glikacji białek. Zawiera L-karnozynę (silny antyoksydant) oraz Glycoxyl® – roślinny składnik o działaniu podobnym do karcyniny, który chroni włókna tkanek poprzez naprawianie „skarmelizowanych” wskutek procesu glikacji białek. Skuteczność tego składnika została udowodniona klinicznie.
- Aktywator Regeneracji dla aktywacji odnowy komórkowej i ochrony przed stresem oksydacyjnym – „kultowy” suplement D-LAB, który warto stosować jako produkt bazowy wraz z innymi suplementami, dobranymi do potrzeb skóry. Zwiększa produkcję energii komórkowej, stymuluje procesy regeneracyjne i ochronne w skórze, poprawia jej strukturę. Zawiera bogactwo skoncentrowanych składników roślinnych, w tym silne antyoksydanty: resweratrol ekstrahowany z rdestowca japońskiego, polifenole z pestek winogron, witaminę C, koenzym Q10.
Nutrikosmetyki likwidujące objawy stresu na skórze
Zażywanie suplementów chroniących młodość skóry jest zalecane jako codzienna profilaktyka przeciwstarzeniowa. Czasami jednak twoja skóra może potrzebować pomocy S.O.S – aby złagodzić podrażnienia spowodowane np. agresywnymi czynnikami zewnętrznymi, ujednolicić koloryt i dodać blasku np. po lecie albo ułatwić walkę z trądzikiem i niedoskonałościami. Tutaj z pomocą przychodzą unikalne roślinne kompleksy D-LAB: uspokajający podrażnioną skórę (Skin Calming Complex), ujednolicający jej kolor i dodający blasku (Skin Glowing Complex) czy nutrikosmetyk oczyszczający i matujący tłustą skórę (Clear Skin Complex).
Na szczególną uwagę zasługuje Skin Detox (Detox Peau) – innowacyjna formuła dla kapryśnej skóry, zmiennej w zależności od cyklu miesiączkowego. Pomaga skórze oczyszczać się z zanieczyszczeń, uspokaja ją, walczy z trądzikiem, reguluje aktywność hormonalną, wspomaga drenaż i detoksykację, spowalnia endogenną syntezę kortyzolu – hormonu stresu, a także przywraca równowagę mikrobiomu, co ma wpływ na uspokojenie skóry, redukcję zaczerwienienia i stanów zapalnych. Bogaty skład – m.in. czarna rzodkiew o właściwościach głęboko oczyszczających, mikrokapsułkowany cynk niezastąpiony w regulacji wydzielania sebum, probiotyki, niepokalanek regulujący pracę hormonów, antyoksydacyjna kurkuma i selen. Polecamy!
Nasza opinia:
Mam skórę wrażliwą, skłonną do zaczerwienienia, zimą często dającą uczucie ściągania i przesuszenia. Testowałam preparat Omega-3 – już po jednym opakowaniu (28 dni) poczułam różnicę. Skóra się uspokoiła, stała się bardziej elastyczna, nawilżona, mniej się rumieni np. gdy długo przebywam na zewnątrz. Polecamy!