Programy nutrikosmetyczne – jak je bezpiecznie komponować?
Celem suplementów jest uzupełnienie niedoborów składników odżywczych w organizmie, w przypadku nutrikosmetyków mówimy o składnikach mogących mieć wpływ na jakość skóry, włosów czy paznokci. Trzeba jednak pamiętać, że często zawierają one bardzo aktywne składniki, które stosowane w nadmiarze bądź nieodpowiednio ze sobą połączone mogą dać nie do końca pożądany efekt. Jak bezpiecznie łączyć suplementy ze sobą?
Jak czytać etykiety suplementów?
Suplementy są skoncentrowanym źródłem składników o działaniu odżywczym bądź fizjologicznym, które możesz znaleźć też w innych środkach spożywczych. Co ważne, mają formę umożliwiającą ich dokładne dawkowanie – bo choć nie są lekami, można z nimi przesadzić, co może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Marka D-LAB wykorzystuje składniki w 100% naturalne, pochodzące z francuskiego Green-Tech, najczęściej w formie sproszkowanych części lub ekstraktów roślinnych. Większość produktów ma postać tabletek – ich zawartość zamknięta jest w bioosłonce, która jest odporna na działanie kwasu żołądkowego i rozpuszcza się w jelicie, zapewniając doskonałą przyswajalność składników odżywczych. Dawkowanie to zwykle 1, czasami dwie tabletki dziennie. W ofercie znajdują się też produkty w proszku, które należy spożyć np. po dodaniu do picia bądź jedzenia (np. Czyste Synbiotyki).
Każdy suplement diety przed wprowadzeniem na rynek musi zostać zgłoszony do Głównego Inspektora Sanitarnego – producent lub dystrybutor w zgłoszeniu musi zawrzeć reż wzór etykiety, na której powinny znaleźć się:
- nazwa kategorii substancji odżywczych lub substancji charakteryzujących produkt lub wskazanie charakteru tych substancji,
- określenie „suplement diety”,
- porcja produktu zalecana do spożycia w ciągu dnia,
- ostrzeżenie dotyczące nieprzekraczania zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia,
- informacja, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety,
- informacja, że suplementy diety powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci,
- zawartość substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny efekt fizjologiczny jest deklarowana w postaci liczbowej, w przeliczeniu na zalecaną przez producenta do spożycia dzienną porcję produktu, a w przypadku witamin i składników mineralnych – także w przeliczeniu na tzw. Referencyjną Wartość Spożycia (RWS). Dzięki RWS dowiesz się, w ilu procentach zaspokajasz dzienne zapotrzebowanie na dane witaminy lub składniki mineralne spożywając dany suplement diety. Te informacje są ważne dla bezpieczeństwa stosowania produktu.
Pamiętaj, że jeśli suplement diety nie został zgłoszony do Głównego Inspektora Sanitarnego, oznacza to, że jest wyprowadzany na rynek nielegalnie.
Czy można przesadzić z suplementami?
Oczywiście, a przedawkowanie np. określonych witamin może być dla organizmu tak samo groźne jak ich niedobór. Stan taki można wywołać nawet nieodpowiednim żywieniem na co dzień, ale w przypadku suplementów – zawierających skoncentrowane ilości składników – jest dużo łatwiej zarówno o uzupełnienie niedoborów, jak i przekroczenie bezpiecznej granicy. Dlatego zawsze uważnie czytaj etykiety i nie przekraczaj dziennej zalecanej do spożycia dawki suplementów. Nie łącz też suplementów o podobnym działaniu pochodzących od różnych producentów. Wśród składników, dla których istnieje ryzyko związane z nadmiernym spożyciem, wymienia się witaminę A, β-karoten, miedź, fluor, jod, żelazo, mangan, cynk. Pamiętaj też, że niektóre suplementy mogą zaburzać wchłanianie przyjmowanych leków i odwrotnie – leki mogą zmniejszać wchłanianie składników pokarmowych z jedzenia i suplementacji. W takiej sytuacji najlepiej poradzić się lekarza.
Synergia działania
Z nutrikosmetykami jest podobnie jak z kremami aplikowanymi na skórę – odpowiednio dobrane programy pielęgnacyjne pozwalają uzyskać lepsze i trwalsze efekty niż zawarte w nich produkty stosowane pojedynczo. Dlatego marka D-LAB, która ma w ofercie ponad 20 suplementów z ponad 200 składnikami, tworzy też unikalne programy opierające się na 2, 3 lub 4 uzupełniających się produktach.
Pewnie zwróciłaś uwagę, że na ich opakowaniach znajdują się numery: 1, 2, 3. Co oznaczają? Numer przypisany jest do produktu w zależności od pełnionej funkcji, i tak:
1 – oddychanie komórkowe (aktywacja metabolizmu, regeneracja, przygotowanie do dalszej suplementacji)
2 – odżywianie komórkowe (regulacja i optymalizacja procesów zachodzących w komórkach)
3 – detoks i oczyszczanie (usuwanie toksyn i zanieczyszczeń, usprawnienie procesów metabolicznych).
W każdym programie nutripielęgnacyjnym znajdziesz najczęściej trzy produkty – czasami każdy z nich jest oznaczony innym numerem, a czasami wszystkie preparaty jednego programu mają ten sam numer. Pamiętaj jednak, że cyfry te nie mają nic wspólnego z kolejnością zażywania suplementów (choć rzeczywiście aktywatory z numerem 1 warto zawsze spożywać jako pierwsze). To po prostu przemyślana, gotowa kuracja odpowiadająca na wszystkie potrzeby organizmu w danym zakresie, wspierająca np. spalanie tłuszczu czy odżywienie i odmłodzenie skóry. Dzięki połączeniu wybranych składników efekty są jeszcze lepsze! Bestsellerowym programem anti-aging jest Pure-Nutrition Program: Czysty Kwas hialuronowy, Czysty kolagen i Omega-3. Możesz też z pomocą specjalisty marki skomponować indywidualny program dla siebie!