
Nawilżanie ust kwasem hialuronowym
DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTAUsta z wiekiem stają się coraz bardziej przesuszone, tracą jędrność i świeżość. Z pomocą przychodzą preparaty kwasu hialuronowego, które niekoniecznie muszą być stosowane do powiększania ust. Odpowiednio dobrane służą ich rewitalizacji, nawilżeniu, odświeżeniu bez dodawania dużej objętości. Sprawiają, że usta przestają pierzchnąć i są zawsze głęboko nawilżone!

Średnia cena:
900-1200 zł
Ile trwa zabieg:
ok. 30 minut
Ilość zabiegów:
1 zabieg, efekt utrzymuje się ok. 9-12 miesięcy
Po zabiegu:
Rekonwalescencja trwa ok. 1-3 dni
Nawilżanie ust kwasem hialuronowym to coraz bardziej popularny zabieg w gabinetach medycyny estetycznej. Jego celem jest rewitalizacja ust i poprawa ich nawodnienia bez wyraźnej korekcji objętości bądź kształtu.
Nawilżanie ust kwasem hialuronowym
To inaczej: rewitalizacja ust kwasem hialuronowym, odświeżenie czerwieni ust kwasem hialuronowym, refreshing ust kwasem hialuronowym. W zabiegu tym nie chodzi o wyraźne powiększenie czy zmianę kształtu ust, ale przede wszystkim o ich odświeżenie i dogłębne nawilżenie. Zabieg zalecany jest wszystkim osobom, które odczuwają trwałe przesuszenie ust, obserwują blednięcie czerwieni wargowej wraz z wiekiem, widzą, że ich usta stają się pomarszczone, tracą napięcie, miękkość i sprężystość. Coraz więcej kobiet decyduje się też na zabieg nawilżania ust kwasem hialuronowym w okresie letnim lub zimowym, gdy usta są szczególnie podatne na przesuszenie i pierzchnięcie.
Nawilżanie ust kwasem hialuronowym – jak wygląda zabieg?
Zabieg polega na ostrzyknięciu ust lekko usieciowanym preparatem kwasu hialuronowego o odpowiednich właściwościach reologicznych, które pozwalają na idealną integrację z tkankami i uzyskanie naturalnego efektu. Jest to wypełniacz, ale, można powiedzieć, bardzo delikatny, nie dający mocnego efektu powiększenia ust – bardziej chodzi tutaj o poprawę ich napięcia, wygładzenie i nawilżenie niż wyraźną zmianę objętości. Jeśli jest taka konieczność, lekarz może nim od razu wykonać delikatny zabieg modelowania ust kwasem hialuronowym, poprawiając ich kształt czy kontur, unosząc opadające kąciki bądź korygując niewielką asymetrię. Zabieg jest robiony, podobnie jak powiększanie ust kwasem hialuronowym, po wcześniejszym znieczuleniu obszaru ostrzykiwania kremem znieczulającym (nakładanym minimum 30-40 minut wcześniej) bądź nasiękowo, tzw. znieczuleniem stomatologicznym. Kwas hialuronowy wprowadzany jest igłą bądź kaniulą. Po zabiegu lekarz lekko rozmasowuje usta, aby preparat równomiernie rozłożył się w czerwieni wargowej.
Kwas hialuronowy naturalnie występuje w skórze, odpowiadając za poziom jej prawidłowego nawilżenia, a tym samym gładkość, miękkość i sprężystość. Swoje działanie substancja ta zawdzięcza niezwykłym właściwościom wiązania wody – jedna cząsteczka HA jest zdolna do 1000-krotnego zwiększenia swojej objętości, a 1 g kwasu hialuronowego może związać 6 litrów wody! Niestety, z wiekiem – już od ok. 25. roku życia – ubywa go w tkankach, co powoduje przesuszenie i utratę jędrności skóry ust. Pogarsza się też kolor warg – tracą one soczysty, różowy kolor, stają się „wyblakłe”, czasami wręcz sine. Mocno wysuszone usta mogą nawet w skrajnych przypadkach wyglądać jak suszona śliwka (są mocno pomarszczone, z wyraźną siateczką drobnych linii i załamań). Wpływ na ilość HA w skórze mają też czynniki zewnętrzne, przede wszystkim warunki pogodowe. Z pomocą przychodzą preparaty kwasu hialuronowego (pozyskiwanego w procesie technologicznym z bakterii Streptococcus), które po wstrzyknięciu zapewniają ustom odpowiednie nawodnienie i przywracają im jędrność i gładkość. Są one lekko usieciowane, ponieważ ich „zagęszczenie” wydłuża trwałość HA w tkankach – dzięki temu efekt nawilżenia utrzymuje się ok. 9-12 miesięcy.
Wskazania do zabiegu mocnego nawilżenia ust kwasem hialuronowym
- Skłonność do pierzchnięcia i przesuszenia ust.
- Odczuwalna suchość ust wskutek działania czynników zewnętrznych, np. promieniowania UV, mrozu, wiatru.
- Wysuszenie, utrata jędrności, „marszczenie się” ust w procesie starzenia.
- Utrata świeżego, soczystego koloru czerwieni wargowej.
- Rozmycie konturu ust, problemy z nałożeniem szminki czy błyszczyka (ich pigment wnika w zmarszczki ust).
- Częsty dyskomfort i trudności w wykonaniu makijażu ust wskutek ich pierzchnięcia, pękania i pieczenia.
- Profilaktyka przeciwstarzeniowa ust.
- Idealny zabieg dla osób, które nie chcą zmieniać wielkości ust, ale marzą o tym, aby wyglądały bardziej apetycznie i estetycznie. Zabieg można połączyć z delikatną korekcją ich kształtu bądź konturu.
- Pierwszy zabieg z kwasem hialuronowym na twarz i na usta – jeśli pacjentka obawia się efektu powiększenia warg i chce powoli poznawać możliwości zabiegów z kwasem hialuronowym na twarz i na usta.
- Najczęściej na zabieg nawilżania i rewitalizacji ust decydują się pacjentki w wieku 30-40 lat, ale może być wykonywany zarówno u osób młodszych, jak i starszych.
Kiedy warto nawilżyć usta kwasem hialuronowym?
- Zabieg nawilżania ust kwasem hialuronowym jest polecany wtedy, gdy usta mają tendencję do przesuszenia, pierzchnięcia czy pękania, a ich pielęgnacja jest utrudniona (gdy np. balsamy i odżywcze pomadki do ust okazują się nieskuteczne lub pomagają tylko na chwilę).
- Wiele osób odczuwa dyskomfort związany z przesuszeniem ust w upały bądź w okresie zimowym – gdy czynniki zewnętrzne sprzyjają „wyciąganiu” wody ze skóry. To też częsty problem osób latających często samolotem (np. stewardes) i modelek, których praca wymaga częstego malowania ust trwałymi, wysuszającymi usta pomadkami. Nawilżanie ust kwasem hialuronowym to dla nich wygodne rozwiązanie!
- Przesuszenie ust jest jednym z objawów starzenia się skóry i warto rozważyć zabieg ich nawilżenia w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej. Zapobiegnie to szybkiej utracie jędrności i ładnego konturu ust.
- Zabieg nawilżania ust kwasem hialuronowym warto też rozważyć, jeśli z wiekiem wyraźnie pogarsza się kolor czerwieni wargowej – u niektórych osób staje się ona niemal sina czy szara.
- Polubią go też osoby lubiące naturalny wygląd ust i rzadko korzystające z makijażu, które chcą, aby ich uśmiech zawsze wyglądał nieskazitelnie.
- Jeśli chcesz poprawić wygląd ust (np. ich kształt, kolor, strukturę), a obawiasz się ich wyraźnego powiększania, to też zabieg dla ciebie – w każdym wieku!



Nawilżenie ust – dlaczego jest ważne?
Nasze ciało składa się głównie z wody, która stanowi aż ok. 60% jego wagi. Z tego aż 20% znajduje się w skórze decydując o jej jędrności, gładkości i sprężystości. Wilgoć przechodzi ze skóry właściwej w kierunku naskórka – wskutek odwodnienia dochodzi do jego pierzchnięcia, łuszczenia, pieczenia, pękania. Można powiedzieć, że woda jest naturalnym „wypełniaczem” – duża zawartość w młodych tkankach naturalnego kwasu hialuronowego decyduje o braku zmarszczek, sprężystości, jędrności, apetycznym, pełnym wyglądzie ust. Z wiekiem i pod wpływem czynników zewnętrznych dochodzi do spadku HA w skórze, co powoduje pogorszenie kondycji i wyglądu ust. Można więc powiedzieć, że nawilżenie ust jest podstawą ich atrakcyjnego i młodego wyglądu. Przesuszone usta szybciej się starzeją, co powoduje, że cała twarz wydaje się bardziej zmęczona i smutna. W dodatku trudno poprawić ich wygląd makijażem – szminka podkreśla defekt spierzchniętych ust!
Efekty nawilżania ust kwasem hialuronowym
- Błyskawiczne nawilżenie i wygładzenie ust.
- Wyczuwalna miękkość ust, poprawa ich sprężystości i napięcia.
- Usta odzyskują świeży kolor, czerwień jest bardziej soczysta, jak u młodych osób.
- Przeciwdziałanie pierzchnięciu i pękaniu ust np. pod wpływem czynników zewnętrznych – wiele pacjentek mówi, że nie musi po zabiegu stosować odżywczych i ochronnych pomadek czy balsamów do ust.
- Redukcja zmarszczek na ustach, ujędrnienie ust, ich naturalne wypełnienie, jeśli doszło do ich widocznego pomarszczenia.
- Efekt jest widoczny od razu, ale pełna integracja HA z tkankami zachodzi w ciągu ok. 2 tygodni.
Przeciwwskazania do zabiegu na utratę kolorytu czerwieni wargowej
To typowe przeciwwskazania do zabiegów z kwasem hialuronowym:
- Ciąża i karmienie piersią.
- Stany zapalne skóry w obrębie zabiegu, np. opryszczka, aktywny trądzik.
- Choroby nowotworowe.
- Alergia bądź nadwrażliwość na kwas hialuronowy.
- Przyjmowanie antykoagulantów i leków rozrzedzających krew (np. aspiryny) na 7 dni przed zabiegiem.
- Zaburzenia krzepnięcia krwi.
- Skłonność do powstawania blizn przerostowych.
- Nieuregulowane choroby o podłożu autoimmunologicznym.
- Nieuregulowana cukrzyca.
Zalecenia po zabiegu mocnego nawilżania ust kwasem hialuronowym
Są to zalecenia, jakich powinnaś przestrzegać po każdym zabiegu z kwasem hialuronowym na usta:
- Dbaj o higienę – poprzez miejsca wkłucia możesz wprowadzić w usta zakażenie, a jego leczenie w tym obszarze jest utrudnione i może pozostawić po sobie widoczne ślady. Przede wszystkim nie nakładaj na usta żadnych kremów ani pomadek, nie dotykaj rękami, nie całuj się ani nie przytulaj do zwierzaków, dopóki miejsca wkłucia się nie zagoją (1-2 dni).
- Jeśli masz skłonność do opryszczki, przed zabiegiem powinnaś przez 2-3 dni przyjmować ochronie acyklowir (np. Heviran). Kontynuuj to po zabiegu profilaktyczne jeszcze przez 4-5 dni.
- Mimo że zabieg nie ma na celu powiększenia ust, tuż po jego wykonaniu mogą być obrzęknięte i sprawiać wrażenie większych – to przejściowy skutek uboczny. W dniu zabiegu możesz zastosować specjalne jałowe kompresy chłodzące. Unikaj picia gorących napojów i spożywania pikantnych bądź słonych potraw, które mogą nasilać obrzęk.
- Unikaj wysiłku fizycznego bezpośrednio po zabiegu, nie pij też alkoholu.
- Przez 7 dni po zabiegu nie opalaj się, unikaj sauny, solarium, gorących kąpieli, siłowni, basenu.
- W ciągu 7, a najlepiej 14 dni nie poddawaj się też zabiegom stomatologicznym – są one związane z koniecznością szerokiego rozwarcia ust, co może wpłynąć na ułożenie kwasu hialuronowego w tkankach. Poczekaj, aż się dobrze ułoży.
- Po 2-3 dniach możesz zacząć stosować kremy przyspieszające gojenie się skóry po zabiegach i wchłanianie siniaczków (jeśli doszło do ich pojawienia się wskutek nakłuć), chroń też usta przed promieniowaniem UV.
- Intensywnie nawilżaj usta (stosując np. kremy bądź specjalne balsamy do ust z kwasem hialuronowym), chroń je też przed działaniem promieni UV.
- Jeśli cokolwiek cię zaniepokoi – zmiana koloru ust, utrzymujący się ból – jak najszybciej zadzwoń do swojego lekarza. Jeśli jest to objaw powikłania, trzeba jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.
Zadaj pytanie – zaloguj się
Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!
Gabinety wykonujące ten zabieg

Dr Barbara Jerschina Face & Body Clinique

Ruczaj Clinic

One Clinic

Klinika Pawlikowski

Artisan Clinic

Klinika Urody Jolanta Skuza

Klinika Urody Jolanta Skuza

Instytut Piękna Masiak

Lunamed Medycyna Estetyczna

Absolu Klinika

MediArt Clinic

Alfamedica Klinika Medycyny Estetycznej
Dodaj gabinet
Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.