PODZIEL SIĘ
Blefaroplastyka, czyli plastyka powiek, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest wyłącznie przeznaczona dla osób starszych, u których dochodzi do opadania powiek na skutek starzenia się i wiotczenia skóry. Świetnie też sprawdza się u pacjentek i pacjentów w wieku 30-45 lat, u których „ciężkie powieki” są darem natury. Mimo dosyć długiej rekonwalescencji to jeden z najbardziej popularnych zabiegów chirurgii plastycznej. Nic dziwnego – daje spektakularny efekt odmłodzenia całej twarzy, „otwiera” spojrzenie, zdejmuje z twarzy wyraz zmęczenia, a nawet usprawnia widzenie 
w przypadku, gdy opadające powieki zaczynają zasłaniać obszar widzenia.
dr Magdalena KorwinSzczegóły zabiegu zdradza dr Magdalena Korwin, okulista i lekarz medycyny estetycznej 
ze Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej Mega-lens (www.megalens.com.pl).

Na czym polega blefaroplastyka?

– Blefaroplastyka dzieli się na powierzchowną i głęboką. W blefaroplastyce głębokiej oprócz usunięcia nadmiaru skóry z powiek wykonuje się również plastykę przegrody oczodołowej, a tym samym usuwa nadmiar tłuszczu oczodołowego w obrębie przepuklin w tłuszczu oczodołowym. Jest to niezwykle istotne u pacjentów, którzy mają tendencję do „puffy eyelids” – powiek górnych z nadmiarem skóry, które sprawiają wrażenie wypełnionych i cały czas obrzękniętych. Plastyka powiek dolnych zawsze ma charakter głęboki – usuwając nadmiar tłuszczu możemy pozbyć się dzięki temu „worków” pod oczami. Wymaga to też plastyki przegrody oczodołowej – jest to tkanka łączna stanowiąca barierę dla tłuszczu oczodołowego, która z wiekiem zaczyna się rozsuwać. Wtedy tłuszcz, który normalnie znajduje się w oczodole, siłą ciężkości zaczyna wychodzić na zewnątrz i opadać – co jest widoczne właśnie jako nieestetyczne „worki” pod oczami. Nie da się ich usunąć w inny sposób niż chirurgiczny.

Komu polecany jest ten zabieg?

– Blefaroplastyka zarezerwowana jest dla przypadków nasilonych, utrwalonych zmian związanych z wiekiem, tj. wiotkości, nadmiaru skóry, przepuklin tłuszczu oczodołowego, opadnięcia brwi. U mężczyzn często wrażenie opadania powiek jest efektem opadania łuków brwiowych, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza przed podjęciem decyzji o zabiegu. Jeśli mamy opadające brwi imitujące opadanie powiek wycięcie nadmiaru skóry i wykonanie typowej blefaroplastyki nie przyniesie bowiem satysfakcjonującego efektu.

Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?

– Bezpośrednia rekonwalescencja po blefaroplastyce trwa ok. 2-3 tygodni. W okresie 
tym schodzą obrzęki i siniaki. Natomiast pełen okres gojenia się tkanki podskórnej 
i przegrody oczodołowej trwa minimum 3 miesiące. Przez ten czas pacjent powinien unikać ekspozycji na światło słoneczne, która może doprowadzić do przebarwienia blizny, a przecież chodzi nam o to, aby była ona jak najmniej widoczna (jest robiona w załamaniu powieki). Przez pierwsze 3 miesiące należy też spać z głową lekko uniesioną, dlatego że w tym czasie, wraz z gojeniem tkanek podskórnych i tkanki oczodołowej, dochodzi do regeneracji mikronaczyń chłonnych 
w obrębie tkanki podskórnej powiek i oczodołu, jak również do powrotu i regeneracji mikrowłókien nerwowych w obrębie skóry. Trzeba dać tkankom czas na to, aby się spokojnie zregenerowały.

Czy plazma może być alternatywą dla blefaroplastyki?

– Plazma polecana jest pacjentom z początkową wiotkością skóry powiek – w wypadku zmian zaawansowanych polecam zabieg chirurgiczny. Technologia plazmowa jest też pomocna u pacjentów, którzy mieli wykonaną w przeszłości blefaroplastykę. Pamiętajmy, że zabieg ten nie powstrzyma procesu starzenia się skóry i po kilku latach może pojawić się niewielka wiotkość zoperowanych powiek. Wtedy, aby zapobiec konieczności szybkiego wykonania kolejnego zabiegu operacyjnego, możemy wspomóc się innymi metodami, takimi jak plazma czy stymulatory tkankowe.