Mezoterapia próżniowa to nowy zabieg stosowany w gabinetach medycyny estetycznej jako alternatywa dla klasycznej mezoterapii. Wykonywana jest z użyciem specjalnego urządzenia wieloigłowego z użyciem podciśnienia, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny i nie pozostawia śladów. Do zabiegu stosuje się te same preparaty i koktajle jak do klasycznej mezoterapii, można też wykorzystać osocze bogatopłytkowe.
Zabieg mezoterapii próżniowej wieloigłowej polega na wprowadzeniu w głębsze partie skóry koktajlu do mezoterapii za pomocą specjalnego kartridża z cienkimi igłami, które wprowadzają preparat równomiernie na tę samą głębokość. Dzięki systemowi vacuum w trakcie iniekcji skóra jest lekko odciągana od naczyń krwionośnych i nerwów. To powoduje, że zabieg jest bezbolesny (nie jest konieczne stosowanie środków znieczulających) i nie występują po nim krwiaki, obrzęki i siniaki. Zaraz po jego wykonaniu można wrócić do pracy i codziennych aktywności.
Najpopularniejszym i najbardziej zaawansowanym urządzeniem do mezoterapii próżniowej na polskim rynku jest Vital Injector, który wyposażony jest w blokadę przepływu zwrotnego. Funkcja ta blokuje cofanie preparatu oraz krwi w czasie iniekcji, co wpływa na bezpieczeństwo zabiegu i 100% wykorzystanie podawanego preparatu, bez jego utraty. Urządzenie pozwala też na podanie usieciowanego kwasu hialuronowego, osocza bogatopłytkowego czy botoksu.
Mezoterapia próżniowa może być wykonywana na całą twarz, w tym na delikatną okolicę oka, a także na całe ciało (można podać tą techniką koktajle wyszczuplające bądź przeciwcellulitowe) oraz skórę głowy (preparaty hamujące wypadanie włosów). Najlepiej wykonać – podobnie jak w klasycznej mezoterapii – serię 3-4 zabiegów w zależności od stosowanego preparatu i wskazań.