PODZIEL SIĘ
mezoterapia mikroigłowa

W ofertach gabinetów medycyny estetycznej znaleźć możemy mezoterapię igłową oraz mikroigłową. Czym te zabiegi różnią się między sobą? Przede wszystkim ilością igieł – o ile klasyczna mezoterapia igłowa wykorzystuje igłę i strzykawkę, to ta mikroigłowa derma roller lub derma pen.

Mezoterapia igłowa to jeden z najskuteczniejszych zabiegów, na które Polki decydują się w gabinetach medycyny estetycznej. I nic dziwnego – seria mezoterapii potrafi skutecznie odwrócić proces starzenia, wymodelować sylwetkę czy nawet zahamować wypadanie włosów. Urządzenie do mezoterapii igłowej jest najprostsze z możliwych – to igła i strzykawka. W przypadku mezoterapii mikroigłowej sprzęt jest już trochę bardziej skomplikowany.

Roller do twarzy?

Mezoterapia igłowa może być wykonywana przy pomocy urządzenia derma pen lub tzw. derma rollerów (inaczej rollerów do twarzy). Dermapen wyposażony jest w 12 igieł, natomiast derma roller może mieć ich kilkadziesiąt – są ułożone w kilku urzędach i mają różną długość, sam roller zaś to wałek (w tym wypadku ze stali chirurgicznej lub stopu tytanu pełen). Zarówno podczas stosowania derma rollerów, jak i urządzenia derma pen, dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia skóry, której ciągłość przerywana jest poprzez nakłuwanie. Metoda ta określana jest mianem terapii indukującej tworzenie się kolagenu, ponieważ skóra traktuje mikroukłucia jako uszkodzenia i odbiera sygnał: regeneruj się w tym miejscu. W efekcie dochodzi do jej odmłodzenia. Kluczowe znaczenie w procesie regeneracji tkanek mają także mikrokrwawienia – aktywują płytki krwi, co uwalnia tzw. czynniki wzrostu. To dlatego, nawet bez wprowadzenia w skórę substancji z wybranej ampułki, samo jej nakłuwanie opóźnia procesy starzenia i odwraca już widoczne ich skutki.

Mezoterapia mikroigłowa – przebieg zabiegu i efekty

Podczas jednego zabiegu na skórze twarzy (nawet na powiekach) lub wybranej partii ciała powstaje mnóstwo maleńkich nakłuć (są ich tysiące). Ponieważ nakłuwanie jest w pełni kontrolowane, mezoterapii mogą poddać się także osoby z bardzo cienką, delikatną skóra.

Co ważne i wygodne, mezoterapia mikroigłowa nie wymaga specjalnych przygotowań, jest szybka, praktycznie bezbolesna i nie niesie ze sobą ryzyka fotouczulenia, stąd jest to zabieg „całoroczny”. Twarz, szyja, dekolt, ramiona, dłonie, brzuch, pośladki, uda, okolice kolan – wszystkie te partie ciała mogą zostać poddane działaniu derma pena lub derma rollera. Ponieważ trakcie mezoterapii mikroigłowej dochodzi do przerwania ciągłości skóry, naturalne jest jej zaczerwienienie, a nawet lekka opuchlizna. Z reguły objawy te schodzą w ciągu 1-3 dni i po tym czasie widoczne są pierwsze efekty: skóra jest bardziej świetlista, napięta, sprawia wrażenie młodszej i zdrowszej.

W zależności od aplikowanych w głąb skóry substancji, mezoterapia bezigłowa może ujędrniać skórę, niwelować blizny po trądziku, redukować drobne zmarszczki, rozjaśniać przebarwienia czy pogrubiać skórę. Najlepsze rezultaty, jak w przypadku każdej mezoterapii, przynosi seria – w tym wypadku 4-6 zabiegów, wykonywanych co 2-4 tygodniu (w zależności od potrzeb i kondycji skóry). Cena jednego zabiegu to ok. 250 zł, w dużej mierze zależy ona od kosztu wybranego preparatu.

Mezoterapia mikroigłowa – przeciwwskazania:

Do przeciwwskazań do wykonania mezoterapii mikroigłowej należą: cukrzyca, ciąża i karmienie piersią, aktywny nowotwór, aktywna opryszczka, aktywny stan zapalny skóry w miejscu planowanego zabiegu, choroby autoimmunologiczne i autoagresywne, wirusowe zapalenie wątroby, epilepsja, przyjmowanie leków rozrzedzających krew a także brodawki pieprzyki, znamiona, zranieniach w miejscu ewentualnych nakłuć.

Własne urządzenie do mezoterapii?

Jak już pisaliśmy, w zależności od użytego preparatu, zabieg mezoterapii mikroigłowej to koszt ok. 250 zł. Urządzenie do mezoterapii mikroigłowej czyli roller do twarzy można jednak kupić także do użytku domowego. Ceny derma rollerów zaczynają się już od 25 zł. Są to jednak urządzenia wykonane z plastiku, a zatem nietrwałe i niehigieniczne. Te „gabinetowe”, wykonane ze stali chirurgicznej bądź tytanu, to koszt minimum kilkuset złotych.