
Zabiegi autologiczne – na czym polegają?
Zabiegi autologiczne to zabiegi, w których wykorzystuje się własny materiał pacjenta – pozyskiwany z krwi bądź z tkanki tłuszczowej. Dzięki temu są naturalne, bezpieczne i niealergizujące. Mowa głównie o komórkach macierzystych i osoczu bogatopłytkowym o silnym potencjale regeneracyjnym. Na jakie zabiegi autologiczne szczególnie warto zwrócić uwagę?
Osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe PRP (ang. Platelet Rich Plasma) to jeden z najpopularniejszych zabiegów regeneracyjnych, od dawna stosowany w medycynie (m.in. w ortopedii, chirurgii czy stomatologii). Wykorzystuje się w nim autologiczny koncentrat płytek krwi w osoczu, pozyskiwany z własnej krwi pacjenta – po jej pobraniu i odwirowaniu w specjalnym urządzeniu separującym (osocze stanowi ponad 50% objętości krwi). Tak przygotowane osocze (o charakterystycznym, żółtawym kolorze) podaje się w skórę igłą – techniką mezoterapii (czasami stosowane też jest urządzenie do mezoterapii mikroigłowej).
Jak działa osocze? Płytki krwi zawarte w osoczu odgrywają ważną rolę w procesach naprawczych tkanek. Uwalniają czynniki wzrostu, które odpowiadają za wiele korzystnych procesów regeneracyjnych, m.in. różnicowanie komórek macierzystych i tworzenie nowych naczyń krwionośnych, a także zwiększoną produkcję kolagenu i elastyny. Dzięki temu zabieg PRP poprawia jakość skóry, ujędrnia ją i zagęszcza, ujednolica kolor, dodaje blasku, pozwala zredukować drobne zmarszczki, blizny potrądzikowe i niedoskonałości, wyrównuje strukturę. Można więc powiedzieć, że ma wszechstronne działanie rewitalizujące. Osocze stosuje się też w leczeniu łysienia i rewitalizacji okolic intymnych.
Najlepiej wykonać serię 3-4 zabiegów w odstępach co 3-4 tygodnie, choć często efekt poprawy wyglądu i jakości skóry jest już widoczny po jednym zabiegu (zwłaszcza u osób z cienką, delikatną skórą).
Dla kogo? Jako profilaktyka – dla każdego, niezależnie od wieku! To świetny zabieg dla osób z objawami fotostarzenia, ze skórą uszkodzoną ekspozycją na słońce (np. po lecie), do skóry szarej, zmęczonej, pozbawionej świeżości, suchej i odwodnionej, wymagającej regeneracji. Ponieważ osocze jest naturalnym materiałem zabiegowym, nie ma ryzyka uczulenia – polecane więc też jest do skóry wrażliwej. Niektóre badania wskazują, że pomaga też niwelować stany zapalne np. w przebiegu atopowego zapalenia skóry.
Efekt poprawy jakości skóry często jest widoczny już po jednym zabiegu, jednak dla uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się wykonać 3- 4 zabiegi co 3-4 tygodnie, podobnie jak w przypadku klasycznej mezoterapii kwasem hialuronowym. Kurację taką warto powtórzyć przynajmniej raz w roku, np. po zimie lub po wakacjach. W przypadku skóry głowy, dla podtrzymania efektu wzmocnienia włosów, po zakończonej kuracji zabieg najlepiej wykonywać regularnie, np. raz na 3 miesiące.
Fibryna bogatopłytkowa (I-PRF) i fibryna strukturalna (S-PRF)
Fibryna jest koncentratem płytkowym nowej generacji pozyskiwanym z własnej krwi pacjenta, w podobny sposób jak osocze bogatopłytkowe. Odpowiednie odwirowanie krwi pozwala uzyskać pożądaną frakcję fibryny bogatopłytkowej (I-PRF) lub strukturalnej (S-PRF)– zależy to od czasu odwirowywania krwi, prędkości obrotowej oraz czasu od momentu pobrania krwi do wykorzystania uzyskanego materiału. Fibryna jest podawana w skórę techniką mezoterapii bądź liniowo (np. wzdłuż zmarszczek).
Jak działa fibryna? Czym różni się od osocza PRP? Osocze pobudza procesy regeneracyjne w skórze i prowadzi do jej silnej rewitalizacji. Natomiast fibryna tworzy w skórze przestrzenną, trójwymiarową strukturę, która stale i w długim okresie uwalania czynniki wzrostu, aktywujące mezenchymalne komórki macierzyste. Ponadto ma delikatne działanie wypełniające. Dzięki temu może prowadzić do głębokiej przebudowy tkanek, a także widocznego zmniejszenia zmarszczek, bruzd czy blizn.
Najczęściej stosuje się fibrynę bogatopłytkową (I-PRF), która jest koncentratem komórek macierzystych i czynników wzrostu, a po śródskórnym podaniu koaguluje powoli w żel, który stanowi naturalną, autologiczną substancję wypełniającą wybrane partie skóry i inicjuje procesy naprawcze w skórze. Natomiast fibryna strukturalna (S-PRF) pozwala stworzyć stelaż dla nowej tkanki skórnej powstałej w wyniku pobudzenia procesów odbudowy komórek dzięki aktywowaniu czynników wzrostu, komórek CD34+, leukocytów, cytokin, a także mezenchymalnych komórek macierzystych, które do tej pory pozostawały w uśpieniu. Stanowi też dla nich doskonały nośnik, zapewniając długofalowe działanie. Zabiegiem łączącym podanie obydwu rodzajów fibryny jest Plasma Complex.
Już jeden zabieg daje widoczny efekt wypełnienia, ale dla pełnego procesu przebudowy skóry zaleca się wykonanie 3-5 powtórzeń w odstępach co 3-4 tygodnie, a potem 1 zabieg przypominający raz na 6-12 miesięcy. Fibryna stymuluje produkcję kolagenu, więc na optymalny efekt odmłodzenia poczekasz 3-6 miesięcy. Rezultaty utrzymują się długo, nawet do 2 lat.
Dla kogo? To świetny zabieg przede wszystkim do skóry dojrzałej, np. w okresie menopauzy, z widocznymi objawami starzenia, takimi jak: przesuszenie, utrata jędrności, wiotkość, zmarszczki, bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki palacza, linie marionetki, dolina łez, brak blasku, szary, ziemisty kolor, ubytki tkankowe na dłoniach, zmarszczki na szyi i dekolcie. Fibryna pozwala też zredukować widoczność blizn, nawet przerostowych.

Wypełniacze autologiczne
Wypełniacze autologiczne to nowy rodzaj preparatów stosowanych zamiast tradycyjnych wypełniaczy kwasu hialuronowego. Jest to pozyskane z własnej krwi pacjenta, a następnie skoagulowane osocze bogatopłytkowe w formie żelu. Dzięki takiej formule można je podać w skórę drogą iniekcji (igłą bądź kaniulą), podobnie jak tradycyjny wypełniacz. Specjalne urządzenia do przygotowania wypełniaczy autologicznych pozwalają uzyskać preparaty o różnym stopniu gęstości, w zależności od wskazań i obszarów podania.
Jak działa wypełniacz autologiczny? Można powiedzieć, że to wypełniacz i osocze PRP w jednym. Dzięki wysokiej zawartości bogatych w czynniki wzrostu komórek macierzystych prowadzi do regeneracji skóry, pobudza produkcję kolagenu i elastyny oraz nowych naczyń krwionośnych, poprawia jakość i gęstość skóry, dotlenia, dodaje blasku, zapewnia świeży, młody wygląd skóry. A do tego wypełnia jak kwas hialuronowy – pozwalając powiększyć usta, spłycić zmarszczki i bruzdy, wypełnić pojawiające się z wiekiem ubytki tkankowe, poprawić wolumetrię i owal. Autologiczne wypełniacze są w 100% biokompatybilne z tkankami, dzięki czemu nie uczulają, dają też mniejszy obrzęk i zaczerwienienie po podaniu. Na rynku znajdziesz takie wypełniacze autologiczne, jak: SkinUp czy ATR.
Efekt wypełnienia utrzymuje się troszkę krócej niż po podaniu tradycyjnych wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego – ok. 6 miesięcy, natomiast aż do 12 miesięcy zachodzą w skórze procesy regeneracji i przebudowy zainicjowane podaniem osocza bogatopłytkowego. Zwykle więc wykonanie kolejnego zabiegu zaleca się po upływie ok. roku.
Dla kogo? Dla wszystkich osób, wymagających podania wypełniacza w celu odmłodzenia bądź korekcji wyglądu. Dla osób szukających naturalnych rozwiązań w medycynie estetycznej bądź uczulonych na kwas hialuronowy czy inne substancje stosowane w produkcji wypełniaczy na jego bazie.
Komórki macierzyste pozyskiwane z tłuszczu (lipotransfer)
Komórki tłuszczowe są bogatym źródłem cennych komórek macierzystych, co może być wykorzystane w zabiegach lipotransferu. Coraz większą popularność zdobywa wykorzystanie „rozdrobnionych” komórek tłuszczowych (tzw. nano fat) – metoda opracowana przez włoskiego chirurga dr. Mario Goisisa – w celu rewitalizacji skóry. Specjalnie zaprojektowaną kaniulą – chroniącą komórki tłuszczowe przed uszkodzeniem – lekarz pobiera ok. 50-60 ml tkanki tłuszczowej (zwykle z okolicy bioder), po wcześniejszym znieczuleniu. Materiał ten jest następnie oczyszczany i filtrowany w specjalnym zestawie, a następnie przetwarzany na zmikronizowany tłuszcz bogaty w komórki macierzyste. Następnie podawany jest w skórę metodą mezoterapii. Ma silne działanie regenerujące, rewitalizujące, nawilżające, odmładzające. Poprawia jakość i gęstość skóry, wyrównuje jej strukturę i koloryt, dodaje blasku i świeżości.
Natomiast w przypadku klasycznego lipotransferu i lipofillingu tkanka tłuszczowa (pobrana techniką liposukcji) jest oczyszczana i przygotowywana do podania jako naturalny wypełniacz, np. w dolinę łez, bruzdy, brodę, usta czy grzbiety dłoni – o dodatkowym działaniu regenerującym i naprawczym.
Komórki macierzyste pozyskiwane z krwi
W gabinetach dostępne są też zabiegi podawania skoncentrowanych komórek macierzystych pozyskanych z krwi pacjenta (CGF). Po pobraniu krwi i odseparowaniu w specjalnej wirówce są one podawane techniką mezoterapii lub kaniulą – w zależności od wskazań. Jeśli skóra wymaga mocniejszej regeneracji, komórki są zawieszane w żelu uzyskiwanym z białek krwi pacjenta, dzięki czemu stymulacja jest dłuższa i silniejsza.