
Wszystko o liposukcji
Liposukcja jest zabiegiem najczęściej wykonywanym przez chirurgów plastyków na całym świecie. To nic innego jak odessanie zbędnego tłuszczyku z wybranych partii ciała, np. z brzucha, wewnętrznej strony ud, bioder czy okolicy kolan. Celem zabiegu nie jest pozbycie się nadwagi, ale wymodelowanie ciała – często w miejscach, które są oporne na dietę czy ruch.
Tradycyjna metoda liposukcji polega na mechanicznym rozbiciu i usunięciu tłuszczu – ryzyko powikłań jest przy niej największe, a okres rekonwalescencji trwa najdłużej. Powoli odchodzi się więc od niej na rzecz bardziej bezpiecznych i mniej inwazyjnych metod, które pozwalają upłynnić i usunąć niechcianą tkankę tłuszczową bez naruszania i rozrywania tkanek wokół.
Urządzenia do liposukcji wykorzystujące energię cieplną mają dodatkową zaletę – od razu obkurczają „opróżnioną” skórę i stymulują produkcję kolagenu, co prowadzi do poprawy jej napięcia i ujędrnienia. Dzięki temu efekt estetyczny jest dużo lepszy, a ryzyko pojawienia się nierówności skóry dużo mniejsze.
Jak wygląda zabieg?
Przed liposukcją konieczne jest wykonanie wszystkich badań zleconych przez lekarza podczas konsultacji. Nowoczesne zabiegi odsysania tłuszczu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, najczęściej tzw. tumescencyjnym, które polega na ostrzyknięciu tkanek środkiem znieczulającym z dodatkiem leków obkurczających naczynia, aby zmniejszyć ilość traconej krwi. Można też zastosować tzw. sedację dożylną – pacjent w trakcie zabiegu pozostaje w półśnie, może współpracować z lekarzem. Końcówkę upłynniającą i zasysającą tłuszcz (np. laserową) wprowadza się pod skórę przez niewielkie nacięcie. Zabieg trwa zwykle ok. 2-5 godzin – krócej, gdy robimy mniejszy obszar, np. ramiona czy okolicę kolan.
Po zabiegu
Po zabiegu można wrócić do domu (najlepiej poprosić kogoś bliskiego, aby cię odebrał, bo ze względu na działanie znieczulenia nie możesz przez dobę prowadzić samochodu). Podobnie jak po klasycznej liposukcji przez miesiąc konieczne jest noszenie specjalnego ubranka uciskowego, ale do codziennych aktywności będziesz mogła wrócić już po 3 dniach. Ból pozabiegowy można porównać do potłuczenia np. po przewróceniu się na rowerze lub nartach. Oprócz bolesności i siniaków procesowi gojenia czasami towarzyszy uczucie swędzenia skóry, które można złagodzić kosmetykami. Po zabiegu zalecana też jest profilaktyka przeciwzakrzepowa i stosowanie antybiotyków, tak jak po każdej operacji.
Przeszczep tłuszczu
Inaczej jest nazywany lipotransferem. Możesz też spotkać się z określeniem „lipofilling”, które oznacza wykorzystanie pobranego wcześniej drogą liposukcji tłuszczu do wypełnienia innych okolic tego wymagających, np. twarzy, pośladków czy piersi. Takie zabieg w trakcie jednej wizyty umożliwiają niektóre metody liposukcji. Odessany tłuszczyk jest najpierw =przygotowywany do przeszczepu (służą temu specjalne systemy), które pozwalają odfiltrować od niego zanieczyszczenia, np. fragmenty tkanek, krwi, lipidów. Tak oczyszczony tłuszcz jest podawany cienką kaniulą w miejsca wymagające wypełnienia i zbudowania objętości. Autologiczny przeszczep łatwo się przyjmuje, ponieważ tłuszcz jest bogaty w komórki macierzyste, aczkolwiek warto pamiętać, że część podanego materiału zniknie (dlatego często doświadczeni lekarze robią lekką nadkorektę). Komórki tłuszczowe w nowym miejscu zaczynają funkcjonować jak pozostałe i zapewniają trwały efekt. Licz się jednak z tym, że jeśli twoja waga drastycznie się zmieni i np. mocno schudniesz, to samo zadzieje się w miejscu lipofillingu i nowe jędrne piersi stracą na objętości.
Cena liposukcji: ok. 5000-8000 zł / jedna okolica
Cena przeszczepu tkanki tłuszczowej: od ok. 5000 zł