Wszystko o ginekomastii
O pięknym biuście marzą nie tylko kobiety… :-) W wypadku panów to właśnie jednak nadmiernie rozrośnięte piersi, przypominające kobiece, są powodem do zmartwień. Wyjście na plażę czy rozebranie się przy partnerce jest dla mężczyzn cierpiących na ginekomastię bardzo krępujące. Na szczęście z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna. Zobacz, jakie są przyczyny ginekomastii i jak się jej pozbyć.
Jakie są przyczyny ginekomastii?
Najczęściej podłożem są problemy hormonalne, a więc zwiększona ilość żeńskich hormonów w stosunku do męskich. Zwykle ginekomastia pojawia się w okresie dojrzewania (jedno- lub obustronnie) i zdarza się, że samoistnie ustępuje.
Przerost piersi może być też związany z takimi chorobami, jak marskość wątroby czy nadczynność tarczycy, oraz innymi dolegliwościami, w których występuje wzmożona synteza estrogenów.
Lekarze ostrzegają też, że przyczyną ginekomastii może być przyjmowanie środków dopingowych zawierających androgeny czy nadmierne spożywanie żywności o działaniu estrogennym, np. soi bogatej w fitoestrogeny, dla których charakterystyczne jest powinowactwo do receptorów ludzkich estrogenów.
U mężczyzn spotyka się też tzw. ginekomastię tłuszczową, nazywaną także pseudoginekomastią czy steatomastią. Spowodowana jest po prostu otyłością – u niektórych panów tłuszcz gromadzi się wtedy także w okolicach klatki piersiowej.
Jak usunąć ginekomastię?
Przed podjęciem leczenia bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza przyczyn problemu przez lekarza. Jeśli np. przerost gruczołów piersiowych związany jest z zażywaniem leków – trzeba je odstawić lub zastąpić bezpieczniejszymi odpowiednikami. Jeśli u podłoża ginekomastii leżą problemy hormonalne, należy wprowadzić leczenie hamujące aktywność estrogenów lub podnoszące poziom testotseronu. Otyli pacjenci z tzw. ginekomastią tłuszczową muszą przede wszystkim się odchudzić.
Jeśli jednak objawy – czy to ginekomastii samoistnej, czy tzw. tłuszczowej – nie zanikają mimo stosowania diety i ćwiczeń, z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz wymodelowaniu męskiej klatki piersiowej. Nadmiar tkanek usuwa się poprzez odessanie (liposukcja) lub wycięcie (małe cięcie wokół otoczki brodawki, które nie pozostawia bardzo widocznej blizny) – często techniki te stosuje się w połączeniu. W przypadku znacznego powiększenia gruczołu konieczna może być również redukcja nadmiaru skóry (gdy widać, że nie obkurczy się ona w naturalnym procesie). Zabieg trwa ok. 1-2 godzin, wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Po operacji przez dobę pozostaje się w klinice. Okres rekonwalescencji trwa ok. 7 dni, po tym czasie wskazana jest kontrola u lekarza.