WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Tajemnica pięknych ust

Usta, tak jak wszystkie inne partie, też się starzeją. Z wiekiem zanika ich objętość i jędrność, rozmyciu ulega kontur, opadają kąciki, skóra staje się sucha i traci świeży koloryt. Czasami są też niedoskonałe z natury, np. asymetryczne. Na szczęście szybko można im przywrócić piękny wygląd. Wszystkie tajemnice modelowania ust zdradza lek. med. Anna Kępka, lekarz medycyny estetycznej, która prowadzi własny gabinet w Szczecinie.

Anna Kępka
Lek. med. Anna Kępka, lekarz medycyny estetycznej

Problemy z ustami

Za pomocą kwasu hialuronowego można w zasadzie dowolnie poprawić wygląd ust: powiększyć je, zniwelować asymetrię, unieść kąciki, wyrównać kontur albo po prostu dogłębnie nawilżyć. – Rzadko trafiają do mnie pacjentki z ustami „łatwymi” do modelowania – mówi lek. med. Anna Kępka, która specjalizuje się w zabiegach na tę okolicę. – Zwykle to panie z asymetrycznym uśmiechem lub zanikiem górnej wargi. Takie usta – niezależnie od tego, czy są dziełem natury, czy rezultatem procesów starzenia się – wymagają zastosowania odpowiedniej techniki i wypełniacza, a także… cierpliwości. Nie da się ładnie zniwelować wyraźnej różnicy między górną a dolną wargą podczas jednego zabiegu. Zwykle wykonujemy 2-3 zabiegi, aby uzyskać zadowalający efekt. Trzeba być bardzo precyzyjnym i uważnym, aby nie doszło do znacznego spłaszczenia wargi górnej zamiast jest powiększenia – czasami niestety obserwuję takie powikłania i staram się pomóc paniom, które przychodzą do mnie po nieprawidłowo wykonanym zabiegu. Co wtedy? Zawsze można poczekać, aż kwas hialuronowy się wchłonie, w niektórych przypadkach stosuję też – zawsze po wykonaniu testu alergicznego! – hialuronidazę, która przyspiesza jego rozpad.

Jak starzeją się usta?

Tak jak reszta skóry na całym ciele. A nawet szybciej, ponieważ ich skóra jest bardzo cienka i delikatna, pozbawiona gruczołów potowych i naturalnej warstwy ochronnej, przez co szybko ulega przesuszeniu. Poza tym ich okolica jest cały czas w ruchu – podczas mówienia, śmiania się czy jedzenia – co nasila pojawianie się nad nimi charakterystycznych zmarszczek palacza. Ponieważ z wiekiem zmniejsza się gęstość skóry na skutek osłabienia włókien podporowych, opadają też kąciki ust, nadając twarzy smutny lub zatroskany wygląd. Odwodnienie prowadzi do utraty objętości i jędrności ust, a ich kontur ulega zwiotczeniu i dochodzi do rozmycia granicy między czerwienią wargową a skórą.

– Proces starzenia się ust jest uwarunkowany genetycznie i środowiskowo – wyjaśnia nasz ekspert. – Już po 30. roku życia można zaobserwować pierwsze zmiany będące efektem upływu czasu – i warto już wtedy zacząć działać profilaktycznie. Pamiętajmy, że tutaj nie tylko chodzi o powiększenie ust i nie zawsze jest to zabieg konieczny. Kwas hialuronowy prowadzi do zagęszczenia skóry, przywracając ustom jędrność, świeżość i nawilżenie, dzięki czemu wolniej się starzeją. Podanie odrobiny kwasu HA pozwala też podnieść kąciki ust – ten szybki zabieg zmienia rysy całej twarzy, nadając jej pogodny wyraz. Czasami zdarza się, że wygląd ust, np. ich asymetria, jest związany z wadami zgryzu. Gdy to obserwuję, najpierw wysyłam pacjentkę do ortodonty, a wszelkie zabiegi na usta robimy dopiero po zakończeniu leczenia ortodontycznego, wcześniej nie ma to sensu.

Wybór preparatu i techniki

W wypadku ust wymaga jest szczególna precyzja i znajomość odpowiednich technik podania kwasu hialuronowego, a także wybór preparatu, który będzie najlepiej odpowiadał danemu wskazaniu. Nawet minimalna różnica w ilości czy milimetrowa w obszarze podania – może zaważyć o wyglądzie nie tylko samych ust, ale też całej twarzy. – Moim zdaniem usta najbardziej ze wszystkich części wymagają artystycznego podejścia ze strony lekarza – potwierdza dr Kępka. – Trzeba umieć sobie wyobrazić, jak ich nowy wygląd wpłynie na proporcje rysów, jak się będą zachowywać podczas mówienia i jak układać w miarę upływu czasu. To wszystko decyduje o finalnym efekcie.

Na rynku jest wiele preparatów kwasu hialuronowego stosowanych do zabiegów na usta. Wybór odpowiedniego ma znaczący wpływ na wygląd „nowych” ust.

Zabieg i pielęgnacja „po”

Zabieg można wykonać w znieczuleniu znieczuleniu zewnętrznym kremem z lignokainą lub tzw. stomatologicznym – wtedy komfort jest dużo większy. – Ja kwas podaję głównie za pomocą igły, tylko w kilku szczególnych wskazaniach robię to kaniulą. Igła pozwala mi na większą precyzję i artystyczne podejście do modelowania ust – wyjaśnia nasz ekspert.

Tuż po zabiegu usta są obrzęknięte – tego momentu wiele pań obawia się najbardziej. – Opuchlizna będąca wynikiem samego nakłuwania powinna zniknąć w ciągu 1-3 dni – dodaje lek. med. Anna Kępka. – W tym czasie zalecam codzienne odkażanie skóry (np. Octaniseptem), a jeśli pojawiły się siniaczki – stosowanie maści arnikowej. Odradzam też robienie makijażu, należy też unikać sauny, basenu i siłowni. Usta należy chronić przed promieniami UV, które powodują szybką degradację kwasu hialuronowego. Zdarzają się panie, które powiększają usta przed urlopem, lecą na tropikalne wakacje i wracają z nich… bez efektu ust! Dlatego stosowanie kremów z wysokimi filtrami jest w takiej sytuacji bardzo ważne.

Usta uzyskują swoją finalną objętość po ok. 2 tygodniach od zabiegu – wtedy umawiamy się na wizytę kontrolną, podczas której można dokonać ewentualnych poprawek. 

Powiększanie ust
Efekty zabiegów na usta wykonanych przez lek. med. Annę Kępkę

Pamiętaj też, aby na co dzień intensywnie nawilżać usta. Pomadki i balsamy do ust działają przede wszystkim ochronnie, zapobiegając utracie wilgoci – dodatkowo warto więc sięgać o preparaty z kwasem hialuronowym, który je intensywnie nawodnią i będą swoistego rodzaju „kontynuacją” zabiegu. Może to być krem, który stosujesz do twarzy, np. Rebalancing Cream z nowej linii Neauvia Cosmeceuticals, opartej o trzy formy kwasu HA penetrujące i regenerujące różne warstwy skóry.

Usta Anna Kępka
Efekty zabiegów na usta wykonanych przez lek. med. Annę Kępkę

Jak często powtarzać zabieg?

W wypadku objętości ust – najlepiej raz w roku. Jeśli twoim problemem jest rozmyty kontur – zwykle co 5-6 miesięcy. – Uczulam też moje pacjentki na skłonność do przyzwyczajania się do swojego nowego wyglądu. To powoduje, że panie zapominają, jak wyglądały przed rozpoczęciem zabiegów i z każdą wizytą chcą mieć usta jeszcze większe – przestrzega nasz ekspert. – Dlatego w trakcie wizyty zawsze wykonuję zdjęcia przed terapią i po jej zakończeniu. To one powinny być punktem wyjścia, jeśli chcemy wyglądać ładnie i naturalnie. Ciągle zdarzają się też pacjentki, które marzą o „przerysowanych” ustach. Odradzam im to zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych (ryzyko powikłań jest większe).

Pamiętaj też, że jeśli planujesz makijaż permanentny ust – lepiej zrobić to przed podaniem kwasu hialuronowego. Wtedy ładniej można wymodelować kontur warg. 

Jak uniknąć powikłań?

Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym to zabieg niezwykle kuszący i często wykonują go osoby bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy, nawet nie będące lekarzami, z zastosowaniem preparatów niewiadomego pochodzenia, w warunkach, które pod względem sterylności nie spełniają wymogów medycznych. Skutki? – Najczęstsze powikłania to infekcje i stany zapalne, czasami będące też efektem niewłaściwej pielęgnacji tuż po zabiegu. Zdarzają się też poważniejsze przypadki: zgrubienia, ziarniniaki, a nawet martwica ust. To rzadkie sytuacje, ale nie do wykluczenia – mówi ekspert. – Ryzyko powikłań jest obecne zawsze, przy każdym zabiegu. Wybierając jednak najlepsze metody i specjalistów możemy je zminimalizować niemal do zera. Pamiętajmy też, że lekarze mają doświadczenie w leczeniu powikłań – dlatego każdy zabieg o medycznym charakterze powinni wykonywać wyłącznie oni, bo w razie komplikacji po prostu będą w stanie pomóc. A o tym często się zapomina.

Efekty zabiegu na usta wykonanych przez lek. med. Annę Kępkę

Gabinet Medycyny Estetycznej
lek. med. Anna Kępka
ul. Rydla 71, Szczecin
tel. +48 91 835 42 89
www.annakepka.pl

Anna Kępka logoWięcej informacji o marce Neauvia na:
www.neauvia.pl

neauvia_logo-1

Dodaj komentarz

Podobne tematy

powiększanie ust kwasem hialuronowym

Powiększanie i modelowanie ust kwasem hialuronowym

Usta są numerem jeden wśród zabiegów z kwasem hialuronowym, który pozwala szybko je wymodelować, powiększyć, odmłodzić. Poznaj wszystkie możliwości w zakresie korekcji ust kwasem hialuronowym i zobacz, na co szczególnie zwrócić uwagę.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki