Osocze? Na bogato!
Osocze bogatopłytkowe – dwa słowa, których znaczenie naprawdę warto poznać!
Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego jest metodą wykorzystującą własny potencjał regeneracyjny organizmu. Polega ona na podawaniu za pomocą iniekcji w leczoną okolicę skoncentrowanego roztworu własnych płytek pacjenta w osoczu. – Zabieg nie należy do nieprzyjemnych. Można powiedzieć w skrócie, że to standardowe pobranie krwi, z tą małą różnicą, że wraca ona do organizmu, po odpowiednim jej „obrobieniu” – mówi profesor Paweł Surowiak (Instytut DermaMed, Wrocław).
Zabieg składa się z kilku prostych i krótkich etapów. Na początku pacjentowi pobierana jest krew do specjalnej probówki separacyjnej. Podczas zabiegu pobiera się niewielką objętość krwi od 8 do 24 ml. Krew pobierana jest w standardowy sposób, czyli najczęściej z żyły odłokciowej. Zaraz po tym lekarz wkłada probówki do specjalnej wirówki laboratoryjnej i są one wirowane przez około 5 minut. – Podczas wirowania z pobranej krwi oddziela się osocze z koncentratem płytek krwi od pozostałych elementów, tj. czerwonych i białych krwinek – tłumaczy profesor Surowiak.
Po odwirowaniu lekarz pobiera osocze bogatopłytkowe do strzykawki, dodaje do niego substancję aktywującą płytki krwi (najczęściej jest to roztwór wapnia, bądź krzepnące osocze pacjenta i po delikatnym wymieszaniu, roztwór jest wstrzykiwany w skórę.
Jak to działa?
Płytki krwi w organizmie człowieka mają tylko dwa zadania. Pierwszym jest zatamowanie wypływu krwi z rany poprzez indukcję powstawania skrzepu. Drugie zadanie to stymulacja procesu gojenia rany. To płytki wysyłają do organizmu informację „Tutaj jest rana, to TRZEBA zagoić”.
Wstrzyknięcie w skórę roztworu płytek krwi jest skuteczną metodą „oszukującą” organizm pacjenta. Informacja wysyłana przez płytki „mówi”, że w leczonym miejscu jest uraz, rana, a tak naprawdę tego urazu nie ma. Podanie płytek indukuje więc podziały komórek, syntezę kolagenu i elastyny, napływ do skóry komórek macierzystych. Dzięki temu stan skóry się poprawia, ulega ona prawdziwemu odmłodzeniu.
Na co możemy liczyć i co możemy leczyć?
– Efekt zabiegu uzależniony jest oczywiście od wieku pacjenta. Pacjenci młodsi szybciej reagują na stymulację płytkami, wymagają mniejszej liczby zabiegów w celu uzyskania pożądanego efektu klinicznego. U osób starszych należy się liczyć z koniecznością przeprowadzenia większej liczby zabiegów. Nie ma sensu próbować odmłodzenia skóry osoby starej za pomocą osocza bogatopłytkowego, ponieważ ich potencjał regeneracyjny jest niski. Wiadomo, że rany u ludzi starych goją się dużo gorzej – wyjaśnia profesor Surowiak.
Kolejnym ważnym aspektem jest uszkodzenie skóry nie związane z wiekiem. – Największym w codziennej praktyce problemem jest uszkodzenie skóry przez promieniowanie ultrafioletowe. Ekstremalny wręcz problem stanowią osoby korzystające z solarium, szczególnie te, które korzystają nadmiernie – dodaje profesor Surowiak. U takich osób już w młodym wieku pojawiają się poważne objawy starzenia skóry. Uszkodzenia DNA komórek ich skóry powodują, że staje się ona dużo mniej „żywotna” Osoby takie z reguły gorzej reagują na terapię osoczem bogatopłytkowym czy inne metody stymulacji regeneracji.
Osocze a medycyna estetyczna
Osocze bogatopłytkowe może być stosowane w medycynie estetycznej w różnych wskazaniach. Stosowane jest zarówno w celu uzyskaniu konkretnego efektu, jak i również jako metoda zapobiegania procesom starzenia, profilaktyka. Można stosować je w przypadku zabiegów na tzw. trudne okolice, mające za zadanie przywrócenie jakości skórze, zmniejszenie zmarszczek, zwiększenie nawilżenia skóry. – Do okolic takich można zaliczyć powieki i szyję. Biorąc pod uwagę fakt, że na dzień dzisiejszy nie ma zbyt wielu nieoperacyjnych, a w przypadku szyi, również operacyjnych metod dających satysfakcjonujące efekty, zabiegi z osoczem bogatopłytkowym w tych okolicach są bardzo ciekawą alternatywą. Zastosowanie osocza bogatopłytkowego zwiększa napięcie skóry, spłyca zmarszczki, zwiększa nawilżenie skóry – dodaje profesor Surowiak.
Osocze bogatopłytkowe można także stosować w zabiegach na całą twarz. Mają one na celu albo zapobieganie procesom starzenia, albo uzyskanie efektu poprawy wyglądu. – W tym wskazaniu w przypadku występowania wyraźnych objawów starzenia, najlepiej jest stosować terapię kojarzoną: wypełniacze, toksyna botulinowa i osocze bogatopłytkowe. Takie połączenie metod daje dużo lepsze wyniki. W przypadku osób młodszych, zastosowanie samego osocza bogatopłytkowego może być wystarczające, czyli skutkuje wzrostem napięcia skóry, wygładzeniem zmarszczek, poprawą owalu twarzy, wzrostem nawilżenia skóry – komentuje profesor Surowiak. W przypadku zabiegów odmładzających bardzo dobre efekty daje łączenie zabiegów z osoczem bogato płytkowym z tzw. stemplami, a jeszcze lepsze – z laserem frakcyjnym.
Osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się także do zabiegów redukujących blizny. Osocze bogatopłytkowe daje bardzo dobre wyniki w ich leczeniu. Szczególnie dobre efekty daje połączenie zabiegów z użyciem osocza bogatopłytkowego i lasera frakcyjnego dużej mocy. Dzięki osoczu bogatopłytkowemu możemy także przeprowadzać zabiegi zmniejszające rozstępy – efekty będą podobne jak w przypadku blizn. Wykonuje się także zabiegi poprawiające wzrost włosów, zmniejszające objawy łysienia. Osocze bogatopłytkowe daje efekty silniejsze i bardziej stabilne w porównaniu z mezoterapią.