WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

mezoterapia

Mezoterapia od A do Z

Uroda_bez_tabu_logo_net_LZastanawiasz się nad skorzystaniem z tej metody, ale nie do końca znasz jej możliwości i zastosowania? Wszystkie sekrety mezoterapii zdradza w specjalnym wywiadzie dla naszego portalu dr Marta Tazbir. Zobacz, dlaczego jej zdaniem to podstawowy zabieg anti-aging, który warto wykonywać regularnie!

dr Marta TazbirNasz ekspert: dr Marta Tazbir, absolwentka Wydziału Lekarskiego UM w Łodzi. Pasjonatka. Wizjonerka. Dla swoich pacjentów tworzy indywidualnie dobierany plan terapeutyczny zawierający procedury zabiegowe służące zdrowiu i urodzie. Chętnie dzieli się swoją wiedzą podczas szkoleń z zakresu technik laserowych oraz terapii regeneracyjnych z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego we własnym Centrum Anvita w Łodzi. Autorka licznych publikacji naukowych z zakresu dermatologii estetycznej i laseroterapii. Od 2006 r. czynnie zajmuje się medycyną estetyczną, której poświęca się każdego dnia. Zwolenniczka umiaru i klasycznego piękna w medycynie estetycznej i nie tylko. W Łodzi prowadzi własną działalność medyczną Anvita – Centrum Laseroterapii i Dermatologii Estetycznej. www.anvita.com.pl www.laseroterapia.biz

Jednym z najpopularniejszych haseł wyszukiwanych przy tym temacie jest mezoterapia igłowa. Na czym dokładnie polega ten zabieg?

Pomysłodawcą i prekursorem techniki mezoterapii był francuski lekarz Michel Pistor. Stosował on punktowe iniekcje leków w leczeniu dolegliwości bólowych towarzyszących chorobom stawów w przebiegu chorób reumatycznych, laryngologicznych czy neurologicznych. Natomiast w latach 70. XX wieku technikę tę zaczęto wykorzystywać w medycynie estetycznej. Wśród wielu metod stosowanych w medycynie estetycznej, bardziej lub mniej inwazyjnych, sprzyjających poprawie stanu skóry, najbardziej popularną jest mezoterapia igłowa. Polega ona na wstrzykiwaniu małych dawek aktywnych substancji czynnych śródskórnie lub podskórnie. Zaletą mezoterapii jest również to, że omija barierę przewodu pokarmowego, przez co zmniejsza możliwości występowania niepożądanych objawów ubocznych oraz, co ważne, nie ogranicza w istotny sposób aktywności zawodowej. Mezoterapia igłowa wykonana z należytą starannością i systematycznością pozwala na długo zatrzymać wskazówki zegara.

Tak jak dobry krem nawilżający, tak odpowiednio dobrana mezoterapia to obowiązkowy must-have w utrzymaniu młodości.

Dla wielu pacjentek mezoterapia bezigłowa wydaje się nieinwazyjną alternatywą dla igłowej i tak czasami jest reklamowana. Jak jest naprawdę?

Prawda leży gdzieś pośrodku. I ten środek jest tu ważny, bo w zdecydowanej większości przypadków najważniejsze dla nas to dostarczenie substancji czynnych do warstwy środkowej skóry właściwej. A jak mielibyśmy to uczynić bez użycia igły i zdeponowania produktu w miejscu docelowym? Uważam, że technika mezoterapii doskonale się tu sprawdza. Daleka jestem od tworzenia kolejnych klonów, zniekształconych twarzy czy zatraconych gdzieś jej oryginalnych rysów. Wyjątkowe „smaczki”, które ma tylko dana jednostka, są niemożliwe do sklonowania. Świadczą o naszej wyjątkowości, niepowtarzalności i atrakcyjności, a dodatkowa zmarszczka mniej czy więcej nic tu nie wnosi. Mezoterapia nic nie zepsuje. Tylko pomoże. Tak samo jak dodatkowe metody wzmacniające efekty mezoterapii igłowej, jak mezoterapia bezigłowa, mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny i wiele innych…

Mezoterapia to zabieg z wykorzystaniem igieł, ale uznawany za bezpieczny. Czyli zatem nie warto bać się igieł?

Mezoterapia igłowa jest to działający miejscowo, mało inwazyjny zabieg, ale jednak zabieg medyczny ze wszelkimi jego konsekwencjami. Za pomocą śródskórnych wstrzyknięć substancji czynnych w wybrane obszary skóry leczymy konkretny problem. W wykwalifikowanych rękach i bezpiecznych, certyfikowanych gabinetach medycyny estetycznej nie mamy się czego obawiać, bowiem wszelkie zabiegi iniekcyjne wykonywane są przez uprawnionych do tego lekarzy. Zabiegi medyczne przeprowadzane są z należytą uwagą oraz dopełnieniem wszelkich formalności prawnych, medycznych, higienicznych i oczywiście tych estetycznych. W takich warunkach nie ma się czego obawiać. Ponadto lekarz posiada wiedzę i umiejętności pozwalające wybrać odpowiedni rodzaj terapii i sposób jej przeprowadzenia. Technika nappage, śródskórna, na grudkę … igła czy kaniula to zaledwie początek.

Wydaje się, że ostatnimi czasami mezoterapia traktowana jest trochę po macoszemu, wykonywana praktycznie w każdym gabinecie „od ręki”. Skąd takie zjawisko? Dlaczego wydaje się być niedoceniana?

Mezoterapia to zabieg dla wytrwałych. Mówię tu i o lekarzu wykonującym zabieg, i o pacjencie się mu poddającym. Właściwie diagnozując skórę pacjenta i dobierając odpowiedni produkt powinniśmy ustalić nasz plan działania, tzw. plan terapeutyczny. Najważniejszy jest tu dialog z pacjentem. Pacjent powinien wiedzieć, jak przebiega cała procedura, czemu ma służyć i najważniejsze: pacjent powinien zdobyć wiedzę o efektach i o czasie ich osiągnięcia.

Mezoterapia to nie jest zabieg lunchowy, taki któremu można się poddać gdziekolwiek i w dowolnej chwili. Podstawowy warunek (oprócz dobrej jakości produktu) to staranność i powtarzalność zabiegu. Być może właśnie z powodu braku porozumienia między stronami mezoterapia spychana jest na plan dalszy. Kiedy pacjent nie wie, czego ma/powinien się spodziewać lub ma nierealne oczekiwania, cały plan skończy się fiaskiem … i komentarzem, że mezoterapia nie działa. Zabiegi wielokrotnego ostrzykiwania i nakłuwania skóry mają na celu – poprzez pobudzenie komórek i dostarczenie do jej odpowiednich warstw substancji czynnych – niejako zatrzymanie procesów starzenia. Przy okazji wzmagając nawodnienie i odżywiając skórę. Procesom starzenia można zapobiec między innymi poprzez systematyczne zabiegi mezoterapii. I taki jest nasz plan.

Pokusiłabym się tu o hasło: zabiegi cofające czas, czyli Zabiegi Reverse-Aging.

Czy mezoterapia to naprawdę zabieg dla każdego? Jej popularność świadczy chyba o tym, że ma wyjątkowo mało przeciwwskazań?

Panel wskazań do zastosowania mezoterapii w medycynie estetycznej jest szeroki, a na rynku polskim obserwowany jest dynamiczny rozwój przeróżnych substancji czynnych stosowanych w tej technice. Przede wszystkim kwas hialuronowy, zarówno stabilizowany, jak i niestabilizowany. Osocze bogatopłytkowe – kolejny cenny eliksir młodości, witalności oraz bogactwo czynników wzrostu. Hydroksyapatyt wapnia – ważny związek silnie zagęszczający i ujędrniający skórę, a także aktywator produkcji nowego kolagenu. To tylko nieliczne przykłady.

Mezoterapia ma zastosowanie między innymi w leczeniu blizn, keloidów, rozstępów, w zapobieganiu i leczeniu cellulitu… Zabiegi tego rodzaju stosowane są również w leczeniu przebarwień skóry czy w leczeniu zmian potrądzikowych. Najczęściej jednak mezoterapia igłowa jest stosowana w usuwaniu objawów starzejącej się skóry, takich jak zmarszczki, utrata gęstości i jędrności, nadmierna wiotkość i inne, czyli w tak zwanej szeroko pojętej biorewitalizacji skóry… oraz w leczeniu chorób owłosionej skóry głowy! Natomiast dla mnie (i moich pacjentów również) oprócz wskazań przeciwstarzeniowych, ważne jest działanie prewencyjne mezoterapii, zapobiegające starzeniu się naszej skóry.

Osobiście uważam, że mezoterapia stanowi najważniejszy punkt wszelkich terapii Anti-aging, dzięki któremu na długo możemy cieszyć się młodym i zdrowym wyglądem. I rzeczywiście, ma mało przeciwwskazań, bo któż z nas nie mógłby poddać się iniekcji np. czystego kwasu hialuronowego? Żeby nawilżyć skórę, wzmocnić ją, rozświetlić i pobudzić do tworzenia nowego kolagenu…

Mezoterapia igłowa kojarzy się głównie z zabiegiem wykonywanym na twarzy. Jakie okolice mogą zostać jej poddane i jakich efektów można się spodziewać?

Rzeczywiście jeszcze do niedawna zabiegi mezoterapii kojarzone były tylko z twarzą, ewentualnie z szyją. Obecne trendy w estetyce znacznie się zmieniły. Pole manewru w dziedzinie zabiegów mezoterapii jest nieograniczone. Mezoterapia twarzy, szyi i dekoltu to standard w biorewitalizacji, ale nie tylko. Chociażby teraz, przed latem bardzo popularna jest mezoterapia biustu, specyficznej skóry ramion oraz cellulitu. Okolice biustu i ramion wymagają zastosowania przeznaczonych do tego substancji zagęszczających i liftingujących skórę. Sprawdzą się tu doskonale preparaty zawierające wysoko stężony kwas hialuronowy i hydroksyapatyt wapnia. Do leczenia cellulitu stosujemy substancje niszczące błony komórkowe komórek tłuszczowych, a także enzymatyczne, trawiące tłuszcz i napinające skórę. W tym przypadku procedura mezoterapii, a zwłaszcza w połączeniu z karboksyterapią i endermologią, pozwala uzyskać fantastyczne efekty.

Wszechobecna mezoterapia kwasem hialuronowym na ciele czy twarzy oraz nawet na skórze głowy znajduje zastosowanie. Czy wie Pani, że Hiszpanki, Brazylijki czy Włoszki zakochane są w mezoterapii kwasem hialuronowym? Chętnie wykonują te zabiegi przez cały rok, regularnie, gdyż ostrzykują nawet dłonie, kark, okolicę nad kolanami, okolice łokci czy … grzbiety stóp! W dzisiejszych czasach postępu, rozwoju i szybkiego tempa nikogo nie dziwi również mezoterapia okolic intymnych. Poprawa naszego komfortu psychicznego i fizycznego to również bardzo ważny punkt w terapiach Anti-Aging. Kolejną bardzo popularną okolicą nagminnie poddawaną zabiegom mezoterapii, i to bez względu na porę roku, to skóra owłosiona głowy. Tutaj ogromną rolę przypisuję mezoterapii z użyciem czynników wzrostu zawartych w osoczu bogatopłytkowym. Choć od niedawna istnieją pierwsze doniesienia naukowe i informacje potwierdzające skuteczność terapii owłosionej skóry głowy opracowane przez doktora CYJA, czyli połączenie kwasu hialuronowego i peptydów biomimetycznych… Zapraszam zatem wszystkich zainteresowanych, szukających nowych, skutecznych metod terapii w usuwaniu problemów skóry głowy. A efekty? Efekty naszych poczynań uzależnione będą od użytych przez nas substancji czynnych oraz od zastosowanych protokołów zabiegowych i terapii (najlepiej oczywiście terapii łączonych).

Czy są różne rodzaje mezoterapii? W jakim wieku zacząć ją wykonywać?

I tutaj znowu pokuszę się o stwierdzenie, że medycyna estetyczna nie liczy lat. Od jakiegoś już czasu nie kwalifikuję pacjentów ze względu na ich wiek. I to do wszystkich zabiegów – czy to laserowych, czy tych estetycznych. O tym decyduje stan wyjściowy skóry mojego pacjenta, jego oczekiwania oraz cele. W zależności od użytych substancji czynnych, leczenia konkretnego problemu i uwarunkowań anatomicznych pacjenta stosuję odpowiednie rodzaje, a właściwie techniki mezoterapii. I tak np. chcąc pobudzić komórki do produkcji nowego kolagenu odpowiedni preparat muszę podać śródskórnie, ponieważ tylko w warstwie środkowej skóry właściwej znajdują się komórki zdolne do syntezy nowego kolagenu. W tym przypadku inna metoda terapii jest bezcelowa. Podobnie w usuwaniu cellulitu preparat muszę podać w miejsce docelowe, czyli podskórnie, bo chcę zadziałać na tłuszcz, a nie na naskórek itd. Istnieje wiele takich zależności. Dlatego między innymi tylko lekarze powinni wykonywać zabiegi iniekcyjne. A iniekcje preparatów krwiopochodnych to już bezwzględne wskazanie dla lekarzy i personelu medycznego. I nie tylko o pobranie krwi i podanie preparatu tutaj się rozchodzi. Ważne są również kwalifikacje prawne i sanitarne całego gabinetu lekarskiego, w tym lokalu oferującego dane usługi medyczne. Dziwi mnie procedura wykonania mezoterapii, np. osoczem bogatopłytkowym przez kosmetyczkę/kosmetologa w gabinecie stricte kosmetycznym. I między innymi o tym należy edukować naszych pacjentów.

Z jakimi innymi zabiegami warto skojarzyć mezoterapię? Zwłaszcza w profilaktyce anti-aging?

Obecnie wskazane jest stosowanie terapii skojarzonych w leczeniu danej jednostki chorobowej, co znacznie poprawia efekt kliniczny, a także wpływa na jego szybsze osiągnięcie. I tak np. łączenie zabiegów mezoterapii z zabiegami karboksyterapii – czy to w leczeniu chorób owłosionej skóry głowy, czy w terapiach leczenia cellulitu, czy po prostu Anti-Aging – przynoszą zdecydowanie lepsze efekty i pozwalają je osiągnąć w przyspieszonym tempie. Także zabiegi modelujące sylwetkę, jak masaż próżniowy, fale radiowe, ultradźwięki czy inne, polecam łączyć z mezoterapią. W mojej klinice, np. zawsze przed mezoterapią osoczem bogatopłytkowym, wykonujemy bezpłatne zabiegi karboksyterapii na obszarze ostrzykiwanym. Bardzo lubię łączyć wszelkie terapie laserowe z mezoterapią osoczem bogatopłytkowym, jak również z mezoterapią koktajlem kwasu hialuronowego z witaminą C.

Mój autorski program bioodbudowy i działający silnie przeciwzmarszczkowo jednorazowy zabieg endoliftingu laserowego z osoczem bogatopłytkowym, termolifting mikroigłowy z maską z osocza bogatopłytkowego czy peeling laserowy z koktajlem witaminowym i wit. C to prawdziwe hity tego roku! A wśród zabiegów na ciało: karboksyterapia, mezoterapia cellulitu, masaż próżnowy i zabieg stymulacji ciepłem… Prawdziwe perełki. Zabiegi mezopeelu również przynoszą bardziej widoczne efekty niż samej tylko mezoterapii.

Jak widać zatem możliwości zwykłej – niezwykłej mezoterapii są nieograniczone!

Czy panowie znajdą w mezoterapii „coś dla siebie”?

Myślę, że każdy, nawet najbardziej wymagający pacjent znajdzie w mezoterapii coś dla siebie. Ogólnodostępność substancji czynnych zawartych w produktach do mezoterapii, a także ich wciąż udoskonalany skład, specjalnie opracowywane protokoły i procedury w zależności od wskazań, to przełom w medycynie estetycznej. Inne preparaty pod oczy, inne na twarz, inne na ciało i jeszcze skóra owłosiona głowy. Bo z tym problemem właśnie panowie przychodzą najczęściej do gabinetu medycyny estetycznej. Osocze bogatopłytkowe, w tym wypadku, mezoterapia  na skórę głowy czy po prostu mezoterapia dla wymagającej skóry mężczyzn…

A rozstępy, blizny czy przebarwienia? To również męskie problemy. Nie ograniczajmy się więc tylko do: mezoterapii skóry twarzy i do kwasu hialuronowego… Teraz mężczyzna lubi mieć zadbane dłonie, wypielęgnowane paznokcie, czystą, pachnącą koszulę i świeży, wypoczęty look. I lubi czasami skorzystać z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, żeby skorygować drobne, przeszkadzające mu niedoskonałości.

Czym kierować się przy wyborze gabinetu, który wykonuje ten zabieg i jak powinna wyglądać prawidłowa procedura – wystarczy jeden zabieg czy raczej seria?

Jak zawsze – wybierajmy sprawdzone miejsca lub te z polecenia. Duże kliniki czy profesjonalne gabinety medycyny estetycznej, w których zabiegi iniekcyjne wykonywane są przez lekarzy. Takie, gdzie dopełnione są wszelkie formalności „papierkowe”, a uzyskiwane przez nas informacje są wyczerpujące. Każda pierwszorazowa wizyta powinna zostać poprzedzona konsultacją lekarską i wspólnym ustaleniem „planów estetycznych”. Do przeprowadzenia mezoterapii zawsze wymagana jest seria zabiegów, nigdy pojedynczy. Pacjent powinien zostać o tym poinformowany, jak również o wskazaniach, przeciwwskazaniach do zabiegu oraz możliwych działaniach ubocznych, a także o metodach alternatywnych. Kwestie finansowe to kolejny punkt programu. Tych zależności jest bardzo wiele, a na samym końcu znajduje się zadowolenie pacjenta i satysfakcja lekarza.

Nie traktujmy mezoterapii po macoszemu,
na odczepnego, bo dzięki niej tak naprawdę możemy cofnąć czas i na długo cieszyć się upragnioną młodością.

logo Klinika TazbirKlinika Tazbir
ul. Świętojańska 5/9
Łódź
tel. 506 17 06 29
www.klinikatazbir.pl

anvita_reklama_fb

Dodaj komentarz

Podobne tematy

kobieta z wąsem

Zabiegi „unisex”

Kobiety noszą buty o męskim fasonie (to hit tej jesieni!) i chętnie spryskują się męskimi perfumami, a panowie – coraz […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki