Jak dbać o skórę po zabiegach?
Stosowanie się do zaleceń pozabiegowych w dużym stopniu przyczynia się
do uzyskania otymalnego efektu przeprowadzonej proceduty – i odwrotnie,
jeśli pacjent się ich nie trzyma (np. zbyt szybko wystawia skórę na słońce,
zapomina o zasadach aseptyki), może narazić się na wystąpienie powikłań i skutków ubocznych. Ponadto odpowiednia pielęgnacja po zabiegu pozwala jak najdłużej cieszyć się uzyskanymi w gabinecie efektami. Jakie są najważniejsze zalecenia po najpopularniejszych zabiegach medycyny estetycznej?
Wyjaśnia dr Magdalena Korwin, okulista i lekarz medycyny estetycznej ze Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej Mega-lens (www.megalens.com.pl).
Zalecenia po zabiegach z toksyną botulinową:
- Zakaz pochylania głowy, kładzenia się, schylania itp. przez 3-4 godziny po zabiegu.
- Zakaz spożywania alkoholu w dniu zabiegu.
- Przez kolejne 10-14 dni nie wykonujemy zabiegów kosmetycznych w obrębie okolicy poddanej zabiegowi.
- Przez 1-2 tygodnie nie opalamy się bardzo intensywnie; całkowity zakaz korzystania z solarium (nie tylko z powodu zastosowania toksyny botulinowej, ale w ogóle z uwagi na zagrożenie rozwojem czerniaka skóry).
- Przez okres ok. 7 dni nie wolno korzystać z sauny ani podejmować dużego wysiłku fizycznego.
- Kolejne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej w obszarze poddanemu działaniu toksyny botulinowej można bezpiecznie i skutecznie przeprowadzić po upływie ok. 3 tygodni, czyli po całkowitym uwidocznieniu jej działania.
Zalecenia po wypełnianiu ust kwasem hialuronowym?
- Przez ok. 10 dni przed zabiegiem należy unikać stosować NLPZ (tj. aspiryna, ibuprofen, naproksen, ketonal).
- W przypadku stosowania leków przeciwzakrzepowych należy je odstawić na ok. 4-5 dni przed zabiegiem.
- Ewentualnie można stosować preparaty z bromelainą i rutozydem na kilka dnia przed zabiegiem oraz do 7 dni po zabiegu.
- W przypadku podatności/występowania opryszczki konieczne jest zastosowanie profilaktyczne acyklowiru 1-2 dni przed zabiegiem oraz kontynuować jego przyjmowanie przez 4-5 dni po zabiegu.
- Po zabiegu, w ciągu pierwszej doby, można zastosować chłodne okłady z lodu lub poduszek chłodzących.
- Należy unikać wysiłku fizycznego bezpośrednio po zabiegu.
- Należy unikać picia alkoholu w dniu zabiegu.
- Nie należy stosować kosmetyków na obszar poddany iniekcji przez 48 godzin.
- Należy unikać opalania się i korzystania z sauny przez ok. 7 dni po zabiegu.
- Niezbędne jest nawilżanie skóry warg za pomocą specjalnych środków i ochrona ust przed działaniem światła UV.
- W okresie kilku dni po zabiegu nie należy dotykać warg i obszaru wokół nich, unikać ich oblizywania.
- Nie należy stosować kosmetyków, które mogą powodować albo nasilać proces zapalny.
- Nie należy pić gorących napojów, spożywać pikantnych, twardych i bardzo słonych pokarmów, gdyż może to nasilać obrzęk tkanek.
- Należy ograniczyć aktywne ruchy warg, nadmierną mimikę i całowanie się.
- Należy unikać stosowania kremów z peelingiem oraz wykonywania peelingu warg.
Zalecenia po zastosowaniu wypełniaczy w innej okolicy niż usta oraz tzw. biostymulatorów tkankowych:
- Nie należy mocno uciskać i masować okolicy poddanej zabiegowi, żeby nie doszło do przesunięcia podanego preparatu lub jego deformacji.
- Przez pierwszych 48 godzin po zabiegu należy unikać wahań temperatury, tzn. sauny, solarium, opalania na słońcu, ale również bardzo niskich temperatur, tj. kriokomory i dłuższego przebywania w temperaturze poniżej 0 stopni (np. nie jedziemy na narty bezpośrednio po zabiegu).
- Miejsca iniekcji utrzymujemy w szczególnej czystości. Należy unikać sytuacji, które mogą powodować zabrudzenie czy zakażenie miejsca wkłucia.
- Przez pierwsze 2-3 dni po zabiegu należy unikać forsownych ćwiczeń.
- Bezpośrednio po zabiegu nie nakładamy makijażu na miejsca wkłucia.
- Przez miesiąc po zabiegu nie powinno się wykonywać zabiegów laserowych oraz innych zabiegów podnoszących temperaturę tkanek w danej okolicy.
- Przez pierwsze dni po zabiegu należy pamiętać o przyjmowaniu większej ilości płynów, żeby maksymalnie wykorzystać możliwości wiązania wody przez podany kwas hialuronowy.
Zalecenia po zabiegach z plazmą:
Bezpośrednio po zabiegu plazmy lekarz wykonujący zabieg dezynfekuje ponownie obszar poddany zabiegowi, następnie może w celu uzyskania lepszego efektu oraz przyspieszenia gojenia tkanek nałożyć osocze bogatopłytkowe. Zawsze należy nałożyć maść z antybiotykiem. W naszej klinice pacjent otrzymuje jałowy, chłodzący opatrunek silikonowy Kikgel na noc. W czasie kolejnych 2 dni pacjent 2 razy dziennie odkaża obszar poddany zabiegowi za pomocą jałowych jednorazowych gazików nasączonych alkoholem oraz nakłada maść z antybiotykiem 2-3 razy dziennie, przez kolejne dni,
do momentu odpadnięcia strupków. Przez okres 3 miesięcy po zabiegu należy stosować kremy ochronne z wysokim filtrem oraz unikać ekspozycji na promieniowanie UV.
Operacja blefaroplastyki – o czym pamiętać?
Blefaroplastyka jest zabiegiem operacyjnym, standardowo w mojej praktyce przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym.
Przed zabiegiem:
- W przypadku pacjentów przyjmujących leki przeciwkrzepliwe konieczne jest ich odstawienie min. 3-4 dni wcześniej i ewentualnie włączenie preparatów heparyny podawanych w iniekcjach podskórnych. Jest to kwestia indywidualna.
- Dodatkowo przyjmować preparaty rutozydu przez ok. 7 dni przed zabiegiem i kontynuować przez kolejne min. 7 dni po operacji.
- W przypadku pacjentów z chorobą Hashimoto, którzy mają mieć zabieg blefaroplastyki głębokiej, gdzie ingerujemy w tłuszcz oczodołowy, warunkiem podstawowym jest stan tzw. eutyreozy, czyli równowagi hormonalnej. Nigdy nie przeprowadzam tego typu operacji u pacjentów z aktywną postacią choroby.
- Dodatkowo w tej grupie pacjentów na 3-4 dni przed zabiegiem włączam niskie dawki kortykosteroidów raz dziennie i kontynuuję następnie przez kolejne 1-2 tygodnie po operacji w celu wyciszenia ewentualnej odpowiedzi ze strony ciała tłuszczowego oczodołu. Chcę uniknąć jakiejkolwiek możliwości aktywowania choroby w obrębie oczodołu.
Po zabiegu:
- Przez min. 2-3 dni należy unikać wysiłku fizycznego.
- Przez 3 miesiące po zabiegu należy spać z głową lekko uniesioną oraz nie wolno wystawiać się na działanie promieni UV.
- W przypadku plastyki powiek górnych przez pierwsze dni po operacji należy stosować chłodne okłady 2-3 razy dziennie oraz przez min. 2-3 tygodnie nakładać na miejsce cięcia maść z antybiotykiem.
- W przypadku plastyki powiek dolnych jedyną różnicę stanowi stosowanie okładów, gdyż chłodne okłady stosujemy przez pierwsze 48 godzin po zabiegu, a następnie przez kolejne min. 5 dni – ciepłe okłady 2-3 razy dziennie.
- Uwaga! Ogromny wpływ na gojenie skóry po jakimolwiek zabiegu ma palenie papierosów. Jest ono zakazane, gdyż zaburza i opóźnia gojenie się ran. Dodatkowo przyczynia się do nieprawidłowego gojenia, powstawania nieprawidłowych blizn oraz przebarwień.
W jakiej kolejności robić zabiegi?
- Nie należy łączyć podawania toksyny botulinowej i wypełniacza na tym samym obszarze.
- Zabiegi laserowe można wykonać minimum miesiąc po podaniu toksyny lub zastosowaniu wypełniacza.
- Głębokie peelingi lekarskie są przeciwwskazane późną wiosną i latem.
- Należy odczekać min. 3 tygodnie po peelingu z przeprowadzeniem innych zabiegów.
Dlaczego zabieg nie działa?
Brak efektu po zastosowaniu toksyny botulinowej może być związany z nieprawidłowym postępowaniem po zabiegu, zastosowaniem zbyt małej dawki preparatu lub wynikać
z chorób ogólnych pacjenta. Najczęściej jest to związane z występowaniem chorób autoimmunologicznych, takich jak autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które stanowi względne przeciwwskazanie do podawania toksyny. Choroby tarczycy, takie jak choroba Hashimoto, związane są ze słabą odpowiedzią na podanie toksyny botulinowej, jak również zdecydowanie krótszym utrzymywaniem się efektu. W ekstremalnych przypadkach działanie toksyny może zanikać nawet po 3-4 tygodniach od podania.
Z kolei „brak efektu” po podaniu wypełniacza może również wiązać się występowaniem chorób autoimmunologicznych, nieprawidłowym postępowaniem pacjenta po zabiegu albo nieprawidłowo wybranym rodzajem substancji wypełniającej, jej przemieszczeniem lub w ekstremalnych przypadkach tzw. zmiennością osobniczą w aktywności enzymu hialuronidazy, która powoduje szybkie rozpuszczenie i wchłonięcie kwasu hialuronowego.