WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

szyja

Dr Aleksandra Samborska poleca: zabiegi na szyję i dekolt

Szyja i dekolt prawdę ci powiedzą – ile kobieta ma lat. Bo nic tak nie zdradza wieku kobiety jak pomarszczona szyja i „pognieciony” dekolt. Dbamy zazwyczaj jedynie o twarz: stosujemy kremy, maseczki, korzystamy z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych,  profilaktycznie robimy zabiegi mezoterapii, zapominając, że gdy przyjdą ciepłe dni, trudno będzie pod golfem ukryć niedoskonałości szyi i dekoltu. 

Dr_Aleksandra_SamborskaNasz ekspert: lek. med. Aleksandra Samborska, stomatolog i lekarz medycyny estetycznej. Prowadzi własny gabinet w Warszawie.
www.samborska.com.pl

Jak starzeją się szyja i dekolt?

Partie te, podobnie jak twarz, przez znaczną część roku są narażone na niekorzystne działanie promieni słonecznych, a my często zapominamy o stosowaniu na nie filtrów UVA i UVB. A to ważne, zwłaszcza gdy spryskujemy szyję i dekolt perfumami, ponieważ bez odpowiedniej ochrony mogą na nich powstawać bardzo trudne do usunięcia przebarwienia.

Skóra szyi i dekoltu jest o połowę cieńsza niż na twarzy – ma około 2 milimetrów. Ma też mniej podskórnej tkanki tłuszczowej i gruczołów łojowych. Dlatego też szybciej traci jędrność, szybko pojawiają się na niej zmarszczki, a na niechronionej przed działaniem słońca i wolnych rodników skórze dekoltu – bruzdy i przebarwienia. Na dodatek skóra szyi musi sprostać kręceniu, przechylaniu, przekrzywianiu i innym ruchom, które wykonuje głowa. Dlatego też niezwykle ważna jest odpowiednia dbałość o te newralgiczne struktury naszego ciała.

Codzienna pielęgnacja

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków i właściwe nawyki higieniczne. Wykonując demakijaż twarzy, nie należy zapominać o szyi i dekolcie, bo gorąca woda im szkodzi. Ważny jest też dobór odpowiednich kosmetyków o bogatych właściwościach odżywczych i regenerujących, pamiętajmy też o tym, że należy nakładać je w sposób przeciwny do działania sił grawitacji, czyli od dekoltu do brody.

Mezoterapia

To według mnie zabieg numer jeden na szyję i dekolt. Polega on na dostarczeniu za pomocą igły i strzykawki bezpośrednio do skóry właściwej substancji leczniczych, regenerujących lub odżywczych. Zabiegi wykonuje się w serii. W swojej praktyce preferuję zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego lub niesieciowanego kwasu. Spośród wielu produktów niesieciowanego kwasu hialuronowego dostępnych na naszym rynku wybieram właśnie ten – z dwóch powodów: po pierwsze ze względu na profil bezpieczeństwa samego produktu oraz ze względu na zawartość hydroksyapatutu wapnia, który jest doskonałym stymulatorem tkankowym, co skutecznie poprawia efekty terapii.

Nici PDO

Dają spektakularne i natychmiastowe efekty, narastające z czasem. Ich działanie polega na stworzeniu pod skórą „rusztowania”. Po około 10-14 dniach rozpoczyna się wokoło nici proces syntezy kolagenu i elastyny. Skóra, w którą wprowadzimy nici PDO, staje się bardziej jędrna, elastyczna i lepiej nawilżona, rozjaśniona. Proces ten trwa przez cały okres utrzymywania się nici w organizmie (do 7-8 miesięcy). Otrzymane efekty estetyczne utrzymują się zazwyczaj do 1,5-2 lat.

Karboksyterapia

To terapia polegająca na aplikacji podskórnie medycznego dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla to bezwonny, bezbarwny, niepalny gaz, który po raz pierwszy został zastosowany w medycynie w latach trzydziestych XX wieku. Kuracja dwutlenkiem węgla jest całkowicie bezpieczna, ponieważ jest on produkowany w organizmie ludzkim podczas oddychania i spalania tkankowego, a wydalany przez płuca, co oznacza, że jest stale obecny w organizmie. Sam zabieg karboksyterapii jest łatwy i szybki, a ściśle określone dawki dwutlenku węgla podczas każdej iniekcje zapewniają bezpieczeństwo i kontrolę. Brak jest jakichkolwiek efektów ubocznych (możliwe drobne siniaki), co pozwala natychmiast wrócić do codziennych obowiązków. Podanie CO2 prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – zwiększenia przepływu krwi, lepszego odżywienia i dotlenienia obszaru objętego zabiegiem. Pod wpływem gazu CO2, tkanki ulegają rozwarstwieniu, wytwarza się kontrolowany stan zapalny, co w rezultacie prowadzi do produkcji kolagenu i elastyny, czyli całkowitej przebudowy skóry.

Toksyna botulinowa

Chyba jeszcze niewiele osób wie, że do redukcji tak zwanych obręczy lub naszyjnika Wenus, a także pionowych zmarszczek nazywanych indyczą szyją, doskonale nadaje się toksyna botulinowa, która rozluźnia spięte mięśnie, dając efekt wygładzenia. Wadą tej metody jest brak trwałości, ponieważ zabieg należy powtarzać w odstępach 3-6 miesięcy.

Fale radiowe lub podczerwień

Różnią się długością fali, ale ich działanie jest podobne – polega na rozgrzewaniu włókien kolagenowych do 45-65 stopni C. Efekt termiczny, zachodzący w dolnych warstwach skóry, powoduje podgrzanie i podrażnienie włókien kolagenowych, co skutkuje ich gwałtownym skurczeniem się. W efekcie skóra zostaje zagęszczona i ściągnięta, zwiększa się jej napięcie oraz elastyczność. Zmianom ulega również jej struktura: zmarszczki zostają wygładzone, co widać już w trakcie zabiegu. Długofalowym skutkiem jest pobudzenie i stymulowanie fibroblastów do produkcji nowych włókien kolagenowych. Proces tworzenia się kolagenu następuje stopniowo, stąd końcowy efekt uzyskujemy 3-6 miesięcy po serii zabiegów.

Pozostałe z zabiegów laser frakcyjny, dermapen, peelingi nie mogą być stosowane latem ze względu na możliwość powstania trwałych lub bardzo trudnych do usunięcia przebarwień.

Na koniec należy jeszcze raz podkreślić znaczenia profilaktyki i odpowiedniego codziennego dbania o szyję i dekolt, póki jeszcze jest na to czas – pamiętaj, że szyi i dekoltu nie naciągniesz…

Lek. med. Aleksandra Samborska
Warszawa, ul. Obarowska 21 lok. 29
tel. 608 365 289, www.samborska.com.pl

Dodaj komentarz

Podobne tematy

dekolt w bikini

Najlepsze zabiegi na szyję i dekolt

Te miejsca starzeją się szybciej niż twarz, co powoduje, że – zaniedbane – będą zdradzać nasz prawdziwy wiek, a nawet dodawać nam lat! Jak tego uniknąć?

dekolt

Te partie zdradzają Twój wiek!

Są trzy części ciała, które najszybciej zdradzają wiek, ponieważ są szczególnie podatne na procesy starzenia się skóry. To dłonie, szyja oraz dekolt. […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki