WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

10 pytań o laser pikosekundowy Enlighten

Technologia pikosekundowa podbiła rynek laserów stosowanych w medycynie estetycznej – głównie w celu usuwania tatuaży i zmian pigmentacyjnych, ale także odmładzania skóry. Laser pikosekundowy Enlighten jest perełką Kliniki Dr Stachura w Szczecinie. Co warto o nim wiedzieć? O co najczęściej pytają pacjentki?

1. Jak działa technologia pikosekundowa?

Pikosekunda to jednobilionowa część sekundy (10-12s) – jest ona 1000 razy krótsza od nanosekundy stosowanej do tej pory w laserach do usuwania tatuaży. Dzięki temu można jeszcze szybciej i skuteczniej pozbyć się barwnika ze skóry. Laser Enlighten to jeden z najpotężniejszych laserów pikosekundowych na rynku!

2. Co daje pacjentowi technologia pikosekundowa?

Wprowadzenie technologii pikosekundowej było prawdziwym przełomem w laseroterapii, co podkreśla wielu ekspertów w tej dziedzinie. Dzięki niej zabiegi stały się krótsze, mniej bolesne i bardziej skuteczne. Nie wymagają też długiej rekonwalescencji, ponieważ laser działa wyłącznie na pigment, bez uszkadzania i przegrzewania tkanek wokół – dzięki temu pacjenci mogą praktycznie od razu wrócić do codziennych aktywności.

3. Czy można laserem pikosekundowym usunąć tatuaż w dowolnym kolorze?

Praktycznie tak i na tym właśnie polega rewolucyjność tej technologii! W laserze Enlighten połączono dwie wysoce efektywne długości fali (532 nm i 1064 nm), co przekłada się na skrócenie czasu zabiegu, jego większy komfort i skuteczność. Możliwe jest usunięcie tatuaży we wszystkich kolorach, nie tylko czarnym, przy mniejszej niż dotychczas liczbie zabiegów. Cutera Enlighten pozwala też pozbyć się cieni będących pozostałością po tatuażach, z którymi nie poradziły sobie inne technologie.

Aplikacja energii w bardzo krótkim czasie (pikosekundy) wywołuje w skórze zjawisko fotomechaniczne. Dochodzi do powstania fali uderzeniowej, która mechanicznie rozbija cząsteczki barwnika na mniejsze elementy (dosłownie w pył). Są one następnie pochłaniane i wydalane przez organizm w wyniku naturalnych procesów fizjologicznych.

5. Czy zabieg jest bolesny?

W porównaniu z wcześniejszymi laserami stosowanymi do podobnych wskazań – nie. Oczywiście, odczuwalne jest pieczenie i szczypanie, ale nie jest to silny ból, jaki towarzysz zabiegom wykonywanym wcześniejszymi technologiami. Komfort poprawia zastosowanie chłodzenia oraz znieczulenia miejscowego w kremie. Laser Enlighten pozwala też wykonywać zabiegi rewitalizacji skóry i usuwania przebarwień (dzięki zastosowaniu odpowiednich końcówek) – te procedury są całkowicie bezbolesne.

6. Ile zabiegów trzeba powtórzyć dla pełnego efektu?

Liczba zabiegów zależy od koloru tatuażu, wielkości cząstek, a także głębokości tatuażu. Tatuaże amatorskie z uwagi na płytsze położenie barwnika w skórze wymagają 3-6 zabiegów. Profesjonalne tatuaże, które zazwyczaj cechuje duża gęstość i silne pigmenty oraz występowanie różnych kolorów, wymagają zwykle 6-8 zabiegów do całkowitego „wymazania”. Po każdym zabiegu obserwuje się ok. 50% rozjaśnienie tatuażu. Najszybciej można usunąć tatuaże czarne, brązowe, niebieskie i czerwone, więcej powtórzeń wymagają natomiast zielone i żółte.

7. W jakich innych wskazaniach można stosować Enlighten?

Enlighten to nowoczesny i bardzo wszechstronny medyczny system laserowy, który pozwala nie tylko skutecznie usuwać tatuaże, ale też przebarwienia, blizny i rozstępy, a także rewitalizować i odmładzać skórę. W tym celu stosuje się dwie końcówki:

Pico Genesis – pozwala na usuwanie przebarwień i głęboką rewitalizację skóry. Zabiegi są krótkie i niebolesne, nie wymagają rekonwalescencji, można od razu wrócić po nich do pracy. Po zabiegu nie występuje pieczenie ani złuszczanie. Już 2-3 sesje zapewniają efekt promiennej, gładkiej, jednolitej, rozświetlonej skóry. Pacjentki go uwielbiają!

Pico MLA (Micro LensArray) – to zabiegi frakcyjne z bardzo krótkim okresem rekonwalescencji. Wykorzystuje się do nich innowacyjną soczewkę („plaster miodu”), która zapewnia głęboką przebudowę skóry. Zastosowanie soczewki MLA zapewnia wzrost gęstości energii o 500% i tym samym większą penetrację – bez bólu i okresu rekonwalescencji. Zabieg ten pozwala na ujędrnienie i zagęszczenie skóry, sprawdza się też doskonale w leczeniu blizn (np. potrądzikowych, pourazowych) oraz rozstępów. Zwykle zaleca się wykonać 3-5 powtórzeń co 2-3 tygodnie.

8. Jak pielęgnować skórę po laserze?

Podstawowym zaleceniem jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV – krem z najwyższym filtrem SPF50+ należy stosować w trakcie całej kuracji oraz minimum przez 6 miesięcy po jej zakończeniu. W przypadku usuwania tatuaży w miejscu barwnika pojawia się zaczerwienienie, czasami strupki (nie wolno ich zrywać!), skóra może też swędzieć. Miejsce to należy smarować kremem przyspieszającym gojenie i chronić przed słońcem. Kolejny zabieg zwykle można powtórzyć po 3-4 tygodniach.

9. Czy laserem pikosekundowym można też usunąć makijaż permanentny?

Jak najbardziej! Ponieważ pigment położony jest płycej niż w przypadku tatuaży, zwykle już 1-2 zabiegi dają widoczny efekt rozjaśnienia skóry. Dzięki temu możliwe jest potem dokonanie korekcji makijażu.

10. Czy laser pozwala trwale usunąć przebarwienia?

Enlighten radzi sobie ze zmianami pigmentacyjnymi każdego rodzaju, zarówno powierzchownymi, jak i głębokimi. Należy jednak pamiętać, że nie ma metody, która wyleczyłaby nas z przebarwień – dlatego niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegach i przede wszystkich ochrona przed słońcem. Zaletą lasera Enlighten w trybie Pico Genesis czy Pico MLA jest to, że nie tylko rozjaśnia kolor skóry, ale też redukuje inne objawy fotostarzenia, rewitalizując, ujędrniając i zagęszczając pięknie skórę.

Zabieg wykonasz w:

Klinika Dr Stachura
ul. Jagiellońska 87
Szczecin
tel. +48 535 35 00 55, 574 45 00 05
www.klinikadrstachura.pl

Dystrybutor Enlighten:
www.bogdanidermatologia.pl

Dodaj komentarz

Podobne tematy

tatuaż

Jak usunąć tatuaż?

Aż 70% osób mających tatuaż zastanawia się nad jego usunięciem. Jesteś jedną z nich? Zobacz, jak to zrobić i poznaj tajniki laserowego usuwania tatuaży!


Nasi eksperci

Dr Gabriel Ruciński

Dr Gabriel Ruciński

certyfikowany lekarz medycyny estetycznej i anti-aging, kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki