WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

laserowe usuwanie żylaków

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Laserowe usuwanie żylaków to obecnie często wybierana metoda w leczeniu zmian naczyniowych na kończynach dolnych. Lasery przezskórne pozwalają pozbyć się niedużych żylaków w czasie jednej wizyty.

Z widocznymi żylakami zmaga się co trzecia kobieta, ale nie tylko, bo problem dotyka też wielu mężczyzn – co piąty mężczyzna również „zna” tę dolegliwość. Żylaki to nie tylko problem estetyczny, ale także, a właściwie przede wszystkim, zdrowotny. Metod usuwania żylaków jest wiele, choć do niedawna wiązało się to głównie z operacją i długą rekonwalescencją. Teraz opcji do wyboru jest znacznie więcej, a jedną ze skutecznych i bezpiecznych metod jest laserowe usuwanie żylaków

Zaburzenia w przepływie krwi sprzyjają powstawaniu zakrzepów i groźnemu dla zdrowia i życia zakrzepowemu zapaleniu żył (następstwem tego może być nawet zator tętnicy płucnej). Żylaki często prowadzą też do zapaleń tkanki podskórnej i rozwoju trudno gojących się owrzodzeń. Rozciągnięte tkanki żył są słabe, skóra nad nimi jest cienka i napięta, zatem nawet lekki uraz może spowodować ich pęknięcie. Oprócz tego żylakom na co dzień towarzyszy szereg innych nieprzyjemnych dolegliwości takich jak: obrzęki, drętwienie i uczucie ciężkości nóg, kurcze i bóle łydek.

Wskazania

Wskazaniami do zabiegu są oczywiście widoczne żylaki kończyn dolnych.

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na wyłączeniu z krwiobiegu żyły, w której krew cofa się i zalega, czego następstwem jest powstawanie żylaków. Zatem metoda ta usuwa nie tylko żylaki, ale i przyczynę ich powstawania. W tym celu wykorzystuje się energię lasera. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych. Pod kontrolą aparatu USG lekarz nakłuwa żyłę, następnie wprowadza do niej cienki cewnik, po czym wsuwa do niego światłowód. Uruchamia laser i zaczyna stopniowo wysuwać cewnik z żyły wraz ze światłowodem. Energia lasera jest absorbowana przez hemoglobinę, co powoduje termiczne uszkodzenie wewnętrznej powierzchni niewydolnej żyły. W efekcie następuje jej obkurczenie i całkowite zamknięcie. Na koniec lekarz zakłada na nogę opatrunek uciskowy – zwykle jest to specjalna pończocha, którą należy koniecznie nosić przez kilka dni. W metodzie tej nie ma żadnych szwów.

Ile trwa zabieg

Operacja laserowego usuwania żylaków trwa około 90 minut. Zabieg wykonywany jest w sedacji i znieczuleniu miejscowym, co umożliwia powrót do domu bezpośrednio po zabiegu.

Efekty zabiegu

Skuteczność zabiegu jest bardzo wysoka (nawet całkowite rozwiązanie problemu po 1 zabiegu), jeśli zastosujemy się do wszystkich zaleceń po zabiegu wydanych przez lekarza.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu zalecane, a nawet konieczne jest, noszenie rajstop lub podkolanówek uciskowych, wywierających na kończyny dolne stopniowany ucisk (rosnący w kierunku od biodra do stopy), dochodzący do 30-40 mmHg. Zazwyczaj należy je nosić przez 10-14 dni – przez pierwsze 24 h nieprzerwanie, a od drugiej doby jedynie na noc. Do kontrolnej wizyty należy się zgłosić z reguły po 1 i 6 miesiącach. Zazwyczaj zaleca się unikania gorących kąpieli oraz wykonywania intensywnych wysiłków fizycznych przez okres co najmniej 2 tygodni po leczeniu. Wskazane są natomiast codzienne spacery (1-2 h dziennie) i odpoczywanie w pozycji leżącej lub siedzącej z nogami uniesionymi nieco do góry. Nie zaleca się długotrwałego przebywania nieruchomo w pozycji stojącej, a jeżeli okoliczności (np. praca) zmuszają do tego, należy robić systematyczne przerwy, wykonać kilka przysiadów, krótki spacer lub rozmasować nogi.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zabiegu może być bardzo kręty przebieg żyły, lokalizacja naczynia bezpośrednio pod skórą (niesie to za sobą ryzyko poparzeń), bądź bardzo duża średnica niewydolnego naczynia.

Średnia cena

Średnia cena jest uzależniona od regionu, w którym ma być przeprowadzony zabieg – waha się od 1500 zł do nawet 6100 zł.

Autor: Martyna Szkaradek

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.