WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

przetłuszczająca się skóra

Jak zapobiegać błyszczeniu się skóry?

Choć latem zwykle poprawia się stan skóry trądzikowej i stany zapalne ulegają zmniejszeniu, wiele osób ma problem ze świeceniem się twarzy, co powoduje duży dyskomfort w ciągu dnia. Jak zapobiegać błyszczeniu się skóry? Zdradzamy najlepsze sposoby i triki.
Połysk na skórze, ustach, powiekach, a nawet całym ciele wygląda w słońcu bardzo sexy, pod warunkiem że jest starannie wypracowany makijażem i kosmetykami z opalizującymi drobinkami, a nie spowodowany nadmiernym przetłuszczaniem się skóry. Niestety, nadprodukcja sebum jest częstą przypadłością, zwłaszcza u osób z cerą mieszaną i skłonną do przetłuszczania. Co wtedy? Poznaj sposoby polecane przez dermatologów i makijażystów.

Dokładne oczyszczanie

Dokładnie oczyszczaj skórą rano i wieczorem, a jeśli masz taką możliwość – także w ciągu dnia. Możesz stosować do tego dermokosmetyki na bazie kwasu salicylowego, który matuje skórę i działa antybakteryjnie. Jeśli masz skórę skłonną do podrażnień, sprawdź najpierw, jak zareaguje na tego typu preparat. Po oczyszczeniu skóry nałóż tonik (przywróci skórze właściwe pH), a następnie lekki krem nawilżający.

Nawilżanie

No właśnie – wiele osób myli przetłuszczenie z nawilżeniem, tymczasem przesuszona skóra produkuje więcej sebum! Dlatego stosowanie kremów nawilżających to „must-do” w pielęgnacji skóry przetłuszczającej się. Możesz szukać dermokosmetycznych formuł 2w1, które jednocześnie matują i nawilżają skórę.

Lekki makijaż

Kryjące podkłady mogą nasilać przetłuszczanie się skóry i powodować zatykanie porów. Latem przestaw się na lekkie „wodne” podkłady lub kremy BB. Ogranicz też stosowanie pudru do szczególnych okazji. A jeśli chcesz poprawić makijaż w ciągu dnia, najpierw zdejmij ze skóry warstwę sebum, delikatnie przykładając do niej chusteczkę higieniczną lub bibułki matujące. Dopiero potem nałóż nową warstwę pudru, najlepiej mineralnego, który matuje skórę.

Bazy matujące

To dobry wybór, gdy przez wiele godzin twoja skóra musi wyglądać nieskazitelnie. Szukaj lekkich formuł (najlepiej profesjonalnych), które możesz też stosować na makijaż – jeśli zajdzie potrzeba dokonania poprawki make-upu.

Peelingi

Nadmierne stosowanie preparatów złuszczających może pobudzać gruczoły łojowe do nadmiernej produkcji sebum. Stosuj delikatne peelingi, np. enzymatyczne, nie częściej niż raz w tygodniu, aby odblokować pory i pozbyć się martwych komórek naskórka.

Ochrona przed promieniami UV

Ekspozycja na słońce wysusza skórę i jednocześnie pobudza w niej – w reakcji obronnej – wzmożoną produkcję sebum. Okazuje się więc, że ochrona przed promieniami UV może zmniejszać problemy z przetłuszczaniem się cery. Stosuj lekkie kremy ochronne lub tzw. ekrany przeciwsłoneczne, które często mają niemal wodnistą konsystencję. Można je nakładać także w ciągu dnia na makijaż.

Dieta przeciwzapalna

Spożywanie ostrych dań i alkoholu rozszerza naczynia krwionośne i nasila pocenie – efektem jest świecąca się skóra. Ogranicz ich spożycie na rzecz posiłków bogatych w witaminę A, np. z dodatkiem marchewki, pietruszki, moreli, jarmużu czy szpinaku. .

Maseczki na bazie glinek

Świetnie oczyszczają pory, regulują aktywność gruczołów łojowych i pochłaniają nadmiar sebum, matując skórę. Wprowadź je do stałej rutyny pielęgnacyjnej i stosuj 1-2 razy w tygodniu.

Lekkie kremy

Formuła produktów pielęgnacyjnych powinna być zawsze dobrana do aktualnych potrzeb skóry. Jeśli w ciągu roku stosujesz np. olejki do twarzy lub bogate odżywcze kremy na noc, latem – gdy skóra zaczyna się nadmiernie świecić – przestaw się na lżejsze preparaty w formie emulsji. To, co nakładasz na twarz na noc, ma wpływ na to, jak będzie się zachowywać w ciągu dnia. Pamiętaj też, że skóra przetłuszcza się bardziej ok. 2 tygodni przed miesiączką.

Wizyta u dermatologa

Pamiętaj, że to lekarz nie tylko od poważnych problemów skórnych. Jeśli nie umiesz samodzielnie dobrać letniej pielęgnacji, wybierz się do niego na konsultację – warto od czasu do czasu zrobić sezonowy przegląd kosmetyczki u profesjonalisty!

Zabiegi normalizujące wydzielanie sebum

Ich celem jest dokładne oczyszczenie skóry (np. za pomocą peelingu chemicznego na bazie kwasu glikolowego, salicylowego, migdałowego, ferulowego – w zależności od skóry, mikrodermabrazji czy kawitacji) oraz działanie matujące, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. W zabiegach stosowane są maski np. na bazie alg i glinek, z dodatkiem substancji aktywnych, takich jak kwasy AHA czy retinol. Popularnym zabiegiem do skóry tłustej jest też peeling dyniowy.

Zabiegi na nadpotliwość

Jeśli świecenie się skóry spowodowane jest nadmierną aktywnością gruczołów potowych, pomoże przede wszystkim najszybsza i najtańsza metoda leczenia nadpotliwości, tj. ostrzyknięcie problematycznych miejsc (np. czoła, pach, skóry głowy) toksyną botulinową, czyli popularną toksyną botulinową.

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki