Jak wygląda zabieg makijażu permanentnego?
Zastanawiasz się nad makijażem permanentnym, ale nie wiesz, na czym dokładnie polega ten zabieg? Poznaj szczegóły i przeczytaj, jak się do niego przygotować, jak pielęgnować skórę po nim i kiedy możesz spodziewać się ostatecznego efektu.
Radzi Magdalena Bogulak, właścicielka Sharley Medical Clinic & Day Spa oraz Centrum Makijażu i Centrum Szkoleniowego Long Time Liner, prekursorka tej metody i najbardziej znana linergistka w Polsce.
Przed zabiegiem
W zasadzie nie musisz jakoś szczególnie przygotowywać się do zabiegu, ale pamiętaj o kilku zaleceniach. Przede wszystkim skóra, która ma być poddawana pigmentacji, powinna być bardzo dobrze nawilżona. Usta warto więc zregenerować specjalnym balsamem, a okolice oczu – kremem nawilżającym i zabiegami, takimi jak kawitacja, mikrodermabrazja czy delikatne peelingi. Dzięki temu barwnik równomiernie pokryje skórę i efekt będzie najładniejszy. Jeśli twoje oczy są wrażliwe i mają skłonność do opuchnięć, możesz wcześniej przyjmować homeopatyczne kapsułki z arniką. Na kilka dni przed zabiegiem nie powinno się farbować rzęs ani brwi henną. Co ważne, jeśli stosujesz odżywki stymulujące wzrost włosków w tych miejscach, odczekaj co najmniej miesiąc – preparaty te mocno uwrażliwiają skórę i utrudniają przeprowadzenie zabiegu. Ponieważ usta są bardzo delikatne i podatne na infekcje, jeśli masz skłonność do opryszczki, na trzy dni przed zabiegiem (a potem po nim) – warto zażywać Heviran (zawsze po konsultacji z lekarzem).
Wstępna wizualizacja makijażu
Jest bardzo ważna, bo makijażu permanentnego nie można zmyć jak zwykłego. Taki wstępny rysunek da ci gwarancję, że podobnie jak linergistka rozumiesz „delikatne odświeżenie koloru ust” czy „cienką kreskę na górnej powiece, lekko unoszącą się w zewnętrznych kącikach”. Zawsze pytaj o taką możliwość – w Sharley Medical Clinic & Day Spa to standard. Linergistka narysuje precyzyjnie zmywalne kreski na powiekach, podkreśli brwi czy pomaluje usta. Jeśli jesteś zadowolona z efektu, zmyje rysunek wstępny i zacznie działać z trwałym makijażem!
Jak wygląda zabieg?
Barwnik podawany jest płytko pod skórę specjalnym linerem, który pozwala na niezwykłą precyzję makijażu. W metodzie Long Time Liner – uznawanej za najlepszą na rynku – pigment bezpośrednio pobierany jest do linera, zachowuje więc idealną czystość (linergistka wlewa go do urządzenia, a nie nabiera każdorazowo z fiolki). Liner przypomina pióro zakończone cienką igiełką, a samo wprowadzanie barwnika pod skórę to bardziej „wdrapywanie” niż nakłuwanie.
Czy jest bolesny?
To zależy od indywidualnych predyspozycji. Generalnie uważa się, ze najmniej bolą brwi, najbardziej usta – ze względu na swoją wrażliwość. Przed zabiegiem linergistka posmaruje skórę znieczuleniem miejscowym, w wypadku ust można też zastosować znieczulenie dentystyczne w zastrzyku – wtedy zabieg jest bardziej komfortowy, ale trzeba liczyć się z mocną opuchlizną i uczuciem odrętwienia jeszcze przez parę godzin po jego wykonaniu.
Po zabiegu
Tuż po wykonaniu zabiegu skóra może być lekko opuchnięta i podrażniona, a oczy wyglądać na zapłakane. Po kilku godzinach objawy te mijają i można wrócić do codziennych czynności. Przez kolejne 3-4 dni bardzo leciutko złuszcza się naskórek. W czasie tym warto stosować specjalny krem łagodzący i natłuszczający – wykonując zabieg w Sharleyu, taki preparat z witaminą E firmy Long Time Liner (w małym pudełeczku) dostaniesz od razu do domu. Usta mogą być przez pierwsze dni mocniejsze w kolorze, niż oczekiwałaś. W ciągu 7 dni makijaż się wyłuszczy i stanie się nawet o 50% jaśniejszy. Pamiętaj, aby przez ok. 2 tygodnie po zabiegu nie korzystać z basenu, zabiegów spa, sauny i solarium oraz chronić „pomalowane” miejsca przed mocnym nasłonecznieniem. Mocno nawilżaj skórę, bo będzie mieć przez jakiś czas tendencję do wysuszania.
Kiedy widać ostateczny efekt?
Kreski na powiekach – w zasadzie od zaraz. Usta po tygodniu tracą nawet 50% swojej intensywności, podobnie brwi. Dlatego konieczna jest druga wizyta (zwykle po 2-3 tygodniach), podczas której linergistka dokona korekty koloru i kształtu. W Sharley Medical Clinic & Day Spa druga wizyta wliczona jest w cenę zabiegu.
Jak długo utrzymuje się efekt?
Przyjmuje się, że średnio 3-5 lat. Kreski na powiekach trzymają się najdłużej, nawet 7-8 lat. Natomiast brwi i kolor ust trzeba uzupełniać raz w roku.
Przeciwwskazania do zabiegu:
- infekcja wirusowa
- cukrzyca lub łuszczyca
- ciąża
- przyjmowanie leków sterydowych
- w wypadku brwi i ust – ostrzyknięcie skóry botuliną lub kwasem hialuronowym w odstępie mniejszym niż 2 tygodnie od zabiegu
- w wypadku ust – aktywna opryszczka (zabieg można wykonać 2 tygodnie po jej zagojeniu) oraz sucha i popękana skóra
- w wypadku oczu – stosowanie preparatu na porost rzęs (trzeba go odstawić na miesiąc przed zabiegiem), sztuczne lub przedłużone rzęsy (trzeba je zdjąć do zabiegu), infekcje lub choroby oczu
Więcej o makijażu permanentnym na:
www.sharley.pl/oferta/makijaz-permanentny/
www.permanentnywarszawa.pl