WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Wpływ promieniowania IR na skórę

Nie tylko promienie UVA i UVB szkodzą naszej skórze. Jej starzenie się przyspiesza też tzw. światło niewidzialne, czyli promieniowanie podczerwone (IR, infrared). Na rynku pojawia się coraz więcej kremów z filtrami IR oraz niwelujących wpływ promieniowania IR na skórę. Komu szczególnie warto je polecić?

Pierwsze kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi chroniły skórę wyłącznie przed promieniami UVB – to ich szkodliwe działanie odkryto najwcześniej, ponieważ jest najszybciej widoczne pod postacią zaczerwienienia / poparzenia skóry. Od lat 90. stosuje się też filtry UVA – zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej z 2007 roku powinny się one znaleźć się w każdym kremie ochronnym. Promienie UVA oddziałują na skórę nawet w pochmurny dzień i przenikają przez szyby. Choć nie „parzą” skóry, to one w dużym stopniu są odpowiedzialne za przyspieszone starzenie się skóry, uszkodzenia DNA i zmiany nowotworowe. Kilka lat temu pojawiły się też postulaty, aby wzbogacić kremy ochronne o filtry IR. Działanie światła podczerwonego (tzw. cieplnego) jest mniej szkodliwe dla skóry, ale mimo to – będąc świadomym szkód, jakie może wyrządzić nam światło słoneczne (i nie tylko) – warto rozważyć stosowanie kremów przed nim chroniących.

Wpływ promieniowania IR na skórę – czym jest podczerwień?

Podczerwień jest częścią promieniowania elektromagnetycznego, obecną nie tylko w promieniach UV emitowanych przez słońce, ale też np. w promieniowaniu roentgenowskim, w świetle widzialnym, w falach radiowych czy mikrofalówkach. Powoduje wzrost temperatury ciała – zjawisko to wynika z konwersji podczerwieni w ciepło poprzez ogrzewanie cząsteczek wody w najgłębszych warstwach skóry i tkance podskórnej. Podczerwień obejmuje aż 50% ekspozycji człowieka na światło, podczas gdy promienie UVA i UVB to ok. 7%.

Wpływ promieniowania IR na skórę – przyspieszone starzenie się skóry

Podczerwień składa się z dwóch długości – IR-A przechodzi przez naskórek i skórę właściwą aż do tkanki podskórnej i nie wywołuje istotnego wzrostu temperatury w tych strukturach, podczas gdy IR-B i IR-C absorbowane są głównie w naskórku i powodują istotny wzrost ucieplenia. To jednak właśnie IR-A – działające głębiej – wpływają na komórki skóry, niszcząc kolagen i powodując przyspieszone starzenie się skóry. Uważa się, że długotrwała ekspozycja na działanie promieni IR przyczynia się do powstawania dużej ilości wolnych rodników i osłabienia naturalnych zdolności antyoksydacyjnych skóry oraz zmienia w niej strukturę kolagenu i elastyny, prowadząc do przedwczesnej utraty jędrności i zmarszczek.

Wpływ promieniowania IR na skórę – ochrona cery naczynkowej

Nie ma jeszcze badań, które potwierdziłby, że wpływ IR na skórę jest tak bardzo szkodliwy, aby „obowiązkowo” zamieszczać filtry IR w kremach ochronnych. Takie postulaty, pojawiające się w ostatnich latach, były efektem badań, do których użyto urządzeń emitujących nawet 10-krotnie bardziej natężoną energię cieplną niż z jakiegokolwiek innego „zwykłego” źródła, w dodatku non stop przez wiele dni. Inni naukowcy podkreślają z kolei, że odpowiednio zastosowana podczerwień ma też korzystny wpływ na skórę – i jest stosowana w terapiach leczniczych.

Na pewno jednak większość jest zgodna co do jednego – grupą, która szczególnie powinna zainteresować się stosowaniem kremów z filtrami IR, są osoby z cerą naczynkową. Wiadomo bowiem, że ekspozycja na długotrwałe działanie promieni IR ma działanie przede wszystkim angiogenne, a więc pobudza tworzenie nowych naczyń włosowatych na bazie istniejących. Niestety, nowopowstałe naczynia są niedojrzałe, co wiąże się z dużym ryzykiem ich nieszczelności. W konsekwencji dochodzi do tworzenia się okołonaczyniowych stanów zapalnych, wzmaga się przepływ krwi i powstają trwałe teleangiektazje. Światło podczerwone i związane z nim ciepło może więc nasilać i podtrzymywać zmiany o charakterze naczyniowym, takie jak skłonność do rumienia czy trądzik różowaty

Wpływ promieniowania IR na skórę – kremy z filtrami podczerwieni

PIerwszą marką, która kilka late temu wprowadziła filtry IR do kremów ochronnych, była marka Dermedic – był to efekt badań prowadzonych pod pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. dermatolog Joanny Narbutt. Obecnie na rynku znajdziesz też wzbogacone o nie preparaty takich marek, jak m.in. Janda, Lirene, Pharmaceris, Sesderma.

kremy z filtrami IR
Kremy z filtrami IR: Spectrum Protect SPF 50+ (Pharmaceris, 40,90 zł), Hydrolipidowy krem ochronny SPF 50+ (Lirene, 22,45 zł), Luksusowy balsam do dobrego opalania SPF 30 do twarzy i ciała (Janda, 39,90 zł), Sunbrella 50+ (Dermedic, ok. 31 zł), Repaskin SPF 50+ Dry Touch (Sesderma, ok. 98 zł).

 

Dodaj komentarz

Podobne tematy

ochrona skóry przed słońcem

Ochrona skóry przed słońcem

Słońce jest niezbędne do życia, wspaniale poprawia samopoczucie, stymuluje powstawanie tak ważnej dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu witaminy D. Niestety, […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki