
Pielęgnacja skóry w podróży
Przed nami majówka, a potem sezon wakacyjny i wymarzone, często dalekie podróże. Zobacz, na co uważać, aby nie zaszkodzić wtedy swojej skórze!
#1 Słońce
Promienie UVA są obecne wszędzie tam, gdzie jest widno. A więc nawet w samochodzie i samolocie (bo przenikają przez szyby) i w pochmurny dzień (przenikają przez chmury). Choć nie mogą poparzyć naszej skóry jak promienie UVB, to właśnie one są w głównej mierze odpowiedzialne za przyspieszone starzenie się skóry i zmiany nowotworowe. Na typowej wysokości przelotowej (ok. 10000 m) natężenie promieniowania słonecznego jest dwukrotnie wyższe niż na poziomie morza. Martina Sanlorenzo z University of California w San Francisco przeanalizowała wyniki 19 badań epidemiologicznych dotyczących narażenia personelu latającego na raka skóry (w sumie badaniem objęto 266 431 osób) – okazało się, że piloci i personel pokładowy chorują na nowotwory skóry 2 razy częściej niż reszta populacji i częściej na niego umierają. Krem z wysokim filtrem UVA-UVB to twój podróżniczy must-have!
#2 Zanieczyszczenia
Smog? Jasne, zawsze warto sprawdzić, jaki stopień zanieczyszczenia powietrza panuje akurat tam, dokąd się wybierasz, i zabrać ze sobą specjalny kosmetyk antysmogowy. Drugą sprawą są jednak zanieczyszczenia, jakie powstają na skórze w czasie długiej podróży pod wpływem makijażu, brudu (zwłaszcza w zamkniętym pomieszczeniu) i np. potu. Wtedy wypryski gwarantowane! Dlatego jeśli planujesz taką podróż, nie nakładaj dużej ilości kosmetyków do malowania – dzięki temu łatwiej ci też będzie przemyć i odświeżyć twarz w trakcie (na pewno w torebce powinnaś mieć wilgotne husteczki oczyszczające i krem nawilżający).
#3 Suche powietrze
Podczas długiej podróży w klimatyzowanym pojeździe skóra mocno się odwadnia. Szczególnie nie służy jej samolot. Badania przeprowadzone przez markę Chanel wykazały, że już po 3 godzinach lotu skóra staje się przesuszona, a po 6-8 – jej stopień nawilżenia jest taki, jak po przejechaniu przez Saharę! Dlatego w trakcie lotu staraj się sporo pić i wielokrotnie ponawiaj aplikację kremu nawilżającego, do torebki wrzuć też pomadkę nawilżającą do ust. Jeśli stosujesz wodę termalną w spreju, zaraz po użyciu delikatnie osusz twarz czystą chusteczką, w przeciwnym razie zamiast nawilżyć skórę, wyciągnie z niej dodatkowo wilgoć.
#4 Opuchnięcia
Długi brak ruchu – zwłaszcza w samolocie, gdy mamy do czynienia ze zmianą ciśnienia – sprzyja obrzękom. Dlatego w podróży staraj się troszkę „gimnastykować” – także na siedząco. W samolocie czy pociągu od czas do czasu wstań i pochodź, w czasie jazdy samochodem rób regularne przerwy. Przed podróżą zjedz lekki posiłek i unikaj potraw zatrzymujących wodę w organizmie, głównie solonych i typu fast food. Dużo pij – im więcej płynów dostarczasz organizmowi, tym szybciej chce się on pozbyć nadmiaru wody, co zapobiega obrzękom.
#5 Podrażnienia
Jeśli planujesz dłuższą podróż, nie rób tuż przed wyjazdem zabiegów mogących podrażnić skórę, np. mezoterapii czy peelingów. Będzie bardziej uwrażliwiona na promienie UV oraz działanie zanieczyszczeń czy klimatyzacji. W efekcie mogą pojawić się na niej podrażnienia, zaczerwienienie, a nawet stany zapalne. Dlatego wszelkie zabiegi estetyczne najlepiej wykonać ok. 2 tygodni wcześniej, aby bez ryzyka cieszyć się pięknym wyglądem i fantastycznymi wakacjami.