WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

peeling chemiczny

Peelingi – najszybszy sposób na promienną i świeżą skórę

Jak najszybciej oczyścić, odświeżyć i rozświetlić skórę na wiosnę? Zdecydowanie polecamy zabiegi złuszczające! Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów peelingów – jak wybrać najlepszy dla siebie? Na jakie nowości warto zwrócić uwagę? Wyjaśnia nasz ekspert: mgr Marzena Maciaszek, kosmetolog.

Marzena MaciaszekNasz ekspert: Marzena Maciaszek, magister kosmetologii, absolwentka podyplomowych studiów kosmetologicznych na Politechnice Łódzkiej. Doświadczenie i umiejętności zdobywała na wielu certyfikowanych kursach i szkoleniach w kraju i za granicą. Na pierwszym miejscu stawia satysfakcję pacjenta, dlatego stale podnosi swoje umiejętności i kwalifikacje zawodowe, będąc na bieżąco z najnowszymi doniesieniami naukowymi i technikami zabiegowymi. Prowadzi Klinikę Magnolia w Łodzi (www.klinikamagnolia.pl).

Dlaczego poleca Pani peelingi?

– Dziś na rynku królują peelingi chemiczne (inaczej abrazja chemiczna), następnie peelingi mechaniczne (popularna mikrodermabrazja) czy delikatny peeling kawitacyjny oraz peelingi laserowe. Każdy z tych zabiegów będzie miał swoje wady i zalety oraz każdy z nich będzie miał określoną siłę „rażenia”. Obserwuję niesamowite odrodzenie wśród peelingów chemicznych – tak zwany resurfacing chemiczny w niczym nie ustępuje peelingom laserowym. Bardzo lubiane i chętnie wykorzystywane są peelingi powierzchowne, czyli must have w gabinecie w okresie wiosennym. Peelingi chemiczne to moje ulubione zabiegi – przede wszystkim z uwagi na ich szerokie możliwości.

Jak działają na skórę?

– Musimy być zawsze świadomi, że peeling chemiczny to kontrolowane poparzenie naskórka, które następnie pobudza go do gojenia i odbudowy – można więc powiedzieć, że peelingi to zabiegi do zadań specjalnych. Znane od czasów starożytnych swoją świetność i fenomen potwierdziły już na początku XX wieku – to wtedy odkryto wspaniałe estetyczne fenolu przy leczeniu blizn potrądzikowych. Później to już tylko ewolucja i odkrycia kolejnych substancji, które zwiększały bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Mechanizm działania peelingów jest bardzo prosty – najpierw wywołujemy koagulację białka podczas wstępnej fazy, następnie inicjujemy zapalenie określonej warstwy skóry i zmuszamy ją do autoregeneracji, czyli przebudowy komórek. W zależności od tego, po jaki peeling sięgniemy, możemy swobodnie inicjować określone reakcje.

Jakie są podstawowe wskazania do peelingów?

– To oczywiście fotostarzenie, zmarszczki powierzchniowe, przebarwienia, skóra łojotokowa, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik aktywny, blizny potrądzikowe. Peelingi chemiczne są stworzone do stosowania na naszą twarzy, szyi i dekoltu czy dłoni. Odpowiednio dobrane potrafią w bardzo szybkim czasie dać dobry, a nawet świetny efekt. Tak naprawdę nie wyobrażam sobie dziś żadnego zabiegu kosmetycznego bez użycia peelingu. To preludium dające przygotowanie skóry do całego procesu działań w gabinecie. Peelingi chemiczne rozluźniają warstwę rogową, umożliwiają głębszą penetrację składników aktywnych nakładanych w kolejnych fazach zabiegów w gabinecie, dają idealne przygotowanie i oczyszczenie skóry do dalszych działań. Oczywiście musimy podzielić tutaj peelingi chemiczne na zabiegi, które wykonujemy w gabinecie osobno, oraz peelingi chemiczne, które wykorzystujemy w gabinecie w pierwszej fazie wykonywanego zabiegu. Niektóre peelingi są bardzo delikatne i mają za zadanie tylko przygotować nam skórę. Odpowiedni peeling dobieramy w zależności od tego, jakie pacjent ma wskazania i oczekiwania. Obecnie częstym problemem jest skóra zanieczyszczona. I tu pojawia się dylemat: złuszczyć? Oczyścić manualnie (czego raczej unikamy) czy wykonać serię delikatniejszych peelingów? Zawsze decyzję podejmujemy w zależności od indywidualnych wskazań. Najlepszym okresem na złuszczanie naskórka jest z pewnością okres zimowo-wiosenny, z uwagi na ekspozycję słońca później sięgamy już tylko po lżejsze peelingi, co wcale nie oznacza że nie są one skuteczne.

Jakie peelingi najszybciej dadzą efekt odświeżenia, oczyszczenia i rozświetlenia skóry?

– Polecam przede wszystkim zabiegi zawierające nowe formuły kwasu TCA, kwas migdałowy, rezorcynę, kwas salicylowy, pirogronowy, glikolowy, mlekowy, felurowy. Tutaj z gotowych propozycji na pewno bezpiecznie możemy wykorzystać PQ Age, PRX-T 33,  kwas migdałowy i inne peelingi renomowanych marek. Jeśli problem oczyszczania skóry jest bardziej skomplikowany, to najczęściej – jeśli tylko klient może pozwolić sobie na złuszczenie – sięgam po peelingi, które będą zawierały retinol (ale nie tylko) i będą zdecydowanie złuszczały naskórek. Mogę polecić peeling Whitening czy DepiTouch z grupy Inno Peel,  jak również TCA chelatowe na początek w niższym stężeniu, peeling Jessnera, Yellow Peel, peelingi z firmy Fenice – mam jeszcze kilka perełek, ale jesteśmy w fazie ich testowania. Oczywiście jeśli myślimy o terapiach typowo wiosennych, kiedy pacjentki wracają na serię zabiegów, polecam coś delikatniejszego, ewentualnie jeden z zabiegów w serii wykonuję jako bardziej inwazyjny.

Ile zabiegów należy wtedy wykonać w serii?

– Z pewnością dla klienta przyjemniejsze są te zabiegi, które nie wykluczają z codziennych obowiązków, a dają bardzo ładny efekt. Pamiętajmy tylko, że należy je zrobić w serii minimum 3. Większość peelingów chemicznych, nawet tych delikatnych, zawsze pobudza skórę wywołując większy lub mniejszy stan zapalny, stymuluje tkanki do reakcji obronnych i wytwarzania nowych komórek. Regularne stosowanie peelingów chemicznych zapobiega w wielu przypadkach powstawaniu niedoskonałości skóry, zapewniając jej młodość i świetlistość, a jednocześnie opóźniając procesy starzenia się. Peelingi chemiczne to wyjątkowo cenny sprzymierzeniec naszej pięknej skóry, dlatego warto z nich korzystać.

Klinika MagnoliaKlinika Magnolia
ul. Armii Krajowej 54
Łódź
tel. 42 688 08 87
www.klinikamagnolia.pl

Dodaj komentarz

Podobne tematy

PEELINGI CHEMICZNE MEDIK8

Medik8 opiera swoją filozofię pielęgnacji skóry na zasadzie CSA: witamina C oraz ochrona przeciwsłoneczna na dzień, witamina A na noc. W […]


Nasi eksperci

Dr Gabriel Ruciński

Dr Gabriel Ruciński

certyfikowany lekarz medycyny estetycznej i anti-aging, kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki