WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Peelingi chemiczne – wskazania i rodzaje

Peeling to proces kontrolowanego usuwania wybranych warstw skóry – w wypadku peelingu chemicznego dochodzi do kontrolowanego poparzenia lub uszkodzenia skóry, które wywołuje w niej stan zapalny. Dzięki temu uruchomiony zostaje proces rozwoju komórek, co prowadzi do przebudowy kolagenu, zmniejszenia ilość melanocytów, proliferacji fibroblastów i powstania nowych włókien elastynowych. Zobacz, jak dokładnie działają peelingi chemiczne i jakie rodzaje kwasów się w nich stosuje.
Karolina Gałajda
Karolina Gałajda, mgr kosmetologii

 

Wyjaśnia nasz ekspert, Karolina Gałajda, mgr kosmetologii, kierownik działu szkoleń i sprzedaży Cosmed24 (www.cosmed24.pl)

Peelingi chemiczne – wskazania

Głównymi wskazaniami do peelingów chemicznych są:
  • Średnio nasilone zaburzenia pigmentacji
  • Drobne zmarszczki
  • Początkowe objawy starzenia skóry
  • Skóra zniszczona promieniowaniem słonecznym
  • Zaskórniki (otwarte i zamknięte)
  • Trądzik pospolity z zaskórnikami
Po zabiegach złuszczających skóra staje się gładsza, pozbawiona przebarwień, wygładzona, rozjaśniona i nawilżona. Wiele czynników składa się na ostateczny stan po zabiegowy. W zależności od problemu skóry wybieramy inny rodzaj kwasu chemicznego oraz jego stężenie. Pamiętamy też, zabieg jest najskuteczniejszy w serii.

Kwasy AHA i BHA

Kwasy służą nam głównie do eksfoliacji skóry. Przy wyborze ich rodzaju i stężenia należy sugerować się potrzebami i problemami skóry. Stężenie danego kwasu świadczy o jego mocy i głębokości penetracji w głąb skóry. W małych stężeniach będą działać nawilżająco, a w większych złuszczająco. 
Najbardziej popularne są Alfa- i Beta- hydroksykwasy:
? – hydroksykwasy (AHA – alpha hydroxy acids) są rozpuszczalne w wodzie i nazywane kwasami owocowymi.
β – hydroksykwasy ( BHA – beta hydroxy acids) są rozpuszczalne w tłuszczach, przez co swobodnie przechodzą przez warstwę sebum.
AHA – w małych stężeniach będą złuszczały delikatnie tylko warstwę rogową naskórka, zwiększając tym samym ilość substancji nawilżających. Odświeżają skórę, doskonale się sprawdzają się u osób ze skórą suchą i łuszczącą się. Warto stosować je regularnie, bo wiotka i sucha skóra jest narażona na szybszy proces starzenia. W większych stężeniach kwasy AHA będą działały bardziej złuszczająco. Ich celem jest zwiększenie penetracji substancji aktywnych z kosmetyków w głąb skóry. Co ważne, kwasy z tej grupy działają też stymulująco na elastynę i kolagen, prowadząc do zagęszczenia, wygładzenia i ujędrnienia skóry. Wygładzenie jest widoczne nawet na zmarszczkach mimicznych! Poprzez ściągnięcie martwych komórek naskórka skóra ulega rozjaśnieniu i odświeżeniu.
BHA – ze względu na swoją budowę chemiczną wnikają do porów skórnych i tam rozpoczynają proces złuszczania. Posiadają większą cząsteczkę od AHA, dlatego działają bardziej powierzchownie. Potrafią również wnikać w głąb mieszka włosowego, co będzie dużą korzyścią dla osób z trądzikiem. Doskonale oczyszczają ujścia gruczołów łojowych. Polecane są głównie dla osób z cerą tłustą, mieszaną, trądzikową oraz zanieczyszczoną. Nie powodują przesuszenia skóry, a bardziej działają przeciwzapalnie. Sprzyjają gojeniu stanów zapalnych oraz wykwitów skórnych.

peelingi chemiczneNajbardziej popularne kwasy stosowane w peelingach chemicznych

Kwas migdałowy (alfa hydroksykwas) – jest kwasem o stosunkowo dużej cząsteczce, najlepiej penetruje warstwę rogową naskórka. Stosunkowo łagodnie i powolnie przenika do głębszych warstw naskórka. Dzięki swojej budowie chemicznej jako jedyny nie uwrażliwia skóry na promieniowanie słoneczne. Z reguły jest tolerowany nawet przez skóry wrażliwe czy z trądzikiem pospolitym. Działa głównie delikatnie złuszczająco i nawilżająco. Pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty w terapii trądzikowej, redukując jego różne rodzaje: trądzik zapalny, kosmetyczny czy grudkowy. Rezultaty są widoczne już po kilku dniach od pierwszego zabiegu, a skóra staje się gładsza, bardziej jędrna i rozświetlona.
  • 45% – działa w warstwie rogowej naskórka. delikatnie złuszcza i nawilża, powoduje wygładzenie skóry.
  • 60% – mocniej złuszcza i nawilża, powoduje, że skóra staje się wyraźnie gładsza i rozjaśniona.
Kwas glikolowy (alfa hydroksykwas) – również występujący w przyrodzie naturalnie. Ma on najmniejszy rozmiar cząsteczki, dlatego penetruje skórę stosunkowo głęboko, rozluźniając cement międzykomórkowy. Jest najlepiej absorbowany przez skórę. Im głębiej peeling penetruje, tym wydłuża się czas rekonwalescencji, zwiększa się ryzyko powikłań, pobudza aktywność fibroblastów. W mniejszym stężeniu będzie działał delikatnie złuszczająco, bardziej nawilżająco. W stężeniu ok. 70% może mocno złuszczyć skórę (zależy od skóry), pobudzi procesy regeneracyjne skóry właściwej. Przy defektach takich, jak drobne blizny, będzie je wypłycał i rozjaśniał.
  • 35% – będzie poluźniał cement międzykomórkowy, co przyczynia się do lepszego nawodnienia warstwy rogowej i rozjaśnienia skóry. Przy tym stężeniu będzie widoczne oczyszczenie skóry wraz z jej złuszczeniem. Zalicza się go do powierzchownego peelingu.
  • 50-70% –  będzie zaliczany do grupy peelingów silnie złuszczających i pobudzających proces regeneracyjny skóry. Polecany do skóry starzejącej się, wiotkiej oraz na rozstępy. Dzięki dużej penetracji w głąb tkanek stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, przebudowuje włókna kolagenowe, poprawia elastyczność, wygładza drobne zmarszczki, redukuje blizny i przebarwienia.
Kwas salicylowy (beta hydroksykwas) – jest lipofilny, dzięki czemu wnika w miejsca, w których zalegają lipidy, przykładem takiego miejsca jest por. Jego zadaniem jest złuszczenie wierzchniej warstwy naskórka, przenika przez warstwę łojową oczyszczając zaskórniki. Poprzez eliminację korneocytów, zlokalizowanych w warstwie rogowej naskórka, oczyszczone zostają gruczoły łojowe. Przyczynia się również do oczyszczenia skóry suchej z zaskórników.  Dzięki swojej budowie chemicznej działa: przeciwzaskórnikowo, bakteriostatycznie, antyseptycznie, przeciwzapalnie i przyspiesza proces regeneracji.
  • 10% – złuszcza powierzchowne warstwy naskórka.
  • 25% – ułatwia penetrację składników aktywnych, oczyszcza.

Pielęgnacja pozabiegowa

Po zabiegu z chemicznymi peelingami należy pomóc naszej skórze w rekonwalescencji. Zaleca się stosowanie po zabiegu kremów z filtrami UV, z witaminą A, E oraz niemalowanie skóry w ciągu 24 godzin. Nie stosuje się po zabiegów preparatów z kwasami przez ok. 2 tygodnie, drobno- bądź gruboziarnistych i enzymatycznych peelingów, wysoko stężonej witaminy C i A. Pamiętajmy, aby preparaty nie były drażniące, alkoholowe. Wspomaganie zabiegu poprzez pielęgnację domową jest niezwykle ważne. Zwiększamy absorpcję składników aktywnych z kremów stosowanych w domu. Dobrze sprawdzają się preparaty nawilżające i natłuszczające z peptydami, ceramidami, antyoksydantami, naturalnych wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Skórę należy dokładnie pielęgnować i nie zdrapywać łuszczącego się naskórka.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

PEELINGI CHEMICZNE MEDIK8

Medik8 opiera swoją filozofię pielęgnacji skóry na zasadzie CSA: witamina C oraz ochrona przeciwsłoneczna na dzień, witamina A na noc. W […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki