WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

zabiegi z ozonem

Ozon przyjacielem Twojej skóry – terapie kosmetyczne z użyciem ozonu

Ozon, jeden z najsilniejszych utleniaczy znajduje coraz szersze zastosowania w różnych dziedzinach. Znamy go jako środek dezynfekujący powierzchnie, robi też karierę w przemyśle spożywczym, ale nie każdy wie, że z jego właściwości skorzystać może także… nasza skóra. Poznajmy terapie kosmetyczne z wykorzystaniem ozonu.

Stosowanie ozonu w medycynie nie jest niczym nowym. Właściwości lecznicze tej odmiany tlenu (występującej w postaci trójatomowych cząsteczek) znane jest od dawna. Ozon wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, a jednocześnie jest bezpieczny w stosowaniu. Sprawdza się w terapii trudno gojących się ran, leczeniu stopy cukrzycowej, owrzodzeń czy w zakażeniach na tle bakteryjnym. Obecnie ozonoterapia to jednak nie tylko domena gabinetów lekarskich, ale także kosmetycznych i medycyny estetycznej.

W czym może pomóc ozonoterapia?

Ozon należy do najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych środków bakteriobójczych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych. Jego wadą jest niestabilność cząsteczki O3 – trzeci atom tlenu ma skłonność do odłączania się. Cząsteczka ozonu może jednak być stabilizowana z postaci ozonku. Ponieważ ozon wykazuje powinowactwo chemiczne do tłuszczy, ozonowanie olejów (nienasyconych) jest nietrudne. Produktami reakcji ozonu z olejami są m.in. właśnie ozonki. Ozonki są stabilne, nie utleniają się i są całkowicie bezpieczne w stosowaniu. W kosmetyce zazwyczaj wykorzystuje się więc ozonowane oleje. Istnieją także terapie oparte na gazowej mieszaninie ozonu z tlenem.

Ozonoterapia w kosmetyce i medycynie estetycznej ma liczne zastosowania. Ozonowany olej stosowany jest w dziedzinach z pogranicza kosmetologii i medycyny – wspomaga leczenie odleżyn, owrzodzeń, oparzeń, infekcji opryszczkowych, infekcji grzybiczych.

Wprowadzony podskórnie ozon aktywuje procesy metaboliczne zachodzące w komórkach. Hamuje m.in. stres oksydacyjny, usprawnia mikrokrążenie, wspomaga neutralizację wolnych rodników, odbudowuje naturalne zdolności skóry do gromadzenia wody. Tym samym ozonoterapia skutkuje poprawą nawodnienia skóry, wygładzeniem zmarszczek, poprawą elastyczności skóry (źródło: https://biotechnologia.pl/kosmetologia/zastosowania-ozonu-w-kosmetologii,15753). Do innych wskazań do ozonoterapii należą:

– trądzik młodzieńczy,
– łuszczyca,
– cellulit,
– nadpotliwość stóp,
– w medycynie estetycznej: niszczenie tkanki tłuszczowej, korekta owalu twarzy, podbródka, ud, pośladków, piersi.

Ozonoterapia przeciw starzeniu się skóry

Ozonoterapia nie polega na szybkim, sztucznym poprawieniu stanu skóry. Jest to metoda, która ma na celu stymulowanie naturalnych funkcji tkanki oraz pobudzanie skóry do odbudowy jej własnymi siłami.

Ozon podczas zabiegu wprowadzany jest podskórnie. Pobudza metabolizm wewnątrzkomórkowy i ogólnie poprawia właściwości komórek skóry. Dzięki niemu wzrasta synteza białek, m.in. kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra odbudowuje się samoczynnie. Zwiększają się ponownie jej zdolności do zatrzymywania wody, zmarszczki spłycają się. Skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna, jest także zdrowa od wewnątrz.

Na tym właśnie polega wyjątkowość ozonoterapii – na połączeniu efektów widocznych gołym okiem z terapią w głębokich warstwach skóry. Ozon pozwala na normalizację procesów metabolicznych zachodzących w skórze, poprawia jej nawodnienie, dotlenienie, wzmacnia funkcje ochronne. Wygładzenie drobnych zmarszczek następuje już po 3–4 zabiegach.

Leczenie trądziku ozonem

Ozonoterapia wspomaga leczenie trądziku, zwłaszcza silnego i opornego na inne metody. Leczenie polega na oczyszczaniu zmian ropnych oraz miejscowym i ogólnym działaniu ozonem. Działanie antybakteryjne i stymulujące regenerację skóry, które wykazuje ozon, sprawdzają się w przypadku leczenia trądziku idealnie. Jednocześnie nie jest to metoda inwazyjna, jak chociażby antybiotykoterapia.

Zmniejszenie ropnego wysięku, poprawa kolorytu skóry, zmniejszenie widoczności blizn potrądzikowych, zmiękczenie naskórka i spadek obrzęku widoczne są już po jednym zabiegu. Cykl leczenia to zazwyczaj 5–6 zabiegów przeprowadzanych w odstępie 5 dni.

Ozonolipoliza

Ozon wspomaga także redukcję tkanki tłuszczowej, chociażby w dolnej partii brzucha, gdzie trudno pozbyć się tłuszczowych złogów nawet przy zastosowaniu odpowiedniej diety. Zaletą ozonolipolizy jest to, że nie tylko doraźnie niszczy tkankę tłuszczową, ale działa także ogólnoustrojowo – poprawia wykorzystanie tłuszczu przez organizm poprzez inicjowanie mechanizmu naturalnego wykorzystania tłuszczu do produkcji energii. Aktywizuje metabolizm, który pozwala jednocześnie na odciążenie wątroby. Ponadto po ozonolipolizie skóra staje się elastyczna i jędrna – nie „obwisa” jak po standardowych metodach odchudzania czy leczenia cellulitu.

Ozonowane oleje, maści czy kremy stosowane są w celu utrzymania efektów niektórych zabiegów kosmetycznych, a mianowicie depilacji, laseroterapii, oczyszczania twarzy, mikrodermabrazji, peelingów (chemicznego, mechanicznego, ultradźwiękami).

Zastosowanie ozonu jest dziś niezwykle szerokie. Śladowe ilości ozonu wykorzystywane są m.in. w procesie takim jak napowietrzanie wody (naturalnych wód mineralnych i źródlanych) (więcej na ten temat na MedOnet).

Ozon wykorzystywany jest też do oczyszczania wody w basenach (tzw. ozonowanie wody), jednak jest to proces zupełnie odmienny od napowietrzania wody powietrzem wzbogaconym w ozon – zarówno pod względem stosowanych procesów, ale przede wszystkim ilości i celu wykorzystywanego ozonu.

Ozon stosowany jest też w przemyśle owocowo-warzywnym, gdzie wykorzystywany jest m.in. do usuwania pestycydów z owoców i warzyw (tzw. ozonowanie spożywcze).

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki