WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

oczyszczanie twarzy

Oczyszczanie twarzy – podstawa piękna

Od starannego oczyszczenia skóry twarzy zależy nie tylko jej codzienny wygląd, ale również skuteczność zabiegów kosmetycznych i dermatologicznych, które podejmujemy. Ciężko oczekiwać, aby drogie kuracje i kosmetyki odniosły pożądany efekt przy nieoczyszczonej cerze. Czy lepiej inwestować w oczyszczanie twarzy u lekarza lub kosmetyczki, czy poszukiwać tanich, a zarazem skutecznych domowych sposobów na piękną i świeżą twarz? Jakie produkty i zabiegi wybierać, a których unikać?

Mówiąc o oczyszczaniu twarzy, możemy mieć na myśli zabiegi na różnym poziomie. Wieczorem przed snem lub u kosmetyczki przed dowolnym zabiegiem konieczne jest usunięcie z powierzchni skóry tego, co ją zanieczyszcza w ciągu dnia. Są to zarówno resztki wydzielin gruczołów skórnych, czyli pot i łój, złuszczone komórki i tłuszcze naskórka, ale także substancje pochodzące z zewnątrz – cząsteczki brudu i kurzu, mikroorganizmy. Usuwamy również efekty własnej „działalności”, czyli makijaż. Jak wiemy z doświadczenia, różne preparaty kosmetyczne wymagają zastosowania odmiennych kosmetyków i nie zawsze równie łatwo usunąć je z powierzchni twarzy. Z kolei głębokie oczyszczanie jest to zabieg z wykorzystaniem enzymów, które rozpuszczają spoiwo międzykomórkowe i ułatwiają usuwanie kilku warstw zrogowaciałych komórek naskórka. Podobne działanie posiadają również peelingi mechaniczne lub kremy złuszczające.

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki

Istnieje szereg zabiegów, które możemy wykonać w gabinecie kosmetycznym. Należą do nich: manualne oczyszczenie twarzy, oczyszczenie twarzy przy pomocy mikrodermabrazji lub peelingu kawitacyjnego. Usuwanie zanieczyszczeń skóry jest niezwykle ważnym elementem pielęgnacji w trądziku zwykłym. Celem leczenia trądziku w gabinecie kosmetycznym będzie zatem zarówno zwalczanie czynników odpowiedzialnych za jego powstawanie, jak i zmniejszanie widoczności już obecnych zmian. Manualne oczyszczanie twarzy ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wbrew pozorom, zabieg ten nie obejmuje wyłącznie prostego wyciskania zaskórników i krostek, popularnie zwanych pryszczami. Składa się on z oczyszczenia powierzchni twarzy z powierzchownych zanieczyszczeń, tonizowania skóry, peelingu enzymatycznego bądź drobnoziarnistego, a także rozpulchnienia skóry przy pomocy masek rozpulchniających oraz pary wodnej. Dzięki takiemu postępowaniu warstwa rogowa ulega rozluźnieniu i otwierają się ujścia gruczołów łojowych. Stan ten utrzymuje się tylko w trakcie parowania i, mimo że konieczny dla skutecznego usunięcia zaskórników, może nie być dobroczynny dla cery trądzikowej. Para woda rozgrzewa skórę, obciąża naczynia krwionośne i pobudza wydzielanie potu. Kosmetyczka powinna przed zabiegiem ocenić stan skóry i rozważyć, czy takie postępowanie nie pogorszy jej stanu.

Z kolei peeling enzymatyczny, mimo że skutecznie ściera warstwę rogową, sprawia, że skóra może stać się bardziej przepuszczalna dla ciał obcych i drobnoustrojów, które mogą zaostrzać stan zapalny. Na co zwrócić uwagę, aby manualne oczyszczanie twarzy było bezpieczne dla pacjentki? Usuwane w ten sposób powinny być tylko zaskórniki i zmiany niezapalne; przeciwwskazana jest manipulacja w obrębie zmian ropnych, zwłaszcza przy pomocy igły lub innych narzędzi. Może ona zaostrzyć stan zapalny skóry, a przez to prowadzić do powstania pozapalnych przebarwień i blizn. Należy też pamiętać, że zbyt częste wyciskanie zaskórników i wągrów może zwiększyć widoczność porów skóry twarzy, przeciwnie do oczekiwanego rezultatu.

Mikrodermabrazja i peeling kawitacyjny

Mechaniczne złuszczanie skóry jest nazywane mikrodermabrazją. Najczęściej stosowana jest mikrodermabrazja korundowa lub diamentowa. Głowica korundowa wyrzuca pod ciśnieniem kryształy tlenku aluminium, które następnie wraz z martwym naskórkiem i zanieczyszczeniami są zasysane z powierzchni skóry. Dodatkowo podciśnienie oczyszcza pory i zaskórniki. Zabieg na twarz trwa około 25 minut. Mikrodermabrazja diamentowa nie wykorzystuje podciśnienia i polega na głębokim mechanicznym złuszczeniu skóry. Głębokość złuszczania jest określana indywidualnie.

Innym rodzajem zabiegu jest kawitacyjne oczyszczanie twarzy. Jest to oczyszczanie twarzy przy pomocy ultradźwięków wytwarzanych przez głowicę urządzenia. Stanowi przyjemniejszą, bo bezbolesną alternatywę dla manualnego oczyszczania skóry twarzy. Zjawisko kawitacji zachodzi w wyniku zetknięcia się fali ultradźwiękowej z wilgotną skórą (którą kosmetyczka zwilża w trakcie zabiegu tuż przed kontaktem z głowicą). Efektem peelingu kawitacyjnego jest złuszczenie martwego naskórka, usunięcie nadmiaru sebum i pozostałości kosmetyków, oczyszczenie twarzy, działanie przeciwbakteryjne, a także mechaniczne pobudzenie mikrokrążenia, co wspomaga procesy metaboliczne i utlenowanie skóry. Odmianą zabiegu jest sonoforeza, czyli dodatkowe wprowadzanie składników aktywnych w głąb skóry przy użyciu ultradźwięków.

Soda oczyszczona stosowana na twarz i inne domowe metody oczyszczania cery

Należy pamiętać, że kluczowa w osiągnięciu pięknej i czystej cery jest jej regularna i prawidłowa pielęgnacja w domu. Na początku dobrze jest zastanowić się, czy preparaty, których używamy do demakijażu i mycia twarzy, są dostosowane do rodzaju cery, jaki posiadamy:

Skóra łojotokowa jest błyszcząca, lepka, gruba, ma szary lub ziemisty kolor i występuje najczęściej w okresie dojrzewania, ale może też wystąpić u kobiet w ciąży lub w okresie menopauzy. Na nadmierne wydzielanie łoju mogą mieć też wpływ gorące kąpiele, nieprawidłowa dieta i niektóre leki, np. środki antykoncepcyjne. Widoczne często pory na twarzy są to rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, wypełnione masami łojowo-rogowymi. Do mycia takiej cery zalecane są preparaty o pH 4-4,5 lub 7, które hamują rozwój flory bakteryjnej i zapobiegają podrażnieniom. Można używać syndetów, czyli syntetycznych mydeł, które po rozpuszczeniu mają kwaśny odczyn. Dobrze jest unikać preparatów z zawartością związku oznaczanego jako SLS lub SDS. Jest to sól sodowa siarczanu alkoholu laurylowego, używana jako detergent w niektórych płynnych mydłach i innych kosmetykach, która może powodować podrażnienia i nasilać stan zapalny skóry.

Skóra sucha dla odmiany nie produkuje w prawidłowy sposób tłuszczu lub jest go pozbawiany przez nieprawidłową pielęgnację. Ważne jest zatem stosowanie takich kosmetyków, które wspomagają odbudowę ochronnego płaszcza lipidów na powierzchni skóry. Nie poleca się stosowania na twarz zwykłego, syntetycznego mydła ani mydeł antyseptycznych. Zamiast tego należy wybierać krem do mycia twarzy, ewentualnie mydło przetłuszczone lub kremowe bądź syndet z dodatkiem środków pielęgnacyjnych. Dobrze jest unikać toników i żeli z zawartością alkoholu.

Ciekawą, tanią i prostą metodą do zastosowania w domu jest użycie sody oczyszczonej na zmiany trądzikowe na twarzy. Wystarczy zmieszać niewielką jej ilość z wodą i zaaplikować miejscowo na pryszcze. Jeżeli mamy w domu olejek herbaciany, warto dodać jego kroplę – zwiększy właściwości antybakteryjne mieszanki. Sody oczyszczonej możemy również użyć do dezynfekcji akcesoriów kosmetycznych, takich jak pędzle do twarzy. W tym celu przygotowujemy roztwór 4 łyżek soli w 1 litrze wody, a następnie płuczemy pędzle pod bieżącą wodą. Dzięki temu ich używanie będzie bardziej higieniczne i zmniejszy zanieczyszczenia twarzy.

Do innych domowych sposobów oczyszczania cery tłustej należą ekstrakty roślinne z dziurawca, pokrzywy, łopianu, liści chmielu, sok z cytryny lub borówek. Mają one za zadanie zmniejszać wydzielanie łoju i tonizować skórę. Często stanowią składnik powszechnie dostępnych toników do twarzy. Do mycia takiej skóry dobrze jest używać żelów i płynów przeciwtrądzikowych, najlepiej ze wspomnianymi wcześnie naturalnymi składnikami, a także 
z kwasem salicylowym, który dodatkowo zapobiega powstawaniu zaskórników.

Oczyszczanie twarzy kwasami

Coraz większą popularność zdobywają zabiegi określane popularnie mianem kwasów owocowych lub po prostu kwasów na twarz. Fachowo taki zabieg nazywa się peelingiem chemicznym. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów dermatologii estetycznej na świecie. Taki peeling ma na celu usunięcie zniszczonej skóry, a dodatkowo stymuluje odnowę naskórka i produkcję nowego kolagenu w skórze. Usunięcie warstwy rogowej naskórka powoduje odblokowanie porów na twarzy. Efektem zabiegu jest rozświetlenie, wygładzenie skóry, poprawa jej jędrności i elastyczności. Zmniejsza się widoczność zmarszczek i przebarwień. W zależności od rodzaju cery 
i pożądanego efektu używane są różne substancje. Do najpopularniejszych należą kwasy owocowe AHA (kwas glikolowy, mlekowy, migdałowy, pirogronowy), kwas salicylowy, TCA – kwas trójchlorooctowy. Zaleca się wykonanie serii zabiegów, przykładowo peeling migdałowy powinien być nakładany 4 do 6 razy co 2 tygodnie. Taka seria zabiegów może przynieść spektakularne rezultaty. Powierzchownym peelingiem skutecznym w oczyszczaniu cery w trądziku zaskórnikowym jest złożony z kilku substancji płyn Jessnera. Zawiera on między innymi kwas salicylowy i kwas mlekowy. Ważne, aby peeling przeprowadzała osoba wykształcona w tej technice, najlepiej lekarz medycyny estetycznej lub doświadczony kosmetolog. Nieumiejętne zastosowanie takiego peelingu może skutkować powikłaniami – przebarwieniami, odbarwieniami, bliznowaceniem lub infekcją.

Ile kosztuje oczyszczanie twarzy?

Cena usługi oczyszczania zależy od rodzaju zabiegu. Manualne oczyszczanie twarzy to zazwyczaj koszt 100-150 złotych w zależności od gabinetu i rodzaju zastosowanych preparatów. Peeling kawitacyjny twarzy w wersji podstawowej to koszt około 70 złotych, przy zastosowaniu dodatkowych preparatów odżywiających skórę cena może wzrosnąć nawet do 150 złotych za zabieg. Cena peelingów chemicznych waha się w zależności od preparatu. Zazwyczaj w dobrych gabinetach jest to około 250-400 złotych. Ceny preparatów pielęgnacyjnych mają szeroki zakres. Warto inwestować w te produkty, które mają dużą zawartość naturalnych substancji, a pozbawione są SLS oraz alkoholu.

Oczyszczanie twarzy – jeden cel, różne metody

Jak widać, oczyszczanie cery jest procesem wieloetapowym i niełatwym. Obejmuje zarówno oczyszczanie twarzy w domu, jak i zabiegi na twarz wykonywane w gabinecie lekarskim czy kosmetycznym. Zanim przystąpimy do oczyszczania skóry twarzy, zawsze najpierw zastanówmy się, z jakim typem cery mamy do czynienia i jakie preparaty będą w takim przypadku najskuteczniejsze. W razie potrzeby nie krępujmy się pytać o radę profesjonalistów.

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki