
Jak stosować podkład kryjący niedoskonałości?
Blizny po trądziku, przebarwienia, popękane naczynka, wypryski można z powodzeniem leczyć za pomocą dobrze dobranych zabiegów dermatologii czy kosmetologii estetycznej oraz odpowiedniej pielęgnacji. Warto jednak zawsze mieć przy sobie podkład kryjący, który pozwoli zamaskować wszystkie niedoskonałości i zapewnie skórze matowe wykończenie na wiele godzin. Jak wybrać najlepszy podkład kryjący i jak go stosować, aby uzyskać naturalne, nieskazitelne wykończenie skóry bez efektu maski? Podpowiadamy!
Właściwości podkładu kryjącego
Podkłady kryjące zostały stworzone z myślą o osobach, które potrzebują szybko i skutecznie ukryć niedoskonałości skórne na twarzy, takie jak przebarwienia, popękane naczynka, krostki, niejednolity koloryt czy blizny po trądziku. Wiele z tych problemów wymaga długiego leczenia, ale zanim do tego dojdzie, defekty skórne mogą być dla wielu osób powodem do kompleksów. Tutaj z pomocą przychodzą podkłady o zwiększonej sile krycia. Tak naprawdę jednak są one idealne dla każdego, kto chce cieszyć się gładką, jednolitą, ładnie zmatowioną skórą przez cały dzień!
Jak uzyskać idealne pokrycie bez efektu maski?
Wiele kobiet boi się sztucznego efektu „tapety” po zastosowaniu podkładu kryjącego czy matującego. Tymczasem dobry kosmetyk tego typu zapewnia skórze naturalne, lekkie wykończenie, nie wałkuje się, idealnie się rozprowadza i kryje wszelkie niedoskonałości bez konieczności nakładania wielu warstw. Zwróć też uwagę, czy wybrany przez ciebie podkład jest „oddychający” i niekomedogenny (niezatykający porów). Podkłady kryjące mają więcej pigmentów niż te „zwykłe” oraz dodatkowo wiele innych cennych właściwości:
- matujące – dzięki formule oil-free kryjący podkład zapewnia skórze matowe wykończenie przez wiele godzin,
- nawilżające – to ważna cecha, nie tylko jeśli masz skórę suchą – składniki nawilżające zapobiegają uczuciu ściągnięcia i przesuszeniu, sprawiają, że podkład idealnie stapia się ze skórą, nadając jej aksamitne wykończenie,
- rozświetlające – promienna cera wygląda świeżo i młodo, takie działanie jest zasługą dodatku drobinek rozświetlających (działanie natychmiastowego) lub składników aktywnych, takich jak witamina C, które ujednolicają i rozjaśniają koloryt, dodając skórze blasku,
- ochronne – podkłady z filtrem UV dla ochrony przed fotostarzeniem, idealne na lato.
Wśród podkładów kryjących znajdziesz też specjalne fluidy czy kompakty do skóry naczynkowej (niwelują rumień), trądzikowej (wspomagają leczenie stanów zapalnych, regulują wydzielanie sebum) czy z przebarwieniami (nie tylko maskują zmiany pigmentacyjne, ale też pomagają je rozjaśnić i zapobiegają ich nawrotom, często są wzbogacone w wysoki filtr UV).
Rodzaje kryjących podkładów
Najczęściej podkłady kryjące mają jedną z trzech konsystencji – od niej zależy sposób ich aplikacji. Są to:
Podkład we fluidzie – klasyczny, płynny podkład, który możesz aplikować palcami, gąbeczką lub specjalnym pędzlem (ta ostatnia metoda wymaga jednak trochę wprawy).
Podkład w pudrze – bardzo wygodny w aplikacji, bardziej wygląda jak puder w kompakcie niż podkład. Podkład w pudrze kryje jak płynny podkład i doskonale maskuje niedoskonałości już za jednym pociągnięciem. Jego dodatkową zaletą jest matowienie skóry – dobry podkład tego typu zapewnia takie wykończenie na wiele godzin. Aby uzyskać maksymalne krycie, najlepiej nakładaj go gąbeczką, metodą tzw. stemplowania (bardziej go wciskaj miejsce przy miejscu niż wmasowuj).
Podkład sypki – to najczęściej podkład mineralny, który przypomina sypki puder. Aplikuj go specjalnym płasko ściętym pędzlem (tzw. kabuki), który ułatwia dokładne i mocne krycie niedoskonałości. Rób to ruchem stemplującym, przykładając pędzel miejsce koło miejsca. Podkłady mineralne są bardzo dobre do skóry tłustej, gdyż pochłaniają nadmiar sebum.
O czym pamiętać aplikując podkład kryjący?
- Nie nakładaj zbyt dużej ilości podkładu – to jest główną przyczyną powstania niepożądanego efektu „tapety”. Pamiętaj, że lepiej pożądany efekt budować stopniowo, zaczynając od cienkiej warstwy i w razie potrzeby dokładając kolejne.
- Podkład w pudrze to podkład, nie puder, chociaż wygląda podobnie:-) Częstym błędem jest aplikowanie go na warstwę płynnego podkładu, w roli typowego pudru wykończeniowego.
- Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu skóry przed aplikacją podkładu. Powinna być dokładnie oczyszczona i posmarowana kremem nawilżającym.
- Podkład kryjący zamiast korektora? Niekoniecznie, zwłaszcza w okolicy oczu. Tutaj zdecydowanie najlepiej jest dodatkowo użyć korektora, który optycznie zniweluje zmarszczki i zamaskuje sińce pod oczami.
- Dbaj o higienę akcesoriów do makijażu – po każdym użyciu dobrze jest umyć gąbeczkę i pędzel, aby nie stały się siedliskiem bakterii i źródłem nowych problemów ze skórą.
- Jeśli zależy ci na silnym efekcie krycia, podkład „wciskaj” miejsce przy miejscu metodą stemplową. Dotyczy to zwłaszcza podkładu w pudrze i sypkiego.
- Pamiętaj, aby podkład nałożyć nie tylko na twarz, ale także szyję. Nie powinna się odcinać kolorystycznie od twarzy, bo to zawsze potęguje nienaturalny efekt.
- Jeśli chcesz poprawić makijaż, nie dokładaj kolejnej warstwy podkładu bez uprzedniego zmatowienia skóry chusteczką lub specjalną bibułką matującą. To zapobiegnie „wałkowaniu” się podkładu i zapewni świeży wygląd skóry. Bardzo wygodny do robienia poprawek make-upu w ciągu dnia jest podkład w pudrze, w kompakcie.
Artykuł partnera