
Epilacja laserowa
Sezon na lasery rozpoczęty! O czym pamiętać, decydując się na serię zabiegów epilacji laserowej? Czy nowoczesne lasery radzą sobie z cienkimi i jasnymi włoskami? Czy naprawdę zabiegi z ich użyciem nie są bolesne?
Zdradza nasz ekspert, Paulina Konończyk, kosmetolog z Kliniki Strzałkowski w Warszawie.
Dlaczego epilację laserową najlepiej robić jesienią i zimą?
– Dlatego, że laser uwrażliwia skórę na słońce i jeśli zbyt szybko narazimy ją na ekspozycję promieniowania UV, dojdzie do powstania trudnych do usunięcia przebarwień – wyjaśnia nasz ekspert. – Dlatego należy odczekać miesiąc, aby uaktywnione słońcem melanocyty „uspokoiły się”, zanim zdecydujemy się na zabieg. Przez cały rok można natomiast robić bezpiecznie epilację miejsc osłanianych przed słońcem, jak pachy czy bikini, oczywiście pod warunkiem że pacjent nie jest naturystą.
Jak się przygotować do zabiegu?
– Skuteczność epilacji laserowej zależy nie tylko od jakości urządzenia, grubości i koloru włosków, ale też od odpowiedniego przygotowania – wyjaśnia nasz ekspert. – Jest też mnóstwo przeciwwskazań do zabiegu, a także czynniki, które go nie wykluczają, ale mogą osłabiać jego działanie.
Główne przeciwwskazania to:
- świeżo opalona skóra,
- świeżo wykonana depilacja woskiem,
- ciąża,
- choroby nowotworowe,
- opryszczka (jeśli nie jest aktywna, a masz do niej tendencję, warto wcześniej zabezpieczyć się Heviranem),
- bielactwo (to nie jest przeciwwskazanie bezwzględne – jeśli bielactwo jest chorobą wrodzoną, a nie nabytą, można wykonać zabieg na niższych parametrach),
- łuszczyca,
- zmiany zapalne, ropne, skaleczenia skóry,
- padaczka,
- tzw. marmurkowa skóra, czyli choroba skóry o podłożu naczyniowym – siność siatkowata (reticularis),
- fotodermatozy,
- leczenie hormonalne (np. na niepłodność, choroby tarczycy),
- leczenie izotretinoiną (po odstawieniu trzeba odczekać min. 6 miesięcy),
- stosowanie leków światłouczulających, w tym np. antydepresantów (min. 2 tygodnie),
- stosowanie maści i kremów z retinoidami, kwasami, witaminą A, retinolem (min. 2 tygodnie),
- zażywanie antybiotyków – ze względu na nieprzewidzianą interakcję (min. 2 tygodnie),
- stosowanie herbatek i środków ziołowych typu Figura, Deprim (min. 1 tydzień).
Przed zabiegiem osoba wykonująca zabieg przeprowadzi z tobą dokładny wywiad – nic nie ukrywaj, to ważne dla skuteczności i bezpieczeństwa zabiegu.
O czym pamiętać przed zabiegiem?
Włosy do zabiegu powinny być świeżo zgolone (ale nie wyrwane, dlatego nie używaj depilatora ani wosku!). Światło lasera działa bowiem na cebulkę włosków, powodując jej trwałe zniszczenie w procesie fototermolizy. Jeśli planujesz zabieg wieczorem, ogól włoski rano. Jeśli rano – wieczorem poprzedniego dnia. Przed epilacją laserową nie powinnaś też stosować żadnych zabiegów ani środków mogących podrażniać lub uwrażliwiać skórę, takich jak peelingi, kwasy (nawet po kilku miesiącach mogą wywołać przebarwienia po laserze!), a tuż przed wizytą w gabinecie – dezodorantów, balsamów, olejków czy perfum. Skóra do zabiegu musi być sucha i czysta.
Czy laser zadziała na jasne i cienkie włoski?
Nowoczesne lasery lepiej radzą sobie z jasnym owłosieniem niż te starej generacji, mogą też być bezpiecznie stosowane do każdego typu karnacji (mówimy tutaj o naturalnym kolorze skóry, a nie opaleniźnie). – Najtrudniej jest usunąć bardzo jasne i cienkie włoski – mówi Paulina Konończyk. – Czasami jednak pacjentka ma jasny włosek na skórze, a jego cebulka jest dosyć ciemna – wtedy zabieg zadziała! Aby to móc ocenić, wyrywam wcześniej pęsetą jeden włosek. Pamiętajmy też, że po lecie włoski mogą być jaśniejsze niż „normalnie”, zwłaszcza na tle opalonej skóry. Wtedy dobrze jest odczekać minimum miesiąc, a zwykle nawet dłużej, aby opalenizna całkowicie zeszła.
Czy zabieg jest bolesny?
– W Klinice Strzałkowski stosujemy laser nowej generacji, który nie tylko działa na wszystkie rodzaje karnacji i kolory włosków, ale też naprawdę daje duży komfort zabiegu dla pacjenta. Świadczy o tym fakt, że to jedyny laser (a wypróbowałam ich wiele), który stosuję sama na sobie! – poleca Paulina Konończyk. – Zabiegi są naprawdę mało odczuwalne, laser ma świetny system chłodzenia skóry, można wręcz powiedzieć, że bardziej czuć zimno niż jego energię. Osoby naprawdę bojące się bólu mogą zażyć przed zabiegiem zwykły Apap czy Ibufen (nie paracetamol!), w ostateczności możemy też zastosować krem znieczulający Emla, zwłaszcza na mniejsze i bardziej wrażliwe okolice, takie jak bikini.
Ile trwa zabieg?
Laser, którym wykonujemy zabiegi, posiada dwie głowice – mniejszą do takich obszarów, jak twarz, pachy czy okolice intymne, oraz większą – do ud czy łydek. Dzięki temu zabiegi są naprawdę szybkie – pachy zajmują około 3 minut, a całe nogi – ok. 20-30 minut.
Ile zabiegów trzeba wykonać?
Średnio ok. 6 zabiegów daje pożądany efekt. Należy je powtarzać średnio co 6 tygodni (nogi co 6-8 tygodni, wąsik czy bikini – co 4-6 tygodni). Pamiętajmy, że czasami lepiej pracować na niższych parametrach i zrobić więcej powtórzeń, niż doprowadzić do poparzenia skóry. Doświadczony specjalista wie, jak dobrać najlepsze parametry, uwzględniając kolor i grubość włosów oraz twój fototyp.
Czy efekt jest trwały?
Dziś coraz częściej podkreśla się, że epilacja laserowa pozwala usunąć zbędne owłosienie na wiele lat, ale nie na stałe. – Obserwuję, że obecnie trudniej pozbyć się trwale owłosienia niż kilka czy kilkanaście lat temu – mówi nasz ekspert. – Być może związane to jest z nadmierną stymulacją np. poprzez hormony dodawane do żywności. Wszystko rośnie nam szybciej: włosy, paznokcie. Dlatego po kilku latach włoski mogą się znowu pojawiać – zwykle na małych połaciach, odrastają cieńsze i ciemniejsze. Wtedy warto wykonać zabieg tzw. przypominający. Obserwuję jednak także, że nawet częściowe (ale zawsze znaczne!) pozbycie się owłosienia poprawia komfort życia, zwłaszcza u pacjentek, które mają problem z wrastaniem włosków, czasami tak nasilony, że dochodzi na łydkach lub pachwinach do pojawienia się otwartych ran. Epilacja laserowa to dla nich idealny zabieg!
Jak pielęgnować skórę po zabiegu?
Należy unikać opalania, a 2 dni po zabiegu można zacząć stosować łagodny peeling czy scrub – zapobiegnie to wrastaniu tych włosków, które jeszcze będą odrastać (i zostaną usunięte w kolejnych zabiegach). Jeśli pojawiły się podrażnienia, skórę można smarować środkiem łagodzącym, np. zwykłym Alantanem.
Zabiegi wykonasz w:
Klinika Strzałkowski
ul. Dzielna 21 lok. 16, Warszawa
tel. 668 830 516
www.KlinikaStrzalkowski.pl