Korekta nieudanych zabiegów z wypełniaczami

Korekta nieudanych zabiegów z wypełniaczami

8069
1
PODZIEL SIĘ

Dr Beata DethloffZabiegi iniekcyjne z użyciem kwasu hialuronowego powinien wykonywać wyłącznie odpowiednio przeszkolony lekarz. Ważny jest też wybór preparatu medycznego wysokiej jakości. Niestety, ciągle zdarzają się „wpadki” – skutkujące niepożądanym efektem estetycznym lub nawet powikłaniami zdrowotnymi. 

Nasz ekspert, dr Beata Dethloff, lekarz medycyny estetycznej, właścicielka klinik Dr Beata Dethloff w Warszawie i Konstancinie-Jeziornie (www.drbeatadethloff.pl) wyjaśnia, jak można pomóc pacjentkom, które na skutek nieodpowiednio przeprowadzonego zabiegu z wypełniaczami cierpią z powodu sztucznego wyglądu.

POZNAJ BLIŻEJ NASZEGO EKSPERTA>>>

Błędy estetyczne

Preparaty kwasu hialuronowego różnią się stężeniem i stopniem usieciowania – do wypełnień ubytków tkankowych służą te „najgęstsze” i to właśnie one sprawiają najwięcej problemów estetycznych. Jeśli są podane nieumiejętnie lub w zbyt dużej ilości, dochodzi do przerysowania naturalnych rysów i nadmiernego uwypuklenia takich obszarów, jak np. policzki. A przecież aby unieść policzki, kwasu hialuronowego nie podaje się dziś bezpośrednio w miejsce krągłości – wtedy bowiem powstaną w tym miejscu „jabłuszka”, które w skrajnych wypadkach wyglądają wręcz jak skóra naciągnięta na piłeczki. Wygląda to sztucznie i zaburza harmonię rysów twarzy. Efekt liftingu policzków pojawi się, jeśli damy tkankom dobre podparcie od dołu i wypełnimy bruzdy nosowo-wargowe. Ciągle jednak można spotkać się z nieodpowiednio przeprowadzonym zabiegiem – tutaj znajomość anatomii naprawdę jest kluczową sprawą.

Drugim problematycznym obszarem są usta. „Kaczuszki”, „glonojady”… Niektóre robione na życzenie, inne – będące skutkiem źle wykonanego zabiegu. W tym drugim wypadku powodują duży dyskomfort u pacjentki, bo trudno je ukryć. Najgorzej wyglądają usta o zaburzonej proporcji między górną i dolną wargą, gdy ta górna jest większa i tworzy „daszek” nad ustami.

A gdy do tego dojdzie… źle podany kwas hialuronowy pod oczami – efekt „przepompowania” rysów twarzy gwarantowany. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże nawet 250 cząsteczek wody, więc jeśli wstrzyknięto pod oczy zbyt dużo preparatu (zwłaszcza usieciowanego), a pacjentka ma skłonność do obrzęków – może dojść do powstania efektu „baniek” pod oczami. Bardzo źle wygląda też zbyt mocno ostrzyknięta tzw. dolina łez – czasami dochodzi wręcz aż do nienaturalnego uwypuklenia lub wypłaszczenia tej okolicy.

Uroda bez tabuCo wtedy?

Na szczęście, w przeciwieństwie do wielu innych substancji stosowanych w medycynie estetycznej (choćby toksyny botulinowej), można przyspieszyć rozkład kwasu hialuronowego w skórze, korygując niepożądane efekty. Lekarze medycyny estetycznej mają bowiem do dyspozycji hialuronidazę – enzym, który po podaniu przyspiesza rozkład kwasu HA. Podaje się go w miejsca wymagające korekty, a efekt jest widoczny tego samego dnia lub najpóźniej kolejnego. W Internecie krążą opinie, że podanie dużej ilości hialuronidazy może też spowodować rozkład własnego kwasu hialuronowego występującego w skórze. Jednak musiałaby to być bardzo duża ilość enzymu, poza tym skóra cały czas produkuje kwas HA, więc nie masz się czym martwić – pod warunkiem że na poprawki idziesz do doświadczonego lekarza. Jeśli jest konieczność „rozpuszczenia” dużej ilości wypełniacza, prawdopodobnie zabieg podania hialuronidazy lekarz rozłoży na kilka wizyt. W efekcie czasami mogą powstać na skórze drobne nierówności – wtedy po ok. 2 tygodniach lekarz zrobi korekty uzupełniające, używając do tego małych ilości wypełniacza.

Dr Beata Dethloff do korekty stosuje m.in. organiczne wypełniacze Neauvia Organic – dzięki zastosowaniu bakterii Bacillus subtilis przy ich produkcji uzyskuje się kwas hialuronowy, który jest doskonale oczyszczony i nie wywołuje reakcji nadwrażliwości. Istotne znaczenie w procesie wytwarzania hydrożelu ma też środek sieciujący. Stosowany w produktach Neauvia polimer PEG, jako jeden z pierwszych na świecie czynników stabilizujących, w przeciwieństwie do powszechnie stosowanych, nie prowadzi do powstawania szkodliwych substancji mogących wywołać niepożądane reakcje. Marka oferuje różnorodność produktów, w tym innowacyjne wypełniacze z dodatkiem hydroksyapatytu wapnia oraz pierwszą na rynku linię męskich wypełniaczy Neauvia Organic for Man.

Neauvia ustaZobacz efekty poprawek po źle wykonanym powiększaniu ust:

 

#wbezpiecznychrekach

Dr Beata DethloffPod tą nazwą marka Neauvia Organic wraz z lekarzami medycyny estetycznej prowadzi kampanię społeczną mającą na celu uzmysłowienie pacjentom, jak ważny jest świadomy wybór miejsca, w którym zabieg jest wykonywany przez uprawioną osobę-lekarza, oraz świadomy wybór produktu. Marka Neauvia od 5 lat konsekwentnie dba o utrzymanie najwyższych standardów związanych z dystrybucją produktów medycznych, jakimi są wypełniacze organiczne Neauvia – i nigdy nie udzielała zgody na sprzedaż swoich produktów firmom, które oferują wypełniacze w Internecie. Procedura zamówienia obejmuje zapis regulacji dystrybucji zakupionych produktów przez osoby uprawnione, którymi są lekarze lub instytucje współpracujące bezpośrednio z lekarzami. Dodatkowo ten sam zapis jest umieszczony na fakturze produktów medycznych Neauvia Organic.

To ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych – wynikających zarówno z zastosowania produktu niewiadomego pochodzenia, jak i nieodpowiedniego podania wypełniacza przez osobę do tego nieuprawnioną.

Bardzo poważne powikłania po podaniu wypełniaczy z kwasem hialuronowym zdarzają się niezwykle rzadko, ale się zdarzają. Zanotowano nawet przypadki ślepoty czy zagrożenia życia przy niewłaściwym podaniu materiału. Jednymi z najtrudniejszych powikłań są zatory – gdy doszło do „wepchnięcia” wypełniacza w naczynie, co może nawet doprowadzić do martwicy. Zdarzają się też zakażenia bakteryjne, jeśli nie zachowano zasad wykonywania procedur medycznych podczas zabiegu. Warto zwrócić też uwagę na bezpieczeństwo wykonywania zabiegów korekcyjnych z zastosowaniem hialuronidazy – i ryzykiem wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego u osób uczulonych na jad pszczeli, z którego wytwarzany jest ten enzym. 

Wyobraź sobie, że na zabieg z wypełniaczami idziesz do kosmetyczki lub fryzjera, którzy przeszli jednodniowe przeszkolenie w tym zakresie, w dodatku nie wiesz, co jest Ci dokładnie wstrzykiwane w skórę, gdzie to zostało kupione i przez kogo oraz z jakich składników wyprodukowane… Nie boisz się? To dlaczego nie chodzisz do fryzjera na leczenie zębów albo operację wyrostka? Pamiętajmy, że medycyna estetyczna to ciągle medycyna – a powikłania mogą być dużo groźniejsze niż „tylko” przerysowane rysy. 

Klinika Dr Beata Dethloff
ul. Nowogrodzka 21, Warszawa
tel. 791 010 000
CH Stara Papiernia (1 piętro)
Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin-Jeziorna
tel. 510 940 792
www.drbeatadethloff.pl

PODZIEL SIĘ
Anna Kondratowicz
O urodzie piszę od 20 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). WirtualnaKlinika.pl to portal dla takich kobiet jak ja sama – zainteresowanych profesjonalnymi metodami poprawy wyglądu, które szukają rzetelnych informacji na ich temat i nie chcą ulegać ani modom, ani mitom związanym z tą dziedziną. I traktują zabiegi jako sposób na naturalne podkreślenie urody, a nie jej „przerobienie”. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@wirtualnaklinika.pl.