PODZIEL SIĘ

Już po raz kolejny klinika Mega-lens zorganizowała konferencję dla okulistów pt. „Innowacje w okulistyce”, która odbyła się 12 października 2019 r. w Warszawie. Oprócz tematów typowo okulistycznych, takich jak wymiana soczewek wewnątrzgałkowych, wymiana tęczówki, okulary dla prezbiopów czy przeciwwskazania do operacji zaćmy, poruszono temat okulistycznych powikłań po zabiegach medycyny estetycznej.

Konferencja odbyła się 12 października 2019 r. w Warszawie. Otworzył ją dr Marek Czubak, okulista i mikrochirurg, współzałożyciel Mega-lens, który opowiedział o innowacyjnych metodach stosowanych we współczesnej okulistyce oraz o trudnym przypadku wymiany wcześniej wszczepionych soczewek u młodej osoby, która borykała się z problemem dużej wady wzroku i astygmatyzmu, a także zaćmy – poruszającej historii Kasi możecie posłuchać na filmie poniżej:

Bardzo ciekawy wykład nt. okulistycznych powikłań po zabiegach medycyny estetycznej poprowadziła dr Magdalena Korwin, okulistka i lekarz medycyny estetycznej z Mega-lens. Doktor zwróciła uwagę, że okolica oczu – ze względu na budowę anatomiczną – jest szczególnie trudnym obszarem do korekcji, a aż 42% wszystkich zabiegów estetycznych wykonuje się właśnie w tym miejscu.

Do najczęstszych powikłań będących efektem nieprawidłowo wykonanych zabiegów estetycznych należą:

  • po podaniu toksyny botulinowej – opadanie powiek i tzw. zespół Hornera (zapadnięcie gałki, opadnięcie powieki, zwężenie źrenicy) wskutek ostrzykiwania kurzych łapek – w tym przypadku zmiany cofną się po kilku miesiącach, gdy toksyna przestanie działać, można przyspieszyć ten proces np. poprzez robienie ciepłych okładów; czasami podanie toksyny botulinowej może wywołać zespół suchego oka;
  • po zabiegach laserowych (np. CO2, erbowo:Yag) i IPL – uszkodzenia siatkówki, rogówki, a nawet tęczówki,
  • po plazmie – uszkodzenia, „spalenie” tkanek na powiekach,
  • po wypełniaczach – obrzęk opóźniony (nawet po kilku miesiącach), obrzęk poduszki jarzmowej poduszki/policzka, zmiany struktury skóry, a także – wytworzenie tzw. biofilmu bakteryjnego (najczęstsze powikłanie); w skrajnych i na szczęście bardzo rzadkich przypadkach może nawet dojść do pojawienia się ślepoty, tzw. nagłego zaniewidzenia –  odnotowano na świecie ok. 100 takich przypadków, co ciekawe, także na skutek podania wypełniacza w dolną część twarzy, niekoniecznie w okolicę oczu.

Dr Korwin omawiała też sposoby leczenia takich powikłań – ponieważ często pacjenci zgłaszają się z nimi właśnie do okulistów.

PODZIEL SIĘ
Anna Kondratowicz
O urodzie piszę od 20 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). WirtualnaKlinika.pl to portal dla takich kobiet jak ja sama – zainteresowanych profesjonalnymi metodami poprawy wyglądu, które szukają rzetelnych informacji na ich temat i nie chcą ulegać ani modom, ani mitom związanym z tą dziedziną. I traktują zabiegi jako sposób na naturalne podkreślenie urody, a nie jej „przerobienie”. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@wirtualnaklinika.pl.