WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

komórki macierzyste

Komórki macierzyste – rewolucja w regeneracji

Temat komórek macierzystych wzbudza od lat rosnące zainteresowanie, a trwające nad nimi badania stanowią jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów wiedzy medycznej. Coraz szersze ich wykorzystanie daje nowe nadzieje w leczeniu szeregu schorzeń, medycynie regeneracyjnej i estetycznej. Być może technologie optymalizujące kliniczne wykorzystanie komórek macierzystych staną się w przyszłości kluczem do długowieczności.

dr Michalak AspazjaO tym, jak działają i jakie korzyści dają komórki macierzyste, mówi lek. med. Sławomir Michalak, chirurg w Instytucie Zdrowia i Urody Aspazja (www.aspazja.pl). 

Czym są komórki macierzyste?

To komórki mające zdolności do samoodnawiania i różnicowania się w komórki potomne. Istnieją różne komórki macierzyste o różnym potencjale proliferacyjnym (czyli do namnażania) i zdolnościach do samoodnowy. Ze względu na źródło pochodzenia, można podzielić je na:

  • embrionalne (inaczej zarodkowe) – występują we wczesnym stadium rozwoju embrionalnego i są najbardziej pierwotnymi komórkami, które mogą się różnicować w dowolną tkankę;
  • płodowe – to komórki multipotencjalne, które mogą być pobierane z krwi pępowinowej, z nich kształtują się poszczególne tkanki i narządy płodu;
  • somatyczne, czyli dojrzałe – występują tylko w organizmie osób dorosłych. To właśnie te ostatnie komórki (jako jedyne!) są wykorzystywane w nowoczesnej medycynie estetycznej.

U osób dorosłych komórki macierzyste stanowią około 8% wszystkich komórek. Występują głównie w szpiku kostnym, krwi obwodowej i tkance tłuszczowej. Najmniej inwazyjnym sposobem pozyskania komórek macierzystych jest pobranie krwi pępowinowej podczas porodu. Komórki macierzyste pobrane z tego źródła są bardziej pierwotne i mają 10-krotnie większy potencjał regeneracyjny. Liczba komórek macierzystych jest uzależniona od wieku oraz aktywności fizycznej. Im człowiek jest młodszy, tym więcej ma komórek macierzystych. Liczba i zdolności do samoodnowy maleją więc z wiekiem.

Niezwykła moc

Od „zwykłych” komórek różnią się tym, że są bardzo plastyczne, czyli mają zdolność wielokrotnego podziału i umiejętności różnicowania się do komórek innej tkanki, np. nerwowej, mięśniowej, kostnej czy komórek krwi. Podane w miejsce uszkodzenia pomagają w regeneracji wytwarzając nową tkankę, ale głównie aktywując lokalne procesy naprawcze. Zaobserwowano pozytywne efekty regeneracyjne zastosowania komórek macierzystych u chorych po zawale serca czy udarze niedokrwiennym mózgu. Prowadzone są badania nad włączeniem komórek macierzystych do leczenia:
• choroby Alzheimera,
• stwardnienia rozsianego,
• choroby Parkinsona,
• urazów rdzenia kręgowego,
• oparzeń.

Zastosowanie w medycynie estetycznej

Dokonany w 1961 roku pierwszy przeszczep szpiku był niczym innym jak przeszczepem komórek macierzystych. Przeszczepione komórki macierzyste dawcy odbudowują układ krwiotwórczy biorcy.

Łatwo dostępnym źródłem komórek macierzystych u osoby dorosłej jest tkanka tłuszczowa. Dostępność, ich potencjał proliferacyjny oraz zdolność do wielokierunkowego różnicowania czynią je doskonałym narzędziem inżynierii tkankowej i medycyny regeneracyjnej. Już po miesiącu można zaobserwować pozytywne efekty podania komórek macierzystych w postaci:
• spłycenia drobnych zmarszczek,
• odmładzania skóry twarzy, szyi i dekoltu,
• poprawy napięcia, gęstości i elastyczności skóry,
• ujednolicenia kolorytu skóry i likwidowania przebarwień,
• leczenia blizn i rozstępów,
• leczenia wypadania włosów,
• regeneracji mięśni i ścięgien.

Tłuszcz odmładza

Najlepszym obecnie sposobem pozyskiwania tłuszczu bogatego w komórki macierzyste jest liposukcja. Pacjenci zwykle zainteresowani są zabiegami na twarzy, jednak z powodzeniem można wykorzystać komórki macierzyste do odmładzania całego ciała. Warto maksymalnie skorzystać z ich wielkiego potencjał i podać pozyskane komórki w trakcie jednego zabiegu wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, np. w skórę twarzy, szyi, dekoltu i dłoni. Komórki macierzyste świetnie wygładzają zmarszczki palacza nad górną wargą. Doskonały efekt uzyskuje się przy podawaniu komórek macierzystych w usta – przywracają czerwień wargową. Można je również stosować przy opadających powiekach.

Walka z łysieniem

Jeśli problemem są wypadające lub słabe włosy, można rozszerzyć zabieg na twarz o okolicę owłosioną głowy. Terapia komórkami macierzystymi jest jedną z najskuteczniejszych metod walki z łysieniem – zwłaszcza u mężczyzn. Dzięki niej dochodzi do odbudowy naczyń krwionośnych, poprawia się odżywienie oraz dotlenienie mieszków włosowych. Dodatkowym plusem jest likwidowanie stanów zapalnych w skórze, które upośledzają odżywianie komórek włosowych. Dochodzi do odmłodzenia skóry głowy i jej przydatków. Terapia jest najbardziej polecana pacjentom z zaawansowanym procesem łysienia.

Procedura

W związku z tym, że u osób dorosłych pobierane są komórki macierzyste dojrzałe, to ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne. Nie ma obawy wystąpienia reakcji uczuleniowych czy podrażnień. Proces oczyszczania i separowania komórek jest dosyć czasochłonny (do 2 godzin) i przeprowadzany w zaawansowanej i sterylnej technologii. Następnie są podawane igłą lub kaniulą w chory lub wymagający odmłodzenia obszar.

Dla kogo?

Zabiegi najbardziej zalecane są osobom między 35. a 55. rokiem życia. Efekt odmłodzenia jest całkowicie fizjologiczny i naturalny. Nie ma zmian, takich jak np. przesadnie naciągnięta lub uwypuklona skóra, czy efekt tzw. maski, które mogą być skutkiem innych metod. Dzieje się tak, ponieważ poprawa wyglądu następuje stopniowo dzięki procesom regeneracyjnym i nie zostaje uszkodzona ani skóra, ani tkanka podskórna. Pierwszych pozytywnych rezultatów należy spodziewać się po kilku tygodniach. Zabieg wykonuje się jednorazowo, a pacjenci nie powinni w tym czasie korzystać z innych zabiegów medycyny estetycznej. Osoby z bardziej zaawansowanym procesem starzenia mogą powtórzyć zabieg, aby uzyskać jeszcze większy efekt. Najlepiej jest to jednak zrobić najwcześniej po roku. Tkanki potrzebują czasu, aby w pełni wykorzystać potencjał komórek macierzystych.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

liposukcja

Wszystko o liposukcji

Liposukcja jest zabiegiem najczęściej wykonywanym przez chirurgów plastyków na całym świecie. To nic innego jak odessanie zbędnego tłuszczyku z wybranych […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki