toksyna botulinowa na nadpotliwość

Toksyna botulinowa (szerzej znana jako botoks) kojarzy się głównie z ostrzykiwaniem zmarszczek mimicznych, warto jednak wiedzieć, że jej zastosowanie jest znacznie szersze. Toksyny botulinowej używa się również przy nadpotliwości.

Nadmierna potliwość to bardzo kłopotliwa choroba dotykająca około 2-3% populacji, która nie zawsze da się zwalczyć naturalnymi sposobami. Jeśli jesteś w grupie osób chorych, zabieg z użyciem toksyny botulinowej może być dla ciebie rozwiązaniem problemu.

Wskazania

Nadpotliwość pierwotna i nadpotliwość wtórna (wywołana m.in. przez zaburzenia hormonalne, cukrzycę, nadmiar stresu). Zabieg zaleca się osobom z nadmierną potliwością w okolicach pach, czoła, stóp i dłoni.

Na czym polega zabieg?

Aby określić poziom potliwości pacjenta, lekarz przeprowadza tzw. „test Minora”. Polega on na posmarowaniu ciała jodyną i zasypaniu skrobią; miejsca z nadmierną potliwością po kilkunastu sekundach zabarwią się na ciemny kolor. W trakcie zabiegu podaje się pod skórę bardzo niewielkie dawki toksyny botulinowej; botulina oddziałuje na nerwy zaopatrujące gruczoły wydzielające pot. Zabieg może utrzymywać się 6 do 12 miesięcy (kwestia indywidualna, każdy organizm reaguje inaczej), po upływie wskazanego czasu ostrzykiwanie należy powtórzyć. Efekt leczenia nie jest stały, niezależnie od tego, ile dawek przyjmiemy, botulina i tak w końcu przestanie działać i trzeba będzie uzupełnić jej poziom.

Ile trwa zabieg

Zabieg trwa maksymalnie kilkanaście minut, a na jego efekty trzeba poczekać kilka lub kilkanaście dni (zwykle po dwóch tygodniach botulina działa już całkowicie).

Efekty zabiegu

Ostrzykiwanie toksuliną botulinową sprawia, że potliwość zostaje znacznie ograniczona. Ponieważ botulina blokuje jedynie niewielki fragment gruczołów, zabieg nie jest szkodliwy dla organizmu.

Zalecenia po zabiegu

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji pacjenta; w trakcie ostrzykiwania toksyną botulinową można odczuwać dyskomfort lub minimalny ból, dlatego osoby z niskim progiem wrażliwości mogą otrzymać wcześniej znieczulenie (krem znieczulający EMLA). Przy zastosowaniu znieczulenie trzeba doliczyć dodatkowe kilkadziesiąt minut do zabiegu (czas, w jakim znieczulenie zacznie działać).

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do zabiegu obejmują kobiety ciężarne i karmiące piersią, osoby ze stanami zapalnymi skóry, stwierdzonymi infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, nowotworami i zaburzeniami przewodnictwa mięśniowo-nerwowego. Do zabiegu nie podejdą także osoby uczulone na składniki aktywne preparatu, czyli albuminy ludzkie. Z ostrzykiwania toksyną botulinową muszą zrezygnować również przyjmujący następujące leki: cyklosporyna, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna tubokuraryna, pankuronium, galamina aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina), aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.), sukcynylocholina.

Średnia cena

Średnia cena jest zależna od obszaru, który będzie leczony (przykładowo cena za ostrzykiwanie czoła zaczyna się od 600 złotych, a cena za ostrzykiwanie stóp – od 1500). Cały zakres obejmuje ceny od 300 do 3000 złotych.

Autor: Adrianna Bzdzion