toksyna botulinowa (tzw. botox)

Botox jest nazwą własną pierwszego preparatu toksyny botulinowej zastosowanego w medycynie estetycznej w latach 90. – jednak nazwa ta upowszechniła się i tak dziś nazywa się wszystkie zabiegi z użyciem tej toksyny. Jej głównym wskazaniem jest redukcja zmarszczek mimicznych i zapobieganie ich powstawaniu. 

Na polskim rynku dostępnych jest kilka preparatów medycznych z toksyną botulinową, najpopularniejsze to: Botox, Azzalure i Bocouture. Ich działanie polega na blokowaniu impulsów między nerwem a mięśniem odpowiedzialnym za powstawanie zmarszczek mimicznych – prowadzi to do ich czasowego „unieruchomienia” i wygładzenia.

Wskazania

Zmarszczki mimiczne pojawiające w miejscach natężonej pracy mięśni twarzy, czyli w okolicach oczu (tzw. kurze łapki), czoła (zmarszczki poprzeczne czoła oraz tzw. lwia zmarszczka” pojawiająca się pomiędzy brwiami), ust (tzw. zmarszczki palacza, pionowe, nad ustami) czy okolic nosa (tzw. zmarszczki królicze). To zabieg dla osób, które oczekują szybkiego i zauważalnego efektu, niekiedy spektakularnego – sam zabieg jest ekspresowy, bezbolesny i nie zostawia śladów. Bardzo lubią go panowie oraz osoby, które cierpią z powodu nasilonej mimiki (ponieważ są np. odbierane jako groźne, wiecznie zdziwione lub niezadowolone).

Na czym polega zabieg?

Botulina jest silnie działającą substancją hamującą przewodzenie impulsów z nerwów do mięśni twarzy, co zapobiega skurczowi tych mięśni i co za tym idzie – marszczeniu się skóry w tym konkretnym miejscu. Zabieg polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w jedno lub kilka miejsc przy użyciu jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. Toksyna botulinowa działa jedynie w obrębie tych mięśni, do których została wstrzyknięta. Zabieg nie wymaga znieczulenia i jest prawie bezbolesny, zwykle wystarczy schłodzenie skóry specjalnym kompresem.

Coraz większą popularność zyskuje tzw. baby botox – polegający na częstszym podawaniu bardzo małych ilości toksyny botulinowej, dzięki czemu efekt wygładzenia zmarszczek jest bardzo naturalny. W ten sposób zapobiegamy też pogłębianiu i utrwalaniu zmarszczek mimicznych wraz z wiekiem. Zabieg polecany jest osobom ok. 30. roku życia.

Ile trwa zabieg?

Zabieg iniekcji z toksyny botulinowej trwa bardzo krótko, maksymalnie ok. 15-30 minut. Jest to tzw. zabieg lunchowy, który nie pozostawia na skórze praktycznie żadnych śladów.

Efekty zabiegu

Preparat zaczyna działać po ok. 2-3 dniach od wstrzyknięcia, a pełen efekt jest widoczny dopiero po 7-10 dniach (nasila się stopniowo). Ostrzykiwanie toksyną botulinową powoduje spłycenie lub całkowite usunięcie zmarszczki, jednocześnie zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek w danym miejscu. Wyraz twarzy staje się łagodniejszy i delikatniejszy, a twarz odmłodzona. Efekt jest bardzo naturalny, dobrze wykonana iniekcja nie powoduje zamrożenia mimiki twarzy. Typowymi objawami „przebotoksowania” twarzy są tzw. botox stygmata, np. diabolicznie uniesione brwi (tzw. mefisto face). Nie ma substancji neutralizującej działanie booksu, ale zabieg ma charakter tymczasowy – efekty utrzymują się od 4 do 6 miesięcy.

Regularne ostrzykiwanie botoksem osłabia mięśnie, ale nie tracą one swojej zdolności do kurczenia – zauważono jednak, że im dłużej pacjenci korzystają z regularnych zabiegów, tym dłuższy jest czas powrotu mięśni do naturalnej aktywności, a więc efekt utrzymuje się jeszcze przez jakiś czas po odstawieniu botoksu!

Zalecenia po zabiegu

Przez co najmniej 4 godziny po zabiegu nie należy masować i uciskać miejsca iniekcji, kłaść się i schylać oraz należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, tak, aby preparat pozostał w miejscu nakłucia. Nie wolno również pić alkoholu i korzystać z sauny czy solarium. Po około 4 godzinach można wrócić do normalnej aktywności.

Przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do zabiegu to ciąża i karmienie piersią, choroby przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, stosowanie leków mających wpływ na relaksację mięśni i zaburzenia krzepnięcia krwi.

Średnia cena

Cena zabiegu jest uzależniona od ilości zużytych jednostek toksyny na daną okolicę. Koszt kuracji toksyną botulinową zaczyna się od 500 zł za jedną okolicę.

Autor: Edyta Krzemińska