ostrzykiwanie skóry głowy osoczem bogatopłytkowym

Używanie osocza bogatopłytkowego do ostrzykiwania ciała nie jest niczym nowym – w medycynie zabieg ten znany jest od kilkudziesięciu lat, wciąż jednak chętnie się z niego korzysta ze względu na świetne efekty. Do ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym wykorzystuje się krew pacjenta, dzięki czemu zabieg jest bezpieczny. Własna krew nie powoduje reakcji alergicznych.

Wskazania

Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym zaleca się przede wszystkim tym osobom, które mają problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Do tej grupy zaliczamy sporą liczbę osób: chorych, których ciało jest osłabione i reaguje m.in. wypadaniem włosów, osoby mające problemy z hormonami lub tych, u których pojawia się łysienie androgenowe lub plackowate.

Na czym polega zabieg?

Aby zabieg ostrzykiwania osoczem mógł zostać przeprowadzony, należy pobrać od pacjenta jego krew. Wszystko odbywa się w sterylnych warunkach; krwi pobiera się niewiele, około 30 mililitrów – dla organizmu jest to ubytek praktycznie nieodczuwalny. Krew odwirowywuje się, dzięki czemu uzyskuje się dużo osocza. Ten składnik krwi jest dla zabiegu najistotniejszy – ostrzykiwanie osoczem sprawia, że efekt utrzymuje się wyjątkowo długo. Zabieg przeprowadza się przy użyciu znieczulenia miejscowego.

Ile trwa zabieg

Zabieg może trwać od pół godziny do godziny. Indywidualnie dobiera się ilość koniecznych do wykonania zabiegów; zwykle to od 3 do 10 zabiegów utrwalających, przeprowadzanych co dwa tygodnie.

Efekty zabiegu

Osocze wpływa na włosy i cebulki. Te pierwsze stają się wyraźnie wzmocnione i przestają wypadać, te drugie za to pobudzają wzrost nowych, gęstszych włosów. Ponieważ odrastanie nowych włosów może trochę potrwać, satysfakcjonujących efektów powinniśmy oczekiwać około 3 miesiące po zakończeniu ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym.

Zalecenia po zabiegu

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, choć bezpośrednio po nim skóra będzie zaczerwieniona i mogą się na niej pojawić krwiaki. Wszelkie siniaki i ranki powinny zejść same w ciągu kilku dni, jeśli jednak są bardzo widoczne, to można użyć maści przyspieszających gojenie się skóry. Jeśli po zabiegu będziemy mieć kontakt ze słońcem, zaleca się stosowanie bardzo wysokich filtrów przeciwsłonecznych (filtr SPF50+ będzie optymalny).

Przeciwwskazania

Podejście do zabiegu dyskwalifikują choroby autoimmunologiczne (na przykład choroba Hashimoto) i zapalenia skóry (szczególnie te wywoływane przez bakterie i wirusy). Dodatkowo do ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym nie mogą podejść kobiety ciężarne i karmiące piersią, a także osoby z wrażliwą skórą skłonną do tworzenia blizn. Przeciwwskazania do zabiegu obejmują również różne choroby krwi oraz zaburzenia krzepliwości krwi, jak i również opryszczka.

Średnia cena

Średnia cena za jeden zabieg może wynieść od 500 złotych do nawet 2500 złotych. Cena końcowa zależy od ilości wykonanych zabiegów. Przykładowo, w przypadku 3 zabiegów utrwalających cena końcowa mieści się w granicy od 1500 do 7500 złotych, a w przypadku 10 zabiegów cena wyniesie od 5000 do nawet 25000 złotych.

Autor: Adrianna Bzdzion