lipotransfer

Lipotransfer, czyli przeszczep tłuszczu, to skuteczna a jednocześnie jedna z bezpieczniejszych metod modelowania ciała. Pozwala uzyskać lepszą sylwetkę, zniwelować dysproporcje figury oraz zredukować oznaki starzenia. Co więcej – własna tkanka tłuszczowa to wypełniacz odpowiedni nawet dla alergików.

Lipotransfer to doskonała metoda modelowania i wyszczuplania sylwetki zwłaszcza dla tych, którzy chcą uniknąć syntetycznych substancji lub implantów. W przypadku lipotransferu wypełniaczem jest bowiem własny tłuszcz, dzięki czemu jest to najbardziej naturalna i przyjazna dla organizmu metoda. Do tego dochodzi niska inwazyjność i brak konieczności korzystania z rozwiązań chirurgicznych.

Wskazania

Lipotransfer pozwala zmienić i skorygować kształt oraz objętość piersi, dokonać liftingu twarzy a nawet wymodelować kształt całej sylwetki. Zaletą przeszczepu własnego tłuszczu jest także zauważalny efekt rewitalizujący i odmładzający skórę. Odpowiednio przygotowany tłuszcz jest bowiem doskonałym źródłem komórek macierzystych, które stymulują procesy naprawcze tkanek. Lipotransfer pomaga również zniwelować widoczność blizn pourazowych i pooperacyjnych czy po leczeniu onkologicznym.

Na czym polega zabieg?

Lipotransfer, w przeciwieństwie do tradycyjnej liposukcji, a zatem interwencji chirurgicznej, to zabieg małoinwazyjny, wykonywany znieczuleniu miejscowym, który nie niesie za sobą konieczności długotrwałej i męczącej rekonwalescencji. Polega na pobraniu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta z jednej partii ciała, np. brzucha czy pośladków i po odpowiednim przygotowaniu komórek tłuszczowych wprowadzeniu ich w inny obszar – ten, który poddawany jest korekcji. Ponieważ w trakcie lipotransferu wykorzystywana jest tkanka pacjenta ,nie istnieje ryzyko reakcji alergicznej czy też odrzucenia przeszczepu przez organizm. Zabieg można podzielić na trzy etapy: w trakcie pierwszego od pacjenta pobierana z tkanka tłuszczowa, w trakcie drugiego dochodzi do selekcji komórek (tkanka przed ponownym wszczepieniem oczyszczana jest z płynnej frakcji i poddawane selekcji, przeszczepia się jedynie komórki zdrowe i nieuszkodzone), etap trzeci to iniekcja cienką igłą lub kaniulą – chirurg precyzyjnie wstrzykuje pojedyncze komórki tłuszczowe w wcześniej wybrane miejsce. Należy mieć na uwadze, że ilość tkanki, którą można jednorazowo przeszczepić, jest ograniczona. Zbyt wiele iniekcji naraz może doprowadzić do powstania powikłań, przede wszystkim nierównomiernego rozmieszczenia tkanek, ich obumarciea lub zwapnienia.

Ile trwa zabieg?

Pobranie, odwirowanie i wstrzykiwanie, w zależności od liczby wybranych obszarów i ilości odessanego tłuszczu, trwa od kilkudziesięciu minut do ok. 2 godzin.

Efekty zabiegu

Pierwsze efekty zabiegu widoczne są praktycznie od razu po jego wykonaniu, jednak ostateczny rezultat warto ocenić po ok. 10 dniach. W tym czasie znikną pozabiegowe zasinienia i opuchnięcia. Lipotransfer to procedura jednorazowa, aczkolwiek, o ile stan zdrowia to umożliwia, nie ma przeszkód, aby wykonać ją kilkukrotnie. W zależności od tego na jakim obszarze lipotransfer został przeprowadzony, można spodziewać się tego, że skóra zostanie odżywiona i zagęszczona a zmarszczki staną się mniej widoczne, wymodelowany zostanie owal twarzy, piersi zyskają pełny kształt i młodzieńczą jędrność, tak jak łydki czy pośladki, natomiast blizny znikną lub ulegną znacznej redukcji.

Zalecenia po zabiegu

Rekonwalescencja po lipotransferze nie jest żmudna, aczkolwiek należy pamiętać o kilku kwestiach. Należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, nosić odzież lub opatrunek uciskowy, co najmniej dwa tygodnie unikać gorących kąpieli, wysokich temperatur, słońca oraz solarium. Ponadto przez 7 dni, w miarę możliwości, nie powinno spać się na okolicy poddawanej przeszczepowi.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do zabiegu to: choroby serca i układu krążenia, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby autoimmunologiczne, ciąża nadciśnienie, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, stany zapalne, choroba nowotworowa, niska waga ciała uniemożliwiające pobranie odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej, palenie papierosów.

Średnia cena

Średnia cena jednego zabiegu w przypadku piersi to 4-5 tysięcy, w przypadku twarzy około 6 tysięcy, aczkolwiek cena zawsze uzależniona jest od wielkości obszaru, na jakim dokonywany będzie lipotransfer.