LECZENIE NADPOTLIWOŚCI

Pocenie się jest naturalną czynnością organizmu, ale u niektórych osób zostaje zaburzone na skutek różnych chorób. Czasem nadmierną potliwość dziedziczymy również w genach. Jeśli dotychczasowe sposoby zawiodły, to chirurgiczne usuwanie gruczołów potowych może być ostatecznym rozwiązaniem Twoich problemów.

Wskazania

Stwierdzona nadmierna potliwość pach; aby sprawdzić, czy faktycznie pocenie się przebiega na dużym obszarze, przed zabiegiem stosuje się test z użyciem jodyny i mąki ziemniaczanej. Skóra posmarowana tymi dwoma składnikami zaczernia się w miejscu, w którym występuje nadmierna potliwość. Dzięki temu lekarz wie, na jakim obszarze należy przeprowadzić usuwanie gruczołów potowych.

Na czym polega zabieg?

Przed zabiegiem lekarz wykonuje znieczulenie. Sam zabieg polega na wykonaniu nacięcia na skórze i wprowadzeniu do ciała lasera. Laser poprzez wysoką temperaturę niszczy gruczoły potowe. Gdy gruczoły są już zniszczone, lekarz używa ssaka (podobnego do tego, którego używa się przy liposukcji), a następnie odsysa zniszczone gruczoły potowe. Leczenie jest inwazyjne, dlatego stosuje się je wyłącznie jako ostateczność. Zabiegi medycyny estetycznej (leczenie toksyną botulinową czy MiraDry) są o tyle bezpieczniejsze, że nie usuwają całkowicie gruczołów potowych, a jedynie blokują ich działanie.

Ile trwa zabieg

Zabieg trwa kilkadziesiąt minut. Konieczne jest również zaliczenie dwóch wizyt kontrolnych w ciągu roku od wykonania zabiegu, a następnie raz w roku dla ocenienia potliwości po upływie dłuższego czasu.

Efekty zabiegu

Zabieg pozwala na trwałe usunięcie nadpotliwości z okolicy pach. Czasem zdarza się, że po usunięciu gruczołów potowych zwiększa się potliwość innych części ciała, szczególnie brzucha i pleców.

Zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić zaburzenia czucia i zwiększona nadwrażliwość pach. U niektórych pojawiają się również rozległe zsinienia pach. Wszystkie niedogodności powinny zniknąć w ciągu tygodnia. Przez dwa tygodnie zaleca się unikać podnoszenia ciężarów i aktywności fizycznej, po tym czasie można wrócić do swoich normalnych zajęć.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do zabiegu obejmują kobiety ciężarne i karmiące piersią, osoby ze stwierdzonymi zaburzeniami krzepnięcia, cukrzycą, nowotworami i chorobami skóry, w tym łuszczycą, bielactwem, stanami zapalnymi. Do zabiegu nie mogą podejść osoby z chorobami endokrynologicznymi, będące epileptykami lub mające wszczepiony rozrusznik serca. Przeprowadzenie zabiegu wyklucza stosowanie leków wpływających na krzepliwość krwi, sterydów i antybiotyków. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać ekspozycji słonecznej, ponieważ może wystąpić fotouczulenie. Aby podejść do zabiegu chirurgicznego usuwania gruczołów potowych, trzeba być w pełni zdrowym – z zabiegu nie skorzystają również osoby z tymczasowymi stanami zapalnymi i przeziębieniami.

Średnia cena

Kliniki w Polsce mają różne ceny, przeważnie jednak wahają się one w granicy od 4000 do 8000 złotych. Do ceny zabiegów należy doliczyć również płatne konsultacje prywatne.

Autor: Adrianna Bzdzion