depilacja laserowa

Depilacja laserowa to jedyna dostępna metoda, która ma na celu trwałe usunięcie zbędnego owłosienia. Stanowi dobre rozwiązanie dla osób cierpiących na hirsutyzm. W gabinetach medycyny estetycznej najczęściej wykorzystuje się lasery ILP.

Wskazania

Metoda jest polecana osobom, które chcą trwale pozbyć się nadmiernego owłosienia. Włosy depilowane powinny być ciemne, aczkolwiek isteniją już lasery, które radzą sobie także z blond włoskami.

Na czym polega zabieg?

Po zdezynfekowaniu i ogoleniu obszaru zabiegowego, lekarz podaje osobie depilowanej okulary ochronne. Do skóry pacjenta zostaje przyłożona odpowiednia głowica lasera, która emituje światło pochłaniane przez melaninę. Wiązka światła zostaje zamieniona w energię cieplną, która uszkadza trwale macierz włosa. Podczas zabiegu lekarz schładza depilowany obszar specjalnym przyrządem. Na zakończenie partia poddana zabiegowi zostaje posmarowana maścią, o działaniu łagodzącym.

Ile trwa zabieg

Zabieg, w zależności od typu wykorzystanego lasera oraz wielkości depilowanego obszaru, trwa od kilku minut do kilku godzin.

Efekty zabiegu

Efekty widać po kilku dniach od wykonania zabiegu. Skóra jest gładka i zauważalna jest mniejsza ilość włosów na obszarze depilowanym. Po jednym zabiegu zostaje usunięte od 15 do 30% owłosienia. W celu trwałych rezultatów konieczne jest powtórzenie zabiegu od 8 do 10 razy w odstępie od 6 do 8 tygodni. W zależności od rodzaju depilatora, terapię można wykonywać nawet w okresie letnim. Zabieg najlepiej sprawdza się na ciemnych włosach.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu występuje lekki obrzęk i zaczerwienienie miejsca okołozabiegowego, które znika po kilku dniach. W celu złagodzenia zmian można posmarować ten obszar maści o działaniu łagodzącym, np. Alantan, Bepanten. Nie wolno drapać ani intensywnie pocierać obszaru poddanego zabiegowi. Co najmniej przez 4 tygodnie po depilacji nie wolno opalać skóry. Na obszar poddany zabiegowi należy stosować zabiegowi filtr ochronny (min. 50 SPF). Jeśli zabieg wykonano na twarz, najlepiej zrezygnować tego dnia z wykonania makijażu, aby nie podrażniać miejsca zabiegowego. W przypadku okolicy pach, nie stosować bezpośrednio po depilacji antyperspirantów i dezedorantów. Przez kilka dni po zabiegu nie wolno używać kosmetyków z zawartością alkoholu. Nie należy także przez ten czas korzystać z basenu i sauny. Przez cały czas trwania kuracji nie wolno wyrywać włosów za pomocą pincety, depilatora, wosku czy pasty cukrowej. Możliwe jest golenie miejsca poddanego depilacji laserowej. Między zabiegami nie należy zażywać leków i ziół światłouczulających. Nie wolno stosować kosmetyków z zawartością wit. A i C oraz kwasów.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wykonania depilacji są: choroby skóry (przede wszystkim łuszczyca i bielactwo), usuwanie włosów za pomocą pęsety, depilatora, wosku, pasty cukrowej mniej niż 4-8 tygodni przed planowanym zabiegiem, (czasami) zbyt jasne włosy, stosowanie ziół i leków światłoczułych, skóra opalona mniej niż 4 tygodnie przed zabiegiem, infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze, przerwanie ciągłości naskórka w miejscu poddanemu zabiegowi, tatuaże w obszarze okołozabiegowym, padaczka, rozrusznik serca, ciąża i karmienie piersią.

Średnia cena

W zależności od typu wykorzystanego lasera oraz miejsca poddanego depilacji, cena waha się od 100 do ok. 1 000 zł (za jeden zabieg).

Autor: Agnieszka Mażuchowska