kriolipoliza

Medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów modelujących sylwetkę. Jedną z najnowocześniejszych metod jest kriolipoliza. To nieinwazyjny zabieg, w którym przy zastosowaniu niskiej temperatury wymraża się zbędną tkankę tłuszczową, nie uszkadzając przy tym innych tkanek.

Wskazania

Krolipoliza jest polecana dla osób, które mają nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy ramion, brzucha, zewnętrznej strony ud, pośladków. Nie jest wskazana na bardzo duże powierzchnie i u osób ze znaczną nadwagą.

Na czym polega zabieg?

Do obszaru objętego zabiegiem lekarz przykłada matę, w celu ochrony ciała pacjenta przed odmrożeniem. Następnie aplikuje na nią żel przewodzący zimno i zbliża głowicę chłodzącą, a wytworzone podciśnienie zasysa skórę i tkanki podskórne. Tkanka tłuszczowa jest mrożona do temperatury – 8℃. Podciśnienie i monitorowanie temperatury pozwala na wybiórcze uszkodzenie komórek tłuszczowych. W miejscu wykonania kriolipolizy występuje stan zapalny, co uruchamia proces usunięcia uszkodzonych komórek z organizmu.

Ile trwa zabieg

Jedno przyłożenie trwa ok. 35 minut. W zależności od miejsca poddanego kriolipolizie, czynność trzeba powtórzyć od 1 do 6 razy.

Efekty zabiegu

Trwałe rezultaty kriolipolizy widoczne są po ok. 3-4 tyg. W przypadku, gdy pacjent przybierze na wadze, rejony poddane terapii są bardziej oporne na ponowne zwiększenie obwodu. Po jednym zabiegu można stracić ok. 1,5 cm w obwodzie. Nie wcześniej niż po zakończeniu procesu zapalnego na danym obszarze można powtórzyć kriolipolizę. Jednego dnia można przeprowadzić wymrażanie na 3 różnych rejonach. Zabieg na inną część ciała może być wykonany po 2 tygodniach.

Zalecenia po zabiegu

Po kriolipolizie mogą powstać zaczerwienienia i siniaki, które znikają w ciągu kilku dni. Zaleca się spożywanie lekkich posiłków, bez wysokiej zawartości białka i tłuszczów. Należy unikać także ostrych przypraw oraz zwiększyć ilość spożywanych płynów do 2-3 litrów, aby wspomóc metabolizm. Raz w tygodniu, przez okres miesiąca po zabiegu, warto wykonywac drenaż limfatyczny. Nie wolno opalać obszaru okołozabiegowego przez 3 tygodnie i poddawać zabiegom laserowym przez miesiąc.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są: stany zapalne i alergiczne skóry, nowotwory skóry, napadowa hemoglobinuria, hipoproteinemia, hemofilia, krioglobulinemia,choroba Raynauda, AIDS, zaburzenia hormonalne, padaczka, choroby tarczycy, choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry, tatuaż lub przerwanie ciągłości naskórka w obszarze okołozabiegowym, rozstępy, blizny (np. po cięciu cesarskim), choroby nerek i wątroby, nieleczona cukrzyca, ciąża i karmienie piersią, stymulatory serca, przenośne urządzenia do pomiaru EKG i sztucznie podtrzymujące życie, usuwanie owłosienia laserem ILP w miejscu wykonania zabiegu lub opalanie się mniej niż 5 dni przed kriolipolizą.

Średnia cena

Koszt zabiegu wynosi od 150 do 3 300 zł, w zależności od ilości przyłożeń.

Autor: Agnieszka Mażuchowska