dermatoskopia (diagnostyka)

Dermatoskopia to zabieg, który w bezinwazyjny sposób pozwala wykryć niepokojące zmiany chorobowe. Dodatkowym autem jest fakt, że diagnostykę można wykonać w każdym wieku, nawet u kobiet w ciąży.

Wskazania

Zabieg polecany jest osobom, które mają pieprzyki i zmiany szybkorosnące, o niejednolitym kolorze lub nierównych krawędziach. Wskazaniem do zabiegu są również zmiany swędzące, łuszące się i krwawiące. Dermatoskopię wykonuje się również u osób, u których występuje rodzinna skłonność do pojawienia się nowotworów oraz profilaktycznie, po przebytym nowotworze.

Na czym polega zabieg?

Do zmiany skórnej zostaje przyłożona głowica, wyposażona w kamerę. Każda ze zmian jest widoczna na komputerze w 70-ciokrotnym powiększeniu. Możliwa jest komputerowa analiza jednej zmiany lub tzw. mapowanie ciała. Po przenanalizowaniu obrazu wykonanego dermatoskopem zostaje podjęta decyzja o dalszej obserwacji zmian lub wycięciu zmiany (poprzedzonej badaniem histopatologicznym).

Ile trwa zabieg

Diagnostyka, w zależności od ilości znamion, trwa od 10 minut do około 2 godzin.

Efekty zabiegu

Zabieg pozwala wykryć czerniaka młodzieńczego Reed, czerniaka złośliwego oraz rozpoznać zmiany krwotoczne, błękitne, barwnikowe, naczyniaki, brodawki łojotokowe, nabłoniaki barwnikowe. Dermatoskopię można wykonywać wielokrotnie u osób w każdym wieku.

Zalecenia po zabiegu

Zabieg warto powtarzać raz do roku, w okresie jesienno-zimowym. W przypadku podejrzanych zmian należy wykonywać dermatoskopię co 3 miesiące.

Przeciwwskazania

Nie ma żadnych przeciwskazań do wykonania zabiegu.

Średnia cena

Cena, w zależności od wielkości obszaru poddanego dermatoskopii, waha się od 50 do 500 zł.

Autor: Agnieszka Mażuchowska