dermabrazja mechaniczna

Dermabrazja mechaniczna to bolesny i krwawy zabieg, dlatego konieczne będzie znieczulenie. Również regeneracja skóry po nim trwa dość długo, ale tak głębokie złuszczenie naskórka skutkuje poprawą kondycji skóry.

Wskazania

Głębokie przebarwienia, blizny (pourazowe, potrądzikowe) i rozstępy.

Na czym polega zabieg?

Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym, ogólnym albo nawet w narkozie. Zależy to od powierzchni twarzy. Następnie naskórek i górna warstwa skóry właściwej jest ścierana mechanicznie urządzeniem z materiałem ściernym. Jakim? Na przykład tarczą diamentową, ostrą wirującą szczotką lub drobnoziarnistym papierem chirurgicznym. Ważne, by materiał ścierny było ustawiony równolegle do skóry, by nie uszkodzić jej głębszych warstw.

Ile trwa zabieg?

W zależności od powierzchni zabieg trwa od 30 minut do 2 godzin.

Efekty zabiegu

Po rekonwalescencji skóra jest gładsza, zmarszczki płytsze, blizny i przebarwienia są niewidoczne, również pory są zmniejszone. Skóra wydaje się odmłodzona, a to dzięki produkcji kolagenu i elastyny po zabiegu.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu występuje krwawienie, a następnie skóra pokrywa się strupami. Zaraz po nim nakłada się opatrunek z lekiem przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, pozwalającym uniknąć infekcji. Należy go zmieniać przez 10 dni. Rekonwalescencja trwa 2 tygodnie. Przez ten czas skóra jest też obrzęknięta, obolała i zaczerwieniona. Zaróżowienie może utrzymywać się przez 3-5 miesięcy. Przez 2 tygodnie stosuje się Rutinoscorbin, by przez 2 tygodnie wzmacniać naczynia krwionośne. Aby twarz goiła się szybciej, warto zrezygnować z palenia papierosów 2 tygodnie przed i 6 tygodni po zabiegu. Po takiej dermabrazji skóra jest bardzo wrażliwa, więc powinno unikać się opalania, a przy każdym wyjściu na zewnątrz pamiętać o kremie z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Przeciwwskazania

Zabieg nie jest wykonywany m.in. przy delikatnych miejscach, takich jak powieki, czerwień wargowa i śluzówki. Konieczny jest brak zmian ropnych na skórze, nowotworowych i poparzeń. Nie jest rekomendowany osobom z ciemną karnacją, problemami z pigmentacją, zaburzeniami systemu odpornościowego, cukrzycą ani po naświetlaniu rentgenem.

Średnia cena

Przy pełnej dermabrazji mechanicznej koszt wynosi 6000-7000 złotych.

Autor: Anna Kaczorowska