Liposukcja – 9 najczęściej zadawanych pytań

dr Jakub Sazanów-LubelskiNasz ekspert: dr Jakub Sazanów-Lubelski, lekarz medycyny estetycznej

Zabiegi modelujące sylwetkę obiecują spektakularne efekty. Niejednokrotnie pomimo zapewnień producentów efekty dalece odbiegają od ideału. Coraz większą popularnością cieszy się liposukcja, ponieważ aby osiągnąć efekt wymarzonej sylwetki, wystarczy jeden zabieg. Czy to prawda? Jaka liposukcja jest najlepsza? Czy jest bezpieczna? Odpowiada lek. Jakub Sazanów-Lubelski z Kliniki Skin Laser Lubelscy.

1. Jaka liposukcja jest najlepsza?

– W moim przekonaniu najlepsza liposukcja to taka, która jest bezpieczna, a jej efekty są przewidywalne i satysfakcjonujące dla pacjentów – taka jest właśnie liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo.

2. Jak wygląda zabieg liposukcji? Czy wymaga specjalnego przygotowania?

– Zanim dojdzie do zabiegu, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Pierwszym krokiem jest konsultacja w celu kwalifikacji pacjenta do zabiegu. Podczas konsultacji wyjaśniam moim pacjentom, na czym polega zabieg, jakie są jego etapy oraz jakiego efektu mogą się spodziewać. Pacjent otrzymuje listę badań laboratoryjnych, które należy wykonać przed zabiegiem.

Sam zabieg składa się z trzech etapów:

  • Pierwszy to znieczulenie, w obszar zabiegowy wprowadza się kaniulę ze środkiem miejscowo znieczulającym.
  • Następnie wprowadza się sondy emitujące energię ultradźwiękową, za pomocą których emulsyfikuje się tkankę tłuszczową, aby można ją było łatwo odessać.
  • Ostatni etap to odessanie tkanki tłuszczowej w delikatny i precyzyjny sposób, aby uzyskać spektakularny efekt wymodelowanej sylwetki.

3. Jakie znieczulenie stosuje się do liposukcji?

–  Cały zabieg przeprowadzam w znieczuleniu miejscowym tzw. nasiękowym oraz z podaniem środków przeciwbólowych i ewentualnie uspokajających. Podczas zabiegu mam cały czas kontakt z pacjentem. To duża zaleta liposukcji Vaser Lipo.

4. Jakie są wskazania do zabiegu liposukcji?

– Wskazaniem do zabiegu jest miejscowe nagromadzenie tkanki tłuszczowej oporne na ćwiczenia i inne metody eliminacji. Zabieg może być wykonany na brzuch, klatkę piersiową (ginekomastia), talię, wewnętrzne i zewnętrzne partie ud, ramiona oraz kolana.

liposukcja

5. Jaki jest koszt liposukcji?

– Koszt zabiegu uzależniony jest od obszaru zabiegowego, np. liposukcja brzucha to koszt 7 000 zł, liposukcja ramion – 4 000 zł, ud zewnętrznych – 4 000 zł.

6. Czy liposukcja jest bezpieczna?

– W moim przekonaniu najbardziej bezpieczną metodą liposukcji jest liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo. Podczas zabiegu nie dochodzi do uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych, nerwów oraz tkanek. Dzieje się tak dlatego, że w sondzie emitującej ultradźwięki energia jest precyzyjnie dobrana, aby nie wywołać niepożądanych uszkodzeń w otaczających tkankach.

Odessana tkanka tłuszczowa jest tak dobrej jakości, że po odpowiednim przygotowaniu, możliwy jest jej przeszczep w inną okolicę np. w twarz, aby wypełnić zmarszczki i wymodelować rysy twarzy. Inne metody liposukcji, jak np. liposukcja tradycyjna czy laserowa, polegają na mechanicznym zniszczeniu tkanki tłuszczowej uszkadzając przy tym otaczające tkanki.

7. Jak wygląda okres rekonwalescencji po zabiegu liposukcji?

– Zabieg to pierwszy etap w dążeniu do wymarzonej sylwetki, bardzo ważne jest postępowanie pozabiegowe, ma ono duży wpływ na finalny efekt. Postępowanie pozabiegowe składa się z dwóch istotnych elementów: masaży limfatycznych oraz ubranka uciskowego. Masaże powinny być wykonywane już na drugą dobę po zabiegu w odstępach 2-3 dniowych, zalecana jest seria 15-20 masaży. Ubranko uciskowe jest zakładane bezpośrednio po zabiegu i należy je nosić przez 4-6 tygodni po zabiegu.

8. Jak wygląda dzień po zabiegu?

– Aby odpowiedzieć na to pytanie, zacytuję odpowiedź jednej z moich pacjentek, u której wykonywałem liposukcję brzucha: „Obszary poddane zabiegowi dzień po były obolałe, ale nie potrzebowałam leków przeciwbólowych. Mogłam swobodnie wykonywać codzienne czynności, takie jak zakupy czy jazda samochodem. Z dnia na dzień ból był mniejszy, a efekty zabiegu bardziej widoczne”.

9. Kiedy pojawią się pierwsze efekty, a kiedy optymalne?

– Pierwsze efekty widoczne są już bezpośrednio po zabiegu! W zależności od jego rozległości i obszaru optymalne efekty są po 6 miesiącach przy założeniu, że pacjent postępuje zgodnie z zaleceniami dotyczącymi okresu pozabiegowego.

Więcej informacji o zabiegu liposukcji>

Efekty zabiegów liposukcji:

 

Więcej o autorze

Dowiedz się, kim jest autor artykułu, jakie jest jego doświadczenie i w jakich zabiegach się specjalizuje.

Szanujemy Twoją prywatność

Szanowni Państwo,

w związku ze zmianą przepisów dotyczących przetwarzania danych osobowych wynikającą z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. RODO), informujemy, że:

x