PODZIEL SIĘ

Epilacja laserowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej. Pozwala trwale pozbyć się niechcianego owłosienia z dowolnego obszaru ciała. Latem raczej nie wykonuje się epilacji laserowej ze względu na ryzyko pojawienia się przebarwień pozapalnych wskutek działania słońca, chyba że epilujesz część zasłanianą ubraniem, np. bikini.

Dominika FurdalO czym pamiętać, planując epilację laserową? Jak działają nowoczesne lasery do niej przeznaczone? Czy możesz liczyć na efekt, jeśli masz ciemną karnację lub jasne, cienkie włoski? Wyjaśnia ekspert, Dominika Furdal, ze Studia Kosmetyczno-Fryzjerskiego Ladies w Lublinie (www.studio-ladies.pl).

Epilacja laserowa – jak przygotować skórę?

– Dzień wcześniej lub – jeśli zabieg ma być wykonany wieczorem – rano tego samego dnia trzeba dokładnie ogolić skórę. Oczywiście minimum przez 2 tygodnie przed zabiegiem unikamy słońca, solarium, drażniących zabiegów i kosmetyków.

Epilacja laserowa – czy boli?

– To pytanie klientki zadają najczęściej. Od niedawna stosujemy w naszym salonie najnowszy laser do epilacji Soprano Ice Platinum. Dzięki użyciu specjalnej technologii chłodzenia zabieg jest mniej bolesny niż w przypadku pozostałych laserów. Najmniej odczuwalny jest zabieg pod pachami i w okolicy wąsika. Im włosów jest więcej i są ciemniejsze – tym bardziej nasilone odczucia, choć wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości na ból. Z każdym powtórzeniem odczucia są mniej intensywne, mimo że stosujemy coraz wyższe parametry. Zauważyłam też, że panie bardziej narzekają na bolesność, jeśli zabiegi są wykonywane tuż przed miesiączką lub tuż po jej zakończeniu. Najbardziej bolesna jest epilacja bikini – aby złagodzić te dolegliwości, stosujemy krem Emla.

Epilacja laserowa – czy pozwala usunąć jasne włoski?

– Soprano Ice Platinum jest pierwszym na świecie laserem, który emituje trzy długości fali podczas jednego impulsu. Dzięki temu pozwala uszkodzić struktury włosków na różnych głębokościach i jest skuteczny bez względu na kolor i grubość włosa. U niektórych klientek z jasnymi i bardzo cienkimi włoskami zdarza się, ze po jakimś czasie ich niewielka część odrasta. Efekt jednak i tak jest dla nich zadowalający, a czasami wystarczy zrobić jeszcze kilka dodatkowych zabiegów, aby pozbyć się owłosienia całkowicie.

Epilacja laserowa – czy można robić zabieg na ciemnej karnacji?

– Tak, technologia trzech długości fal zastosowana w tym laserze pozwala bezpiecznie wykonywać zabiegi także na ciemnej karnacji. Pamiętajmy jednak, że mówimy o osobach z naturalnie ciemniejszą skórą, a nie intensywnie opalaną przed wykonaniem zabiegu. Gdy planujemy epilację, unikajmy opalania, zabieg będzie wtedy skuteczniejszy i uzyskanie pożądanego efektu będzie wymagało mniejszej ilości powtórzeń.

Epilacja laserowa – ile zabiegów trzeba powtórzyć?

– Z mniejszych partii włoski usuwa się szybciej. Zwykle wystarczy 4-5 zabiegów w odstępach co 6-8 tygodni. Przed ostatnim zabiegiem w serii czasami proszę panie, aby się nie goliły przed zabiegiem – wtedy mogę dokładnie zobaczyć, gdzie są jeszcze obecne włoski (skóra jest golona tuż przed zabiegiem). Na nogi najczęściej robimy 7-8 powtórzeń.

Epilacja laserowa – jak pielęgnować skórę po zabiegu?

– Skóra zwykle jest tylko lekko zaczerwieniona i może pojawić się niewielki obrzęk, ale wszelkie objawy ustępują do 2-3 godzin. Jeśli włoski są bardzo mocne, mogą pojawić się strupki w mieszkach włosowych, które „wyłuszczają się” po kilku dniach (nie należy ich na siłę ścierać). Skórę po zabiegu można ukoić pantenolem, co najmniej przez 1-1,5 tygodnia należy unikać sauny, basenu i opalania. Po wykonaniu 3 zabiegów z serii zalecam paniom regularne robienie peelingu (niezbyt gruboziarnistego) raz w tygodniu, aby zapobiec wrastaniu włosków. Im włoski są słabsze, tym trudniej im się przebić przez skórę i mogą mieć tendencję do wrastania. Z peelingiem odczekujemy tydzień po zabiegu.

Dziękujemy za rozmowę.

PODZIEL SIĘ
Anna Kondratowicz
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). WirtualnaKlinika.pl to portal dla takich kobiet jak ja sama – zainteresowanych profesjonalnymi metodami poprawy wyglądu, które szukają rzetelnych informacji na ich temat i nie chcą ulegać ani modom, ani mitom związanym z tą dziedziną. I traktują zabiegi jako sposób na naturalne podkreślenie urody, a nie jej „przerobienie”. Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.iBeauty.pl. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@wirtualnaklinika.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ