Wiele już powiedziano o ostrzykiwaniu skóry osoczem bogatopłytkowym. Z pomocą naszego eksperta, dr Aleksandry Samborskiej, lekarza medycyny estetycznej z MD Clinic, zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje na jego temat.
Nasz ekspert: dr Aleksandra Samborska, stomatolog i lekarz
medycyny estetycznej. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny
Estetycznej i AntiAging. Specjalizuje się w nowatorskich technikach
nieoperacyjnego liftingu z wykorzystaniem nici, w terapiach łączonych
z wykorzystaniem nici oraz wypełniaczy, a także łączonej terapii
cellulitu z wykorzystaniem fali akustycznej i fali wibracyjnej.
Interesuje się też chemią i recepturą kosmetyczną.
Czym jest osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe (nazywane w skrócie PRP – od ang. Platelet-Rich Plasma) otrzymuje się z krwi obwodowej pobranej od pacjenta. Dlaczego jest tak cenne? Zawiera bowiem zwiększoną ilość płytek krwi oraz liczne czynniki wzrostu, dzięki czemu może stymulować procesy regeneracyjne zachodzące w skórze.
Jak wygląda zabieg?
Lekarz pobiera od pacjenta krew, którą następnie odwirowywuje w specjalnej „wirówce”. Następnie tak odseparowane osocze podaje w skórę metodą mezoterapii, a więc ostrzykiwania (za pomocą cienkiej igły lub kaniuli) – najczęściej całej twarzy (także skóry pod oczami), szyi i dekoltu.
Dla kogo jest przeznaczony?
– To doskonała metoda dla osób, których skóra wymaga regeneracji (np. po lecie) i odbudowy. Stosowana profilaktycznie, spowalnia procesy starzenia się skóry, jest więc doskonałą inwestycją w jej przyszły wygląd – mówi dr Aleksandra Samborska.
PRP polubią też alergicy i osoby z wrażliwą skórą, ponieważ preparat powstały z własnej krwi jest biologicznie obojętny i nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej.
Osocze stosuje się głównie na skórę twarzy, dekoltu i dłoni, bardzo dobre efekty daje też w problemie wypadania włosów, silnie stymulując ich odrastanie. Wspomagająco może być stosowane np. w leczeniu blizn i rozstępów oraz śladów potrądzikowych.

www.mesologic.pl
Efekty zabiegu
Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym uelastycznia i ujędrnia skórę, poprawia jej ukrwienie i gęstość, wygładza zmarszczki i fałdy, przyspiesza procesy gojenia po zabiegach medycyny estetycznej. Zabieg warto wykonywać min. raz w roku, dla intensywnej terapii można go powtórzyć np. 3 razy co miesiąc. Nie ma ograniczeń wiekowych – tutaj wskazaniem jest jedynie kondycja skóry!
Terapie łączone
– Bardzo dobre efekty daje osocze bogatopłytkowe w połączeniu z innymi zabiegami medycyny estetycznej – mówi dr Samborska. – Są zwolennicy robienia zabiegu osocza tuż po laserze frakcyjnym. Daje to dobre efekty, jest niestety bardzo bolesne. Ja najchętniej łączę osocze z mezoterapią kwasem hialuronowym lub karboksyterapią. Uważa się, że efektywność takiego połączenia jest o 30% większa niż samego osocza.
MD Clinic
ul. Sienna 83, Warszawa
tel. 22 620 18 55
www.mdclinic.pl