PODZIEL SIĘ
kobieta z kwiatem

Okolice intymne, podobnie jak skóra na całym ciele, starzeją się wraz z wiekiem. Dodatkowo wpływ ma ich kondycję mają przebyte ciąże, zmiany hormonalne zachodzące w okresie menopauzy czy… intensywne treningi o odchudzanie się. Jak przywrócić im drugą młodość? Czy to tylko kwestia estetyki? Wyjaśniamy!

Już od około 35. roku życia stopniowo zanika tkanka tłuszczowa, która stanowi poduszeczkę ochronną dla okolic intymnych. Zmniejsza się objętość warg sromowych większych, co z czasem może prowadzić do odsłonięcia warg sromowych mniejszych, które wskutek ciągłego drażnienia mogą w kolejnym etapie ulec przerostowi. Wtedy problemem stają się noszenie obcisłych spodni czy jazda na rowerze, nasilają się infekcje intymne i bolesność. Z wiekiem pojawia się też suchość w obrębie pochwy (szczególnie w okresie menopauzy), a często po porodach – objawy zespołu rozluźnienia pochwy (po porodach). Wiele pań po 40. roku życia zaczyna też odczuwać trudność z utrzymaniem moczu podczas zwiększonego wysiłku (objawy wysiłkowego nietrzymania moczu). Wszystko to powoduje u nich duży dyskomfort – związany nie tylko ze strefą fizyczną (nasilona skłonność do podrażnień i infekcji, trudności z utrzymaniem higieny), ale też psychiczną. Problemy intymne obniżają znacząco jakość życia seksualnego obojga partnerów, są źródłem kompleksów, utraty pewności siebie i poczucia atrakcyjności. Dla wielu kobiet to prawdziwy dramat, a jednocześnie temat tabu, o którym rzadko mówią otwarcie nawet swojemu lekarzowi.

Tymczasem są zabiegi, które mogą szybko, skutecznie i praktycznie bezboleśnie przywrócić okolicom intymnym drugą młodość. To przede wszystkim:

Rewitalizacja pochwy kwasem hialuronowym – szybki 15-minutowy zabieg ostrzykiwania okolic intymnych kwasem hialuronowym przywraca tkankom elastyczność i nawilżenie. Efekty są odczuwalne od razu. Zabieg należy powtarzać minimum raz w roku. Nowością na rynku jest bezigłowa rewitalizacja pochwy PRX-T Lady.

Rewitalizacja pochwy laserem lub HIFU – skoro energia stosowana w tych technologiach przebudowuje tkanki na całym ciele, dlaczego nie zastosować jej wewnątrz pochwy? Specjalne urządzenia do zabiegów waginalnych powodują obkurczenie pochwy i poprawę jej jędrności i elastyczności poprzez stymulację produkcji włókien kolagenowych, niwelują też objawy zespołu rozluźnienia pochwy, zwiększając doznania seksualne obydwojga partnerów. Optymalny efekt zabiegu jest odczuwalny po ok. 4-6 tygodniach (tyle trwa proces przebudowy kolagenu).

Wypełnianie warg sromowych kwasem hialuronowym – zabieg przywraca prawidłową objętość warg sromowych większych – niezależnie od tego, czy zanik tkanki w tym miejscu jest uwarunkowany starzeniem się, genetyką, czy stylem życia (ginekolodzy zwracają uwagę, że nadmierny wysiłek i intensywne odchudzanie szybko odbijają się na stanie okolic intymnych). Zabieg trwa ok. 15-30 minut, efekty widać praktycznie od razu.

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu – stosuje się tutaj lasery, HIFU oraz nowość – iniekcyjny zabieg Urolon. Wszystkie metody są skuteczne, pod warunkiem że zgłosisz się do lekarza w początkowym stadium dolegliwości. Warto!

PODZIEL SIĘ
Anna Kondratowicz
O urodzie piszę od 20 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). WirtualnaKlinika.pl to portal dla takich kobiet jak ja sama – zainteresowanych profesjonalnymi metodami poprawy wyglądu, które szukają rzetelnych informacji na ich temat i nie chcą ulegać ani modom, ani mitom związanym z tą dziedziną. I traktują zabiegi jako sposób na naturalne podkreślenie urody, a nie jej „przerobienie”. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@wirtualnaklinika.pl.