PODZIEL SIĘ
kobieca twarz

Kończy się lato, a z nim zaczyna się problem powstających przebarwień (hiperpigmentacji). Nie jest to zazwyczaj żadna jednostka chorobowa, a jedynie czasem bardzo utrudniający życie defekt kosmetyczny. Jak się go pozbyć? I jak zapobiegać nawrotom? Wyjaśnia dr Aleksandra Samborska.

Dr Aleksandra SamborskaNasz ekspert: lek. med. Aleksandra Samborska, stomatolog i lekarz medycyny estetycznej. Prowadzi własny gabinet w Warszawie.
www.samborska.com.pl

Skąd się biorą przebarwienia?

Przebarwienia to widoczne gołym okiem plamki lub plamy, ciemniejsze od otaczającej je zdrowej skóry o różnym kształcie: okrągłym owalnym czy też rozlanym i nieregularnym. Mogą pojawić się na czole, policzkach, nosie, dłoniach i dekolcie, nogach. Przyczyny powstawania przebarwień nie zostały do końca wyjaśnione. Z całą pewnością mają one związek z procesem starzenia się skóry, a czynnikami predysponującymi są:
• płeć żeńska
• choroby wątroby
• niedoczynność tarczycy
• nadczynność tarczycy
• miejscowe stany zapalne (przebarwienia potrądzikowe)
• zaburzenia hormonalne
• ciąża (ostuda, melazma)
• promieniowanie słoneczne
• zażywanie leków (hormonalne środki antykoncepcyjne) lub preparatów ziołowych o właściwościach fotouczulających
• stosowanie perfum na odsłonięte obszary skóry
• nadmierne przebywanie na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia
• zapalenie przydatków
• niektóre kosmetyki
• leki (np. fenytoina)
• niedobór żelaza

Fundamentalna zasadą przy leczeniu przebarwień jest ochrona przeciwsłoneczna. Skóra powinna być zabezpieczana przed promieniami UVB i UVA poprzez stosowanie odpowiednio dobranych do fototypu skóry filtrów, noszenie odzieży osłaniającej ciało oraz unikanie ekspozycji na silne promieniowanie słoneczne szczególnie w godzinach południowych.

Zabiegi na przebarwienia

Pośród zabiegów stosowanych w celu usuwania przebarwień możemy wybierać pomiędzy pilingiami medycznymi, mezoterapią igłową, zabiegami laserowymi, mikronakłuwaniem a terapiami łączonymi, które dają najlepsze efekty, gdyż przebarwienia powstają na różnych poziomach skóry.

Lasery

Jednak najbardziej skutecznym urządzeniem do usuwania przebarwień jest laser. Emitowana wiązka światła wybiórczo pochłaniane jest przez chromatofor (melaninę – barwnik zawarty w skórze), podgrzewając komórki zawierające barwnik, co w efekcie powoduje ich zniszczenie. Najlepiej sprawdzają się lasery Ng:Yag, rubinowe, typu Q-Swich oraz źródła intensywnego światła pulsacyjnego często mylone z laserami (IPL). Po zabiegu przebarwienie zazwyczaj najpierw ciemnieje, ale po około 2 tygodniach ściemnienie znika.

Pilingi chemiczne

CosmelanKolejnym sposobem jest stosowanie pilingów medycznych. Spośród różnych produktów chyba nadal najpopularniejszym, a jednocześnie skutecznym w przypadku powierzchownych zmian skórnych jest Cosmelan (Dermelan dodatkowo posiada substancje o działaniu keratolitycznym). Jednak stosując go, należy pamiętać o początkowych skutkach ubocznych w postaci silnego zaczerwienienia, pieczenia czy też czerwonych plam na skórze oraz konieczności stosowania kremu Cosmelan 2 (Dermelan 2) przez okres przynajmniej 3 miesięcy. Ale jest i efekt bardzo pożądany, dodatkowo mamy też działanie anti-aging: redukcję zmarszczek oraz odmłodzenie i rozświetlenie skóry.

Z innych stosowanych w takich przypadkach preparatów wymienić należy peelingi zawierające kwas TCA, czysty bądź w kombinacji z innymi kwasami, formułę Jessnera, peelingi z kwasem ferulowym, Yellow Peell i będący „moim ostatnim odkryciem” Progresywny Eksfoliator T50 firmy Yonelle Medesthetic zawierający między innymi kwas szikimowy, kwas laktobionowy, kwas mlekowy, kwas salicylowy oraz kwas glikolowy.

Wszystkie zabiegi na przebarwienia
u dr Aleksandry Samborskiej
we wrześniu z 50% zniżką!

Dermaheal SBMezoterapia

To kolejna możliwość walki z przebarwieniami – niechirurgiczna metoda polegająca na bezpośrednim wstrzykiwaniu w miejsca zmienione chorobowo odpowiednich substancji leczniczych. W przypadku mezoterapii igłowej wykorzystujemy wysoko wyspecjalizowane koktajle zawierające substancje aktywne mające na celu blokowanie syntezy melaniny. Wg mnie na uwagę zasługują: Dermaheal SB, Aquashine Br oraz White In.

Terapie łączone

Pośród terapii łączonych chyba najprostszą, a jednocześnie bardzo skuteczną i to nie tylko w stosunku do przebarwień, ale również w redukcji blizn, rozstępów i zmarszczek jest zastosowanie podczas jednej wizyty mikronakłuwania (microneedlingu) oraz złuszczania za pomocą kwasów (u swoich pacjentek stosuję, ze względu na skład, wspomniany wyżej Progresywny Esfoliator T50 marki Yonelle Medesthetic).

Eksfoliator YonellePo przygotowaniu skóry, jej znieczuleniu kremem typu emla, dokonuje się automatycznych mikronakłuć przy pomocy sterylnej i jednorazowej końcówki zaopatrzonej w 12 mikroigiełki, które wchodzą w głąb skóry na głębokość od 0,25 mm (okolica oka) do 0,75 mm. Następnie na tak przygotowaną skórę nanosi się wybrany kwas lub ich mieszankę. Nakłuwając skórę powstaje mikrouraz, który stymuluje organizm do samoleczenia i uruchamia procesy regeneracji i remodelingu (przebudowy), a zaaplikowany kwas ma możliwość głębszej penetracji w głąb skóry przy niższym jego stężeniu. Uzyskujemy rozjaśnienie skóry na kilku poziomach oraz jej zdecydowane napięcie i i wygładzenie bez efektu termicznego, jak to jest w przypadku zastosowania laserów. Optymalny wynik uzyskuje się po serii zabiegów, najczęściej 2-6 w odstępach czasowych 2-4 tygodni. Po zabiegu nakładany jest specjalny krem pozabiegowy zmniejszający obrzęk. Konieczne jest częste nawilżanie skóry kremem pielęgnacyjnym oraz unikanie słońca i solarium przez okres 6 tygodni po zabiegu oraz wspomniane wyżej stosowanie fotoprotekcji. Powstałe na skórze zmiany są tak nieznaczne, a okres gojenia stosunkowo krótki, że można je dobrze ukryć pod makijażem i wrócić do codziennych czynności.

Przeciwwskazania:
• Choroby nowotworowe;
• Ciąża i okres karmienia piersią,
• Aktywna opryszczka;
• Aktywny trądzik
• Infekcje skórne w miejscu zabiegu
• Reakcje uczuleniowe na substancje zastosowane podczas procedury.
Pomimo tego, że zdecydowana większość przebarwień to przebarwienia nabyte, powstałe w wyniku stanów zapalnych, działania leków fotouczulających, kosmetyków, braku ochrony przed promieniowanie UVA i UVB należy pamiętać też o ich dokładnej diagnostyce, bo często mogą być objawem wielu poważnych chorób ogólnoustrojowych.

Lek. med. Aleksandra Samborska
Warszawa, ul. Obarowska 21 lok. 29
tel. 608 365 289, www.samborska.com.pl