WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Dr Barbara Jerschina

Skuteczny program odchudzający

Jak powinien wyglądać skuteczny program odchudzający? Od czego go zacząć i jak zaplanować? Dlaczego warto być pod opieką specjalisty? Ile można schudnąć bezpiecznie w miesiąc? Czy czekać z zabiegami do uzyskania wymarzonej wagi, czy robić je w trakcie odchudzania? Wyjaśnia ekspert – dr Barbara Jerschina, internista, lekarz medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej, ekspert leczenia nadwagi i otyłości.

Dr Barbara Jerschina
Dr Barbara Jerschina jest lekarzem internistą i lekarzem medycyny estetycznej, od lat specjalizuje się w leczeniu nadwagi i otyłości.

Dlaczego tak trudno nam schudnąć, nawet te 5 kg?

– Trudności zawsze powstają w naszych głowach:-) Chcemy często iść na skróty i osiągnąć cele bez wysiłku i bez poświęcania czasu. A można powiedzieć, że odchudzanie, trzymanie sylwetki jest procesem ciągłym, który zaczyna się już w dzieciństwie. Tymczasem wiele dzieci nie jest uczonych zdrowych nawyków żywieniowych i gdy wchodzą w okres dorosłości, często mają problem z nadwagą czy otyłością. Muszą wtedy nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale też na nowo wyrobić w sobie dobre nawyki, tego nie da się przejść na skróty. Warto wtedy skorzystać z pomocy lekarza. To nie jest takie trudne. Wymaga jednak regularnego przychodzenia na wizyty, trzymania się zaleceń, realizowania planu krok po kroku, stopniowego wdrażania nowych nawyków, dzięki którym w przyszłości unikniemy efektu jo-jo.

Na czym polega holistyczny program odchudzania proponowany w Dr Barbara Jerschina Face & Body Clinique?

– Obejmujemy pacjenta kompleksową opieką od samego początku, jeśli jest taka konieczność, wprowadzamy też farmakoterapię i zachęcamy do regularnego korzystania z zabiegów, które pomagają uzyskać wymarzony efekt i zapobiegają wiotczeniu skóry po spadku masy. Bardzo ważna jest wstępna konsultacja medyczna. Podczas pierwszej wizyty nie tylko robię dokładny wywiad internistyczny, ale pytam też pacjenta o historię jego problemów z nadwagą, o to, jak były kształtowane jego nawyki żywieniowe, czy w jego rodzinie są osoby otyłe, czy już podejmował próby zmniejszenia masy ciała, a jeśli tak, jak wyglądała dieta, ile pije wody itp. Wywiad jest bardzo kompleksowy i dokładny. Analizujemy też codzienne menu – co dokładnie pacjent je, o jakich godzinach, w jakich porcjach, jakie ma preferencje smakowe. Najczęstszym problemem jest miłość do słodyczy, bardzo zgubna, a także zbyt długie przerwy między posiłkami, częste podjadanie i posiłki jedzone późnym wieczorem. Wszystko jest jednak do rozwiązania. Pamiętajmy, że co najmniej 85% zależy od nas! A geny, na które często zrzucamy całą winę, to tylko 15%. Dobrze jest mieć tego świadomość.

Dr Barbara Jerschina

Co dokładnie warunkują geny?

– Na pewno metabolizm i tempo spalania tkanki tłuszczowej, choć to też możemy usprawnić. Także apetyt jest w pewnym stopniu uwarunkowany genetycznie – stąd mamy dzieci niejadki i dzieci, które chętnie wszystko jedzą i to w dużych ilościach. Zwykle rodzice bardzo się z tego cieszą, tymczasem często to właśnie jest przyczyną późniejszych problemów z wagą. Wiemy, że jeśli dzieci do 3. roku życia są przekarmiane, w ich organizmie powstaje więcej komórek tłuszczowych, a konsekwencją jest tendencja do tycia w dorosłym życiu. Zapotrzebowanie dobowe na kalorie też jest uwarunkowane genetycznie – u jednej osoby będzie to 1800 kcal, u innej 3000 kcal i tym osobom ujdzie na sucho więcej błędów dietetycznych, ale tylko w sensie utrzymania wagi, nie zdrowia. Istnieją też pewne zaburzenia żywienia, uwarunkowane m.in. genetycznie, np. kompulsywne jedzenie. Dlatego tak uczulam rodziców – największy prezent, jaki możecie dać dziecku, to zdrowe nawyki żywieniowe i nauka regularnego uprawiania sportu, aktywnego spędzania wolnego czasu. Ale, oczywiście, w każdym wieku można dokonać zmiany i zawsze zobaczymy pozytywny efekt – będziemy bardziej wypoczęci, łatwiej będzie nam chodzić, nie będą nas bolały kolana, będziemy mieć lepszą jakość życia i dłuższe życie. Mam nawet pacjentów po 80. roku życia, którzy zostali zmuszeni do diety z powodów zdrowotnych, i nawet im się to spodobało! Są bardziej aktywni, samodzielni, prowadzą życie towarzyskie. Im jednak wcześniej rozpoznamy problem i zaczniemy go leczyć, tym lepiej – cały proces będzie szybszy i łatwiejszy.

Dlaczego warto odchudzać się pod opieką lekarza lub dietetyka?

– Wiele osób, które próbują odchudzać się same, zwykle stosuje zbyt drastyczną, nieprawidłową dietę, np. popularną w ostatnich latach dietę sokową. Tymczasem aby zrzucić tkankę tłuszczową, musi to być dieta poniżej naszego zapotrzebowania kalorycznego, ale pełnowartościowa, a najlepiej ze zwiększoną ilością białka. Jeśli dieta nie zawiera białka, to chudniemy głównie z mięśni, które odpowiadają za przemianę materii. To skutkuje tym, że zmniejsza się nasze dobowe zapotrzebowanie na kalorie – trudniej jest więc chudnąć, a po powrocie do starych nawyków szybko występuje efekt jo-jo. Pamiętajmy też, że żadna dieta-cud nie uczy prawidłowych nawyków żywieniowych, a przecież o to tutaj chodzi. Poza tym gdy się sami odchudzamy, nie wykonujemy zwykle żadnych pomiarów masy tłuszczowej, mięśniowej i zawartości wody w organizmie. Więc nie wiemy, z czego chudniemy! Często zdarza się, że pacjentki tracą obwody w nogach i ramionach, ale pozostaje im wydatny brzuch, co może oznaczać otyłość brzuszną, groźną dla zdrowia, a nawet życia.

Czy trudno pozbyć się otyłości brzusznej?

– Podskórna tkanka tłuszczowa jest łatwiejsza do zgubienia, możemy też na nią skutecznie podziałać różnymi zabiegami. Natomiast dużo trudniej pozbyć się tkanki tłuszczowej trzewnej, która znajduje się wewnątrz jamy brzusznej. Warto to robić pod specjalistyczną opieką, bez tracenia masy mięśniowej. Kompleksowe leczenie obejmuje odpowiednie zalecenia dietetyczne kontrolowane przez lekarza (także pomiarami składu ciała), bardziej aktywne spędzanie czasu, picie odpowiedniej ilości wody. To bardzo ważne, dziennie powinniśmy dostarczać do organizmu minimum 2,5 l wody dziennie. Bez tego trudno jest efektywnie spalać tkankę tłuszczową, bo organizm musi najpierw zabezpieczyć dowóz płynów, krwi, wody do mózgu, serca, nerek itp., a dopiero potem zajmie się tłuszczem. Uczymy więc pacjentów picia większych ilości wody. Wspomagamy też odchudzanie lekami przyspieszającymi spalanie tkanki tłuszczowej czy regulującymi apetyt, czasami pomocna jest zamiana zażywanych leków (np. na nadciśnienie czy serce) na preparaty nowszej generacji. Bardzo ważne są również zabiegi – w naszej klinice mamy bogatą ofertę najnowszych technologii hi-tech, niezwykle skutecznych w modelowaniu sylwetki, a nawet w spalaniu tłuszczu trzewnego. Pamiętajmy jednak, że skłonności do tycia zwykle zostają na całe życie, dlatego warto po zakończeniu leczenia nadal przychodzić na wizyty kontrolne.

Przy dużym ubytku masy problemem może być luźna, rozciągnięta skóra. Jak temu zapobiec?

– To problem bardzo wielu osób, którym udało się zrzucić wagę, przychodzą z nim do nas także kobiety po ciąży. Dlatego ważne jest, aby wykonywać zabiegi pozwalające stopniowo przywracać elastyczność skóry. Często słyszę, że nie ma sensu korzystać z nich w trakcie odchudzania. To mit! Jeśli będziemy czekać do osiągnięcia docelowej wagi, skóry może być tak dużo, że pomoże już tylko chirurg plastyk. Natomiast jeśli zabiegi wykonuje się regularnie, w trakcie chudnięcia, to efekty są bardzo dobre. Udało mi się odchudzić pacjentów o 50-60 kg i nie było konieczności wycinania nadmiaru skóry! Oczywiście, skóra u takiej osoby nigdy nie będzie taka sama jak u osoby utrzymującej prawidłową wagę, ale jednak nie będzie wymagać operacji albo jej zakres będzie dużo mniejszy. Bardzo potrzebna jest edukacja w tym zakresie. Jeśli chodzi o odwracanie skutków elastozy i utraty wiotkości skóry wskutek odchudzania, szczególnie trudny jest obszar brzucha. Na szczęście mamy w klinice naprawdę doskonałe technologie, które pozwalają skutecznie pomóc zarówno w utrzymaniu dobrej sylwetki, wymodelowaniu ciała, jak i odwracaniu skutków nadwagi czy otyłości, takie jak Proshock Ice, Clatuu Alpha, Venus Legacy, Onda, Storz Medical i inne. Niektóre z nich mamy dostępne w kilku egzemplarzach, co pozwala wykonywać zabiegi synchronicznie nawet na 4 czy 8 rąk, co znacznie skraca czas ich trwania. Układamy też kompleksowe programy zabiegowe, w zależności od tego, z jakim problemem przychodzi do nas pacjent, łącząc różne technologie dla ich jeszcze efektywniejszego, synergicznego działania.

Ile czasu potrzeba, aby skutecznie zrzucić 7-10 kg?

– To zależy od indywidualnego dobowego zapotrzebowania na kalorie. U jednej osoby będzie to 1100 kcal, trudno jest więc wytworzyć ujemny bilans energetyczny i proces ten będzie trwał dłużej, ale jeśli jest to 1800 kcal, to zwykle wystarczą ok. 2 miesiące. Krótszy czas oznacza zbyt restrykcyjną dietę i utratę mięśni, co nie jest korzystne. Czasami możemy sobie na to pozwolić u osób z otyłością powyżej 160 kg, pod opieką lekarską, tak aby pacjent szybko poczuł różnicę, co go zmotywuje do dalszej pracy. W naszej klinice proponujemy specjalne pakiety odchudzające obejmujące wizyty lekarskie, pomiary i zabiegi, które pozwalają zrzucić 5 kg w 2-3 tygodnie, 6-12 kg w 8 tygodni czy powyżej 12 kg w 16 tygodni. Zapraszam do Dr Barbara Jerschina Face & Body Clinique na indywidualne konsultacje!

Dziękujemy za rozmowę.

Rozmawiała: Anna Kondratowicz

Dr Barbara Jerschina

Dr Barbara Jerschina Face & Body Clinique
ul. Topiel 18, Warszawa
tel. 604 129 064, 662 886 601, 664 733 660
www.drjerschina.pl

logo Dr Jerschina

Dodaj komentarz

Gabinety

Podobne tematy

LIVE nt. zabiegów na ciało

Dr Barbara Jerschina specjalizuje się w kompleksowych terapiach na ciało z użyciem różnych zaawansowanych technologii. Pytamy ją, jak je dobiera do wskazań pacjentów, jak warto je łączyć i dlaczego sezon na piękne ciało powinien trwać przez cały rok.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki