Prawdy i mity o endermologii LPG
Endermologia LPG to kultowy zabieg na ciało, uznawany za pogromcę cellulitu i „opornego” tłuszczyku! Miałyśmy okazję przetestować go (a dokładnie: LPG Alliance najnowszej generacji) na własnej skórze – wrażenia na filmie powyżej. Wraz z ekspertami LPG przygotowałyśmy też dla Was odpowiedzi na najczęstsze pytania o tę metodę. Co warto o niej wiedzieć?
Czy LPG to jedna z wielu „endermologii”?
Nie! Choć na rynku jest wiele zabiegów nazywanych powszechnie endermologią, tak naprawdę za oryginalną metodę mechanostymulacji tkanki uważa się zabieg z wykorzystaniem urządzeń francuskiej marki LPG. Twórcą oryginalnej endermologii LPG był Louis Paul Guitay (stąd LPG w nazwie). Bazując na własnych doświadczeniach związanych z rehabilitacją i usuwaniem blizn po wypadku motocyklowym opracował on w połowie lat 80. XX wieku pierwowzór obecnego urządzenia i rozwinął technologię mechanostymulacji LPG. Louis Paul Guitay zauważył bowiem, że podczas manualnych masaży stymulacja skóry nigdy nie jest taka sama – jedna ręka rehabilitanta jest zawsze mocniejsza, a rano jest on bardziej wypoczęty niż po południu. Stąd pomysł na urządzenie, które nigdy się nie męczy i zawsze działa z taką samą siłą. LPG powstało w celach medycznych do pracy z mięśniami, zwłóknieniami czy bliznami. Zauważono jednak, że „skutkiem ubocznym” jego działania jest redukcja cellulitu na udach i pośladkach, a także modelowanie sylwetki. Stąd rozwój technologii w kierunku estetycznym, kolejne patenty, kolejne sukcesy i kolejne, ciągle udoskonalane generacje urządzeń.
Na czym polega endermologia LPG?
Na tzw. mechanostymulacji skóry. Dzięki wykorzystaniu opatentowanej głowicy technologia pobudza dwa rodzaje komórek: tłuszczowe (adipocyty) oraz odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego (fibroblasty). Dzięki stymulacji adipocytów dochodzi do zwiększonego uwalniania tłuszczu z obszarów opornych na dietę i ćwiczenia – a każdy z nas ma takie miejsca. Mężczyźni zwykle tyją w brzuchu, z kobietami jest różnie – u niektórych tłuszczyk gromadzi się na udach i pośladkach, u innych na plecach i ramionach. Jest to uwarunkowane obecnością receptorów: alfa (odpowiadają za gromadzenie się tłuszczu) i beta (odpowiedzialnymi za ich spalanie). Wykorzystując endermologie LPG możemy działać dokładnie na komórki tłuszczowe w tych „opornych” obszarach. Oczywiście trzeba pamiętać, że mówimy tutaj o modelowaniu sylwetki, a nie odchudzaniu. Ciało zaczyna się zmieniać – staje się bardziej jędrne, brzuch się spłaszcza, pośladki się unoszą, zmniejszają się obwody, mimo że niekoniecznie jest to powiązane z utratą wagi. Najlepsze efekty przynosi połączenie zabiegów ze zbilansowaną dietą i regularnym wysiłkiem fizycznym, trzeba też pić dużo wody. Ale to nie wszystko. Endermologia LPG, dzięki wykorzystaniu technologii sekwencyjnego zasysania tkanek, stymuluje też fibroblasty do produkcji zdrowego kolagenu i elastyny, w efekcie skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Dzięki temu zabieg daje też świetne rezultaty w pielęgnacji przeciwstarzeniowej twarzy.
Jak wygląda endermologia LPG na twarz?
W zabiegach na twarz wykorzystywana jest specjalna, mniejsza głowica Ergolift, która pozwala wykonywać silnie stymulujący masaż nawet na tak delikatnych obszarach, jak skóra wokół oczu czy ust. Dzięki temu dochodzi do pobudzenia fibroblastów. W efekcie skóra staje się jędrna, promienna i nawilżona, poprawia się jej struktura i koloryt, zmarszczki ulegają spłyceniu, a owal odmłodzeniu. Dodatkowo, dzięki działaniu drenującemu, zabieg zmniejsza obrzęki pod oczami, daje wrażenie świeżego, otwartego spojrzenia, delikatnie liftinguje powieki – dlatego często jest stosowany na okolicę oczu przed wielkim wyjściem. Co ważne, metoda ta jest w 100% naturalna i nie zmienia rysów, czego obawia się wiele osób. Jej działanie potwierdza ponad 145 badań naukowych, w tym innowacyjne badanie na podstawie biopsji z policzka, które wykazało, że po serii 15 zabiegów:
- o 46% zwiększa się produkcja elastyny,
- o 80% zwiększa się produkcja kwasu hialuronowego,
- o 98% poprawia się też rozświetlenie skóry, która zyskuje naturalny, promienny odcień.
Zabiegi na twarz są mniej znane niż endermologia LPG na ciało – jednak gdy raz ich spróbujesz, masz szansę się uzależnić :-) Wykonywane regularnie, są doskonałą i w 100% naturalną, nieinwazyjną profilaktyką przeciwstarzeniową. Procedury są krótkie (od 10 do 60 minut, w zależności od wskazania), wiele pań łączy je w trakcie jednej wizyty z ciałem. Co ważne, zabiegi na twarz są nie tylko skuteczne, ale też bardzo przyjemne i relaksujące, niewiele jest do nich przeciwwskazań (podobnie jak do masażu), mogą bezpiecznie korzystać z nich nawet młode osoby. Efekty widać już w trakcie wykonywania zabiegu. Jest to metoda, z której chętnie korzystają też panowie – ponieważ od razu widzą jej skuteczność, w dotyku czują różnicę w plastyczności i jędrności skóry. Zabiegi na twarz można wykonywać dosyć często – nawet 2-3 razy w tygodniu, zalecana jest seria 10-15 powtórzeń.
Co daje stosowanie kosmetyków LPG?
Czy wiesz, że LPG to też kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała w domu? Znajdziesz tutaj preparaty o ukierunkowanym działaniu, np. na twarz – na obrzęki pod oczami czy wyszczuplające owal, a na ciało – przyspieszające spalanie tłuszczu i redukcję cellulitu. Udowodniono, że ich połączenie z zabiegami pozwala uzyskać o 50% lepsze efekty! Gabinety mające w ofercie zabiegi i kosmetyki proponują pacjentom indywidualnie opracowane, spersonalizowane programy pielęgnacyjne na twarz i ciało. Warto z nich skorzystać!
ps. Naszym kosmetycznym hitem z gamy LPG jest suchy olejek do ciała zawierający roślinne ekstrakty i oleje z nasion różowego pieprzu, koralu morskiego i korzeni arktycznych. Nie tylko działa „inteligentnie” na komórki tłuszczowe (nocą spowalnia proces odkładania się tłuszczu, a w dzień wspomaga lipolizę), ale też relaksuje i odpręża ciało! Ma cudowny „słoneczny” zapach i lekką, niekleistą konsystencję.
Jak dużo zabiegów trzeba wykonać? Czy można je robić cały czas?
Zwykle wykonuje się serię 10-15 powtórzeń – jeśli mówimy o programie np. przygotowania do sezonu bikini. Tak naprawdę jednak najlepiej traktować endermologie LPG jako styl życia i korzystać z niej regularnie – tak samo jak chodzimy np. do fryzjera. Tak robią Francuzki! Na początku warto wykonać pełną serię 10-15 powtórzeń 2 razy w tygodniu, a potem przyjść na zabieg raz na dwa tygodnie. Po pół roku wystarczy raz w miesiącu, co dla większości osób nie jest żadnym problemem, zwłaszcza że zabiegi są bardzo przyjemne i relaksujące – to dodatkowa korzyść. Pamiętaj jednak, że wizyty w gabinecie nie zwalniają cię z dbania o ciało poprzez dietę czy ruch. Nie ma takiej metody, która pozwoliłaby się bezkarnie objadać pączkami:-)
Czy to możliwe, że zabieg nie zadziałał?
Jeśli korzystasz z oryginalnej technologii LPG, nie ma takiej możliwości! A jeśli nie widzisz efektów, to znaczy, że do zabiegu nie użyto oryginalnej, opatentowanej technologii LPG, tylko urządzenie innej firmy, które wykorzystuje rolki czy masaż podciśnieniowy i jest reklamowane jako endermologia (słowo to już się upowszechniło), mimo że nie ma nic wspólnego z LPG. Za technologią LPG stoi ponad 30 lat doświadczenia, wiele patentów i badań naukowych – a zabieg wykonany przez wyszkolonego kosmetologa zawsze zadziała! Dlatego zawsze dokładnie sprawdź, na jakim urządzeniu do „endermologii” pracuje gabinet, do którego się wybierasz. Pamiętaj też, że zabieg wykonany oryginalną technologią LPG nie boli i nie powinien boleć!
Czy starsze technologie LPG są mniej skuteczne niż najnowsza LPG Alliance?
Sam model urządzenia ma mniejsze znaczenie dla efektywności, a bardziej dla czasu potrzebnego do uzyskania zauważalnej poprawy. W przypadku najnowszej technologii LPG Alliance pierwsze zauważalne rezultaty (zmniejszenie obwodów) zobaczymy już po 3 zabiegach, w przypadku poprzednich technologii (np. Integral) – po 5-6. Ważne jest też to, aby do zabiegu korzystać z oryginalnego ubranka LPG, które zapewnia odpowiednią chwytliwość głowicy i prawidłowe wykonanie zabiegu.