Plexr – lifting powiek za pomocą plazmy!
Poznaj nową innowacyjną technologię plazmową, która pozwala uzyskiwać spektakularne efekty liftingu, np. powiek – bez skalpela, cięcia i szwów. Zabieg Plexr stosuje m.in. dr Aleksandra Jagielska, właścicielka Sthetic – zobacz, dlaczego poleca go swoim pacjentom i dowiedz się, czym jest i jak dokładnie działa plazma.
Problem opadających powiek
Naturalne procesy starzenia powodują, że poprzez opadające powieki tracimy młodzieńczy wyraz twarzy. Dodatkowo wielu ludzi, którzy odczuwają dyskomfort z powodu nadmiaru skóry na powiekach, unikają interwencji chirurgicznych z powodu strachu przed operacją lub obawami przed możliwymi komplikacjami oraz procesem gojenia. Z pomocą przychodzą nam najnowsze rozwiązania technologiczne stosowane w medycynie estetycznej. Są one znakomitym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy z różnych powodów nie mogą zostać poddani zabiegowi chirurgicznemu lub na taki zabieg jest dla nich zbyt wcześnie. Na szczególną uwagę zasługuje generator mikrowiązki plazmy Plexr, czyli nieablacyjna dynamiczna blefaroplastyka sublimacyjna, która jest znakomitą alternatywą dla tradycyjnych metod chirurgicznych głównie ze względu na znakomite efekty estetyczne, ale również ze względu na komfort pacjenta podczas zabiegu i podczas procesu gojenia. Plexr daje optymalne efekty kliniczne, procedura jest prosta i bezpieczna dla pacjentów i nie pozostawia śladów interwencji chirurgicznych.
Technologia mikrowiązki Plexr
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Rzymie od 2005 roku rozpoczęli prace nad rozwijaniem technologii generatora mikrowiązki plazmy i jego zastosowaniu w nieoperacynej blefaroplastyce powiek oraz leczeniu zmarszczek wynikających z wiotkości skóry w różnych jej obszarach. Plexr pojawił się na rynku Włoskim w 2010 roku. Od tego czasu technologia mikoplazmy była nieustannie rozwijana i ulepszana pod kierunkiem profesorów z międzynarodowych Uniwersytetów Medycznych. Dzięki temu w Polsce pojawił się już w pełni „dojrzały” produkt, który w idealny sposób łączy w sobie efektywność działania oraz bezpieczeństwo, zapewniając pacjentom optymalne efekty terapeutyczne bez wyłączania ich z codziennych aktywności.
Plexr jest generatorem plazmy, który wytwarza kontrolowaną i celowaną mikrowiązkę plazmy dzięki jonizacji gazów zawartych w powietrzu. Plazma tworzy się między końcówką urządzenia i skórą pacjenta dzięki niewielkiemu łukowi elektrycznemu, który w kontrolowany sposób zdolny jest do sublimacji naskórka i obkurczania skóry w miejscu jego działania co skutkuje uniesieniem powiek i efektem „otwarcia oka”.
Czym jest plazma?
Plazma to zjonizowany gaz zawierający w przybliżeniu takie same ilości ładunków dodatnich i ujemnych. Ze względu na specyficzne właściwości nazywany czwartym (obok gazu, cieczy i ciała stałego) stanem skupienia. W przeciwieństwie do innych technik zastosowana w Plexr plazma nie powoduje stanu zapalnego otaczających tkanek, ponieważ jej działanie ogranicza się do granicy warstwy podstawnej skóry właściwej. Plexr nie powoduje krwawienia i nekrozy otaczających tkanek. Obserwacje te zostały potwierdzone w badaniach histologicznych tkanek poddanych leczeniu urządzeniem Plexr. Dzięki temu zabieg nie wyłącza pacjentów z codziennych aktywności – makijaż wystarczy, aby w czasie 5 dniowego czasu gojenia zakryć miejsca poddane zabiegowi.
Czy terapia jest bezpieczna?
Niezwykle ważnym elementem każdej terapii z użyciem źródła energii jest aspekt bezpieczeństwa takiej terapii. W przypadku Plexr najbardziej istotnym elementem stało się opracowanie takiego źródła energii, prowokującego powstanie plazmy, aby prąd nie przepływał ani przez lekarza wykonującego zabieg ani przez pacjenta poddawanego zabiegowi. Plexr jest obecnie jedynym urządzeniem na rynku działającym na zasadzie generowania mikrowiązki plazmy, które nie powoduje przepływu prądu przez ciało pacjenta podczas wykonywania zabiegu. Kluczem jest tu działanie specyficznymi częstotliwościami prądu dla wywołania plazmy, które są opatentowane przez firmę GMV i strzeżone patentem. W tym przypadku ciało pacjenta działa jak klatka Faradaya, co uniemożliwia przepływ prądu z generatora. Jest to niezwykle ważny krok w rozwoju tego typu technologii i stanowi ważny aspekt bezpieczeństwa terapii u pacjentów, którzy nie mogą być poddawani zabiegom z zastosowaniem urządzeń powodujących przepływ prądu w głąb ich ciała. Jest to również niezwykle istotne w operowaniu tego typu urządzeniami w okolicy oka, głównie ze względu na możliwość uszkodzenia nerwów. W okolicy oka nigdy nie powinno się pracować urządzeniami powodującymi przepływ energii elektrycznej, która wnika w głąb ciała pacjenta. Można to w prosty sposób zróżnicować wizualnie: Plexr emituje plazmę w kolorze białym, inne tego typu urządzenia emitują plazmę w kolorze niebieskim, co świadczy o przepływie prądu w kierunku ciała pacjenta.
Jak wygląda zabieg?
Chirurgia nieablacyjna, jak mówi sama nazwa tej techniki, nie wykorzystuje skalpela lub energii lasera aby usunąć nadmiar skóry, co eliminuje wiele możliwych komplikacji takich interwencji. Ta technika stosowana w korekcji powiek jest definiowana jako metoda „dynamiczna”, ponieważ pozwala na pełną kontrolę operatora podczas procedury. Pozwala na obserwację efektu w czasie rzeczywistym. Operator może poprosić pacjenta o zamykanie i otwieranie oczu podczas zabiegu i „na żywo” obserwować efekty swojej pracy. Technika ta nazywana jest „nieablacyjną”, ponieważ jest przeprowadzana bez usuwania nadmiaru skóry, bez przerywania ciągłości skóry właściwej i bez usuwania nadmiaru tłuszczu.
Procedura polega na wykonywaniu niewielkich punktów na powierzchni skóry poprzez plazmę generowaną z urządzenia Plexr, każdy w odległości ok 0,5 mm jeden od drugiego, pozwalając zachować perfekcyjną plastyczność w ruchu powieki aż do zakończenia procedury. Każdy z tych uzyskanych punktów powoduje sublimację (odparowanie) powierzchownych korneocytów bez uszkadzania warstwy podstawnej skóry właściwej, bez krwawienia i co najważniejsze, bez powodowania uszkodzenia i nekrozy otaczających tkanek.
Ponad 5 lat badań klinicznych i obserwacji tysięcy pacjentów wykazało, że dzięki zastosowaniu tej nieablacyjnej techniki możemy uzyskać pożądane napięcie skóry w okolicy oka i w konsekwencji wyeliminować fałdy skóry i zmarszczki mimiczne. Typowa procedura trwa mniej niż 20 minut, a punktowe „strupki” o średnicy ok. 0,5 mm utrzymują się od 4 do 7 dni. W leczenia opadających powiek należy wykonać od 1 do 3 zabiegów w odstępach 40 dni w zależności od stopnia zaawansowania problemu. Badania kliniczne i obserwacje pacjentów poddanych tej terapii pokazują, że efekt terapeutyczny utrzymuje się od 3 do 4 lat.
Zastosowanie Plexr
Głównym wskazaniem Plexr jest lifting okolicy oka (nieinwazyjna bleferoplastyka), lifting dolnej części twarzy, leczenie utrwalonych, głębokich zmarszczek w okolicy oka i okolicy ust (tzw. zmarszczki palacza), usuwanie plam soczewicowatych i opornych przebarwień, usuwanie zmian skórnych, takich jak: angioma, brodawki płaskie, brodawki łojotokowe, włókniaki, rogowacenie słoneczne, kurzajki, oraz leczenie blizn i rozstępów.
Opinia eksperta, dr Aleksandry Jagielskiej, Klinika Sthetic:
– Coraz częściej do mojego gabinetu trafiają pacjenci z problemem opadających powiek. Często na zabieg chirurgiczny jest za wcześnie lub pacjenci nie są w stanie zaakceptować procesu gojenia po interwencji chirurgicznej. Zainteresowałam się możliwościami zastosowania urządzenia Plexr w leczeniu wiotkości skóry na powiekach głównie ze względu na ilość publikacji naukowych potwierdzających jego skuteczność oraz znakomite doświadczenia lekarzy z innych krajów europejskich. W mojej ocenie Plexr jest doskonałą alternatywą dla zabiegów blefaroplastyki powiek górnych dzięki zdolności do obkurczania i usuwania nadmiaru wiotkiej skóry. Mikrowiązka plazmy jest precyzyjnie aplikowana na skórę, działając jedynie w naskórku, co powoduje, że proces gojenia trwa jedynie kilka dni, a zabieg nie wyłącza pacjentów z codziennych aktywności. Plexr stosuję również do leczenia „zmarszczek palacza”, liftingu wiotkiej skóry na szyi oraz korekcji dolnych powiek.