WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

lipoliza iniekcyjna

Lipoliza iniekcyjna

Lipoliza to proces chemiczny przebiegający naturalnie w ludzkim organizmie. Polega on na hydrolitycznym rozkładzie trójglicerydów w tkance tłuszczowej i prowadzi do powstawania kwasów tłuszczowych oraz glicerolu, które następnie uwalniane są do krwiobiegu i wychwytywane przez tkanki, gdzie ulegają utlenieniu do dwutlenku węgla i wody. Lipoliza iniekcyjna pobudza ten proces, prowadząc do pozbycia się zbędnej, miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej np. z bioder, ud czy brzucha. Jak dokładnie wygląda zabieg? 
Karolina Gałajda
Karolina Gałajda, mgr kosmetologii

 

Wyjaśnia nasz ekspert, Karolina Gałajda, mgr kosmetologii, kierownik działu szkoleń i sprzedaży Cosmed24 (www.cosmed24.pl)

Lipoliza iniekcyjna to zabieg polegający na miejscowym usunięciu nagromadzonej tkanki tłuszczowej i często stanowi alternatywę dla chirurgicznej liposukcji.

Zabieg lipolizy iniekcyjnej idealnie sprawdza się w redukcji tłuszczu w obszarze:

  • brzucha
  • ud
  • ramion
  • pleców
  • podbródka

Lipoliza iniekcyjna – na czym polega?

Lipoliza iniekcyjna polega na podaniu do tkanki tłuszczowej specjalnego preparatu powodującego rozpad adipocytów. Preparaty stosowane w zabiegach lipolizy iniekcyjnej to najczęściej gotowe do podania koktajle posiadające składniki prowadzące do rozpadu trójglicerydów. Do najbardziej popularnych składników aktywnych stosowanych w lipolizie iniekcyjnej zaliczamy:

  • fosfatydylocholinę
  • dezoksycholan sodu
  • L-karnitynę

Fosfatydylocholina (lecytyna) należy do grupy organicznych związków chemicznych zaliczanych do fosfolipidów, od dawna stosowanych w medycynie. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego organizmów zwierzęcych. U człowieka lecytyna obecna jest w każdej komórce ciała, zwłaszcza jako składnik błon komórkowych. Bierze udział w rozmaitych procesach przemiany materii, jest bardzo ważnym elementem składowym mózgu i tkanki nerwowej – chroni osłonkę mielinową, stanowi barierę ochronną ścian żołądka, bierze udział w gospodarce cholesterolem.  Jest dostępna komercyjnie w postaci czystej i stosowana jako dodatek do żywności oraz w celach leczniczych.

Jako pierwsza na świecie dr Patricia Ritters (Sao Paulo, Brazylia) w 1995 roku zastosowała fosfatydylocholinę w celu eliminacji tkanki tłuszczowej u leczonej przez nią pacjentki. W ciągu kolejnych 5 lat dr Ritters powtórzyła ten zabieg u ponad 8 tysięcy pacjentów uzyskując za każdym razem zadowalający rezultat.

W Europie metodą dr Ritters zainteresował się austriacki lekarz dr Franz Haseggschwandtner i rozpoczął badania w ramach Europejskiej Grupy naukowo-badawczej Network-Lypolisis. Od 2002 roku wykonał ją z zadowalającymi efektami u ponad 2 tysiące pacjentów, a samą metodę nazwał „lipolysis”. Dzięki rozpowszechnieniu lipolizy przez doktora Haseggschwandtnera w Europie zaczęło ją stosować coraz to większe grono specjalistów.

Fosfatydylocholinę od dawna podaje się w iniekcjach dożylnych w przypadku zatorów tłuszczowych oraz w celu obniżenia stężenia lipidów we krwi. Jest również stosowana doustnie w celu przyspieszenia regeneracji wątroby u osób z jej stłuszczeniem. Dotychczas nie została zarejestrowana w polskim Rejestrze Leków.

Fosfatydylocholina – zasada działania

Fosfatydylocholina z łatwością przenika przez błony komórkowe, powodując ich rozerwanie, a następnie doprowadza do rozpadu trójglicerydów, które wraz z lipoproteidami transportowane są do wątroby, gdzie następuje ich rozkład. Nie uszkadza błon komórkowych, tylko rozpuszcza nagromadzony w komórkach tłuszcz. Tłuszcz jest usuwany z ciała naczyniami limfatycznymi, przechodzi przez wątrobę i zostaje wydalony z kałem. Nie dostaje się natomiast bezpośrednio do krwi.

Jak wybrać preparat do lipolizy iniekcyjnej?

Wybierając preparaty do lipolizy iniekcyjnej należy brać pod uwagę wiele czynników. Po pierwsze stosowany preparat powinien mieć certyfikat medyczny i być preparatem bezpiecznym, przeznaczonym do zabiegów iniekcyjnych. Bardzo ważny jest również skład takiego preparatu. Powinien on być dobierany pod kątem problemu pacjenta. Na rynku dostępne są ampułki bazujące głównie na fofatydylocholinie w połączeniu z dezoksycholanem sodu np. MESOAROMA MAW-PC100 Fosfatydylocholina 10% lub wzbogacone o dodatkowe składniki aktywne jak L-karnityna czy oczar wirginijski wpływające na przyspieszenie redukcji tkanki tłuszczowej i odprowadzanie limfy, np. MESOAROMA MAW-LOCAL CL COCKTAIL 5ml.

MesoaromaLipoliza iniekcyjna – zalecenia zabiegowe

Ilość podanego preparatu podczas zabiegu dobierana jest indywidualnie. Z reguły zaleca się podawać od 5 do 10ml na jeden obszar zabiegowy. Odstępy między sesjami wynoszą z reguły ok. 3-4 tygodni. Liczba zabiegów zazwyczaj waha się w przedziale od 3 do 5 w zależności od ilości tkanki tłuszczowej, której chcemy się pozbyć. Bardzo ważne jest, aby po zabiegu pić duże ilości wody, unikać alkoholu oraz ciężkostrawnych potraw. Lipoliza iniekcyjna przynosi bardzo dobre i szybkie rezultaty, pod warunkiem że wykonywana jest przez wykwalifikowaną osobę , a stosowane preparaty są certyfikowane i bezpieczne. Dodatkowo należy pamiętać, iż jest to zabieg do redukcji miejscowej tkanki tłuszczowej, dlatego ważne jest, aby wzbogacić go dodatkową dietą i ćwiczeniami w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów.

Zabiegi lipolizy iniekcyjnej mogą być łączone z zabiegami modelowania sylwetki, które wpłyną ujędrniająco na skórę oraz dodatkowo spotęgują i utrwalą efekty zabiegów iniekcyjnych. W tym przypadku świetnie sprawdzą się urządzenia bazujące na masażu próżniowym z rolkami, fali radiowej i podczerwieni. Pobudzają one produkcję fibroblastów prowadząc do zagęszczenia skóry i poprawy jej napięcia.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

zabiegi modelujące ciało

Zabiegi modelujące sylwetkę

Poznaj zabiegi pozwalające skutecznie pozbyć się niechcianych krągłości i zbędnego tłuszczyku. Hity z gabinetów!

Zabiegi iniekcyjne na ciało

Zabiegi modelujące i redukujące cellulit to nie tylko urządzenia hi-tech. Na rynku jest wiele preparatów iniekcyjnych, które „rozpuszczają” tkankę tłuszczową […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki