
Kalendarz medycyny estetycznej: 20-40 lat
Zamiast zastanawiać się, czy to już pora na botox, umów się na konsultację z zakresu medycyny estetycznej. Dowiesz się, że jest dużo więcej możliwości odmładzania niż słynna toksyna botulinowa. A także że możesz zapobiegać starzeniu i cieszyć się urodą, zamiast ją potem na siłę odtwarzać. O kalendarz zabiegów dla kobiet w wieku 20-40 lat poprosiliśmy dr Iwonę Gnach-Olejniczak, eksperta Unident Union Dental Spa Medycyna Estetyczna.
Nasz ekspert: dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog, ekspert medycyny estetycznej, twórca Dental Face Liftingu®, klinika Unident Union Dental Spa Medycyna Estetyczna we Wrocławiu. www.unidentunion.pl
– Czterdziestka to nowa trzydziestka, a trzydziestolatka przez dekadę może podawać się za dwudziestolatkę. Zegar biologiczny cofają: aktywny tryb życia, zdrowa dieta i… umiejętnie stosowana medycyna estetyczna. Dlaczego z pierwszą wizytą anti-aging nie warto zwlekać? Lepiej zachować młodość na lata, niż ją z trudem odzyskiwać – przekonuje dr Iwona Gnach-Olejniczak, ekspert medycyny estetycznej i stomatologii estetycznej z Wrocławia. Dr Gnach-Olejniczak opracowała chroniony prawem Dental Face Lifting®, który koncentruje się na poprawie i odmłodzeniu rysów twarzy za pomocą zintegrowanych zabiegów medycyny estetycznej i wszelkich technik stomatologicznych. Jakie zabiegi poleca w wieku 20-40?
Medycyna estetyczna
• Pamiątki po trądziku – czyli zabiegi na blizny potrądzikowe
Nawet jeśli udało ci się wyleczyć trądzik młodzieńczy, możesz mieć po nim pamiątki na skórze w postaci blizn potrądzikowych. Warto zregenerować skórę za młodu w tych miejscach, ponieważ mechanizmy autonaprawcze organizmu są teraz jeszcze bardzo silne. W likwidacji blizn potrądzikowych świetnie sprawdza się system laserowy Fotona. Terapię zaczyna użycie lasera Nd:YAG w trybie (FRAC3®), które remodeluje tkanki podporowe skóry, dzięki czemu że staje się ona elastyczna i jędrna w miejscu występowania blizny. Następnie wykonujemy ablacyjny resurfacing skóry laserem Er-YAG, co daje efekt powierzchniowego wygładzenia faktury blizn potrądzikowych.
W planach leczenia uwzględniamy również peelingi chemiczne na blizny, które stosowane na starcie skojarzonej terapii przygotowują skórę do przebudowy.
Świetnym zabiegiem w przypadku blizn potrądzikowych jest radiofrekwencja mikroigłowa Vivace, która regeneruje i wygładza skórę poprzez mechaniczne mikronakłuwanie połączone z bipolarną falą radiową.
Alternatywą lub zabiegiem, który może być stosowany naprzemiennie z Vivace, jest mikronakłuwanie Dermapen połączone ze stosowaniem osocza bogatopłytkowego PRP.
• Korekta rysów twarzy – modelowanie nosa, brody, ust
To tak naprawdę niewielkie ingerencje w proporcje i symetrię rysów twarzy, które dają spektakularne efekty. Czym są bowiem 1, 2 czy 3 ml preparatu w odniesieniu do powierzchni całej twarzy? Dlatego uważam, że osoby młode, niemające zastrzeżeń do jakości skóry, mogą sobie pozwolić na subtelne podrasowanie tego, co zaniedbała matka natura. Zwłaszcza gdy z powodu niewielkich defektów są mniej pewne siebie, powinny pomyśleć o zmianie na lepsze za pomocą medycyny estetycznej. Do najpopularniejszych zabiegów korygujących wygląd twarzy należą: prostowanie i modelowanie kształtu nosa, wysmuklanie brody oraz oczywiście refresh i powiększanie ust. We wszystkich tych zabiegach stosuje się gęsty, usieciowany kwas hialuronowy, materiał o dużej plastyczności i najwyższym bezpieczeństwie, który naturalnie występuje w skórze i zanika z wiekiem. Efekty modelowania utrzymują się średnio 6-20 miesięcy i zanikają stopniowo, dzięki czemu nie dochodzi do gwałtownej zmiany. Powolny powrót do punktu wyjścia jest tak płynny, że praktycznie niezauważalny na co dzień. Stała opieka lekarza medycyny estetycznej polega na umiejętnym podtrzymywaniu pożądanych efektów.
Często pojawia się pytanie, dlaczego w ogóle pożądamy większych ust. Prawda jest taka, że nie chodzi wcale o efekt XXL. Za pomocą kwasu hialuronowego najczęściej wyrównujemy i wzmacniamy kontur ust, podkreślamy łuk Kupidyna i filtrum, unosimy opadające kąciki, przez które pacjentki odbierane są jako osoby wiecznie niezadowolone. Kwas hialuronowy, o czym mówi się mało, odbudowuje i wzmacnia także zbyt bladą czerwień wargową, genialnie nawilża, dzięki czemu zapobiega pękaniu i pierzchnięciu ust. Nawilżający refresh ust wykonują nawet takie kobiety, które nie mają zastrzeżeń do kształtu ust. Dzięki regularnemu nawadnianiu ich wargi są gładkie, błyszczące i w naturalny sposób pełniejsze, nawet bez zastosowania techniki powiększania.
• Pierwsze i drugie zmarszczki – botox i stymulatory kolagenu
Im bliżej 40. urodzin, tym bardziej widać, że twarz się zmienia. Skóra robi się cieńsza i bardziej podatna na zmarszczki. Jeśli masz nadmierną mimikę, możesz obserwować już wcześniej zmarszczki mimiczne, które z wiekiem zaczynają się utrwalać. Dlatego nie czekaj, aż linie mimiczne staną się widoczne, nawet wtedy gdy nie mrużysz oczu i nie marszczysz czoła. Nadmierną mimikę można relaksować nowoczesnymi technikami podawania toksyny botulinowej, bez ryzyka „zamrożenia twarzy”. Zabiegiem pierwszego wyboru na tzw. kurze łapki w rejonie oczu jest mezobotox. Połączenie w jednym zabiegu toksyny botulinowej i preparatu do mezoterapii daje efekt naturalnego zrelaksowania rysów twarzy z nawilżeniem i rewitalizacją. Skóra staje się napięta, elastyczna i pełna blasku.
Jeśli pozwoliłaś na to, by zmarszczki mimiczne utrwaliły się, być może sam botox nie wystarczy. Lekarz sięgnie wtedy także po kwas hialuronowy, aby wypełnić np. lwią bruzdę. Ten sam preparat może zostać zastosowany, jeśli zaobserwujesz u siebie zmiany związane z utratą objętości twarzy. Powolne zmniejszenie objętości kości, lipoatrofia oraz przesuwanie się poduszeczek tłuszczowych, które znajdują się pod skórą, wpływaj ą na wypłaszczenie rysów. Pojawiają się między innymi dolina łez, zapadnięte skronie. Zmiany te początkowo są niewielkie, co nie znaczy, że nie warto działać zawczasu. Na przykład za pomocą stymulatorów kolagenu, które będą pobudzać organizm do intensywnej produkcji włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za grubość, jędrność i napięcie skóry. Biostymulacyjne wypełniacze nie tylko odbudowują objętość rysów twarzy, lecz także pobudzają skórę do autoodnowy.
Stomatologia
• Lubisz gdy są białe – wybielanie nakładkowe czy gabinetowe
Jestem fanką slow-whiteningu, czyli wybielania systemem nakładkowym, który gwarantuje najtrwalszy i najbardziej naturalny efekt. Żelowe nakładki na zęby powstają w oparciu o tzw. wycisk. Gdy są szczelnie dopasowane do uzębienia, żel wybielający nie wypływa i nie drażni dziąseł, a także nie traci swoich właściwości wybielających. Takie nakładki pacjent zakłada na noc lub co najmniej na 2 godziny w ciągu dnia; przez około 2-8 tygodni. Celem jest osiągnięcie punktu nasycenia, co oznacza, że zębów nie będzie już można bardziej wybielić. Gabinetowe wybielanie polega na przyspieszeniu utleniania przebarwień za pomocą różnego typu światła, np. LED, laserowego. Trzeba jednak pamiętać, że część natychmiastowego efektu zaniknie po kilku dniach. Dlatego wskazane jest stosowanie po wybielaniu gabinetowym kuracji nakładkowej, która przedłuży i wzmocni efekt wybielania gabinetowego. Dopiero wtedy można mówić o rozjaśnieniu uzębienia na lata.
• Licówki – minimalna ingerencja, maksymalny efekt
Licówki są dla ciebie, jeśli masz zastrzeżenia do kształtów pojedynczych zębów lub kilku zębów w strefie estetycznej. Zbyt duża i niepasująca do rysów twarzy diastema między jedynkami, za krótkie górne dwójki, albo czarne trójkąty w miejscach brodawek międzyzębowych – wszystko to zamaskują porcelanowe płatki, naklejane na zęby. Cienkie licówki w niewielkim stopniu rozjaśniają także uśmiech, w wersji grubszej są w stanie przykryć bardziej intensywne przebarwienia odporne na wybielanie. Zawsze świetnie maskują nierówności szkliwa, na przykład w jego niedorozwoju. Wymagają minimalnej ingerencji w szkliwo i są rozwiązaniem permanentnym, czyli jeśli się na nie zdecydujesz, będziesz je nosić już zawsze.
Alternatywą dla licówek porcelanowych są licówki z kompozytu, mocowane do zębów siłą adhezji. Oznacza to, że lekarz nie musi ingerować wiertłem w szkliwo zęba, wystarczy je tylko delikatnie zmatowić, by połączyć ząb z licówką. Kompozytowy bonding wykonuje doświadczony stomatolog estetyczny bezpośrednio na fotelu z tzw. wolnej ręki. Już po jednej wizycie wychodzisz z klinki z nowym uśmiechem.
• Ortodoncja dorosłych – dla zdrowia i urody
Zapracowane, ambitne, zestresowane – młode kobiety coraz częściej chorują na bruksizm, czyli nawykowo zgrzytają i zaciskają zęby. W efekcie uzębienie jest starte, a razem ze zgrzytaniem pojawiają się migreny, bóle głowy, karku, pleców, szumy uszne itp. Bruksizmowi towarzyszą wady zgryzu. Najczęściej są to wady zgryzowe, nabyte z powodu złych plomb (za niskich) lub braków zębów trzonowych, obniżających wysokość zwarcia. Dolegliwości bólowe oraz starte zęby sprawiają, że pacjentki szukają pomocy u lekarza.
Bóle głowy i inne dolegliwości rzadko kojarzą się ze stomatologiem (a szkoda). Pacjenci przychodzą do dentysty, ponieważ chcą przedłużyć starte zęby licówkami. Trzeba jednak jednocześnie odbudować wysokość zębów bocznych, aby móc wydłużyć starte siekacze. Po podniesieniu wysokości zwarcia aparatem ortodontycznym, odbudowuję prawidłowe kształty zębów przednich, dbając o prawidłowy zgryz i estetykę każdego pojedynczego zęba. Kobiety w wieku 25-40 to druga po nastolatkach najliczniejsza grupa zakładająca aparaty. Są zachwycone, gdy okazuje się, że po rozpoczęciu leczenia mijają dolegliwości bólowe związane z bruksizmem. A już zupełnie w kategoriach cudu traktują fakt, że po podniesieniu wysokości zwarcia wygładzają się przedwcześnie zarysowane bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki marionetki, poprawia się owal i uwydatnia czerwień wargowa. Dental Face Lifting®, który opracowałam, to jedna z najtrwalszych po chirurgii plastycznej metod na trwałą poprawę i odmłodzenie rysów twarzy. Tyle że DFL® nie wymaga skalpela, ponieważ jest połączeniem medycyny estetycznej ze wszystkimi technikami stomatologii, które wpływają na podparcie kostne i rysy twarzy oraz urodę uśmiechu.