
Estetyczne problemy pociążowe
Ciąża to nie tylko piękny czas oczekiwania na nowego członka rodziny, ale też prawdziwej rewolucji dla całego organizmu i ciała! Po urodzeniu dziecka nie zawsze szybko i łatwo wraca do pełnej formy. Zapytaliśmy naszego eksperta o najczęstsze problemy estetyczne, z jakimi borykają się młode mamy, oraz najlepsze sposoby na ich rozwiązanie.
Nasz ekspert: dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda, specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej, dyrektor medyczny z Instytutu Medycyny Estetycznej Medestetis. Przebyła szereg kursów i szkoleń z dziedziny medycyny estetycznej i anti-aging w kraju i za granicą, jest autorem publikacji i doniesień naukowych oraz członkiem towarzystw naukowych. Szkoli lekarzy z zakresu podawania toksyny botulinowej, kwasu hialuronowego oraz technik laserowych. Jej pasją (poza pracą) jest sport – uwielbia biegać, pływać, ćwiczyć fitness, jeździć na nartach oraz spędzać każdą wolną chwilę aktywnie. www.medestetis.pl
POZNAJ BLIŻEJ NASZEGO EKSPERTA>>>
Miejscowe otłuszczenie
Podstawią powrotu do figury sprzed ciąży jest właściwa dieta i ruch, ale jeśli borykamy się z miejscowym otłuszczeniem lub chcemy zmaksymalizować efekty ćwiczeń i diety, skuteczny będzie zabieg lipolizy, który stanowi niechirurgiczną metodę usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Lipoliza najlepiej sprawdza się w redukcji tkanki tłuszczowej z okolic: brzucha, pośladków, bioder, w okolicach tzw. drugiego podbródka, ramion, niektórych partii pleców. W miejsca nadmiernego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej, wstrzykiwana jest mieszanka fosfatydylocholiny lub deoksycholatu. Preparat wraz ze środkiem znieczulającym wstrzykuje się specjalną długą i cienką igłą. Substancje te niszczą błony komórek tłuszczowych i uwolnione z komórek tłuszcze są następnie transportowane do wątroby, gdzie podlegają metabolizmowi i są usuwane z organizmu. Zabieg lipolizy warto wspomóc dodatkowo masażami lub zabiegami endermologii LPG, które pozwalają dodatkowo przyspieszyć proces lipolizy oraz przedrenować zalegające pokłady zniszczonej tkanki tłuszczowej. Kolejnym skutecznym zabiegiem jest Eat Skin Shock, który rozbija tkankę tłuszczową za pomocą fali akustycznej. Odbudowuje kolagen, redukuje blizny i rozstępy, ujędrnia zwiotczałą skórę, poprawa jej koloryt i teksturę, zwiększa napięcie i elastyczność.
Rozstępy na brzuchu
Rozstępy to nic innego jak rozerwanie sieci włókien kolagenowych na poziomie skóry właściwej – są wynikiem nadmiernego i szybkiego rozciągnięcia się skóry. Rozstępom należy przede wszystkim przeciwdziałać przez całą ciążę i po porodzie – stosować kremy z lipidami, silnie nawilżające i natłuszczające. Jeśli rozstępy mimo wszystko się pojawią, zastosować można zabieg laserem frakcyjnym IPixel. W efekcie zabiegu dochodzi do głębokiej przebudowy tkanek skórnych (również na poziomie skóry właściwej), co prowadzi do redukcji rozstępów. Dla największej skuteczności zabiegu zalecane są minimum trzy zabiegi w odstępach 4-6 tygodni. Drugim sposobem walki z rozstępami jest mezoterapia – metoda biorewitalizacji skóry, poprzez śródskórne podawanie substancji biologicznie czynnych takich jak m.in. dimetylodwuamina, aminokwasy, witaminy, minerały bądź ostrzykiwanie rozstępów osoczem bogatopłytkowym uzyskiwanym z własnej krwi pacjenta. Zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego należy wykonać w serii około 3 zabiegów co miesiąc. Pozwalają one na wykorzystanie czynników wzrostu obecnych w krwi pacjenta.
Wiotka, „luźna” skóra na brzuchu
Jest to skutek nadmiernego rozciągnięcia się skóry w ciąży. Znaczną poprawę jędrności skóry uzyskamy dzięki zdrowej zróżnicowanej diecie oraz ćwiczeniom mięśni brzucha. Poza pielęgnacją skóry kremami, należy stosować naprzemienne ciepłe i zimne prysznice. W poważniejszych przypadkach z utratą jędrności na brzuchu możemy walczyć zabiegiem Clearlift Alma Harmony – nieablacyjnym zabiegiem laserowym, który powoduje uszkodzenia w obrębie skóry właściwej bez uszkodzenia naskórka. W efekcie dochodzi do pobudzenia procesów tworzenia nowego kolagenu i skóra się ujędrnia. Zabiegiem wspomagającym jest Lipomassage LPG (endermologia), czyli masaż drenujący wykonywany przy użyciu rolki zasysającej powietrze. Pomaga on skutecznie ujędrnić skórę i wyszczuplić brzuch, a sposób przeprowadzania zabiegu sprawia, że pacjent może się zrelaksować i odpocząć. Jak dowodzą badania, stosowanie tej technologii pozwala przyspieszyć proces lipolizy (redukcji tkanki tłuszczowej) nawet o 70% i pobudzić proces produkcji kolagenu do 240%. Kolejnym wartym uwagi zabiegiem jest Thermolifting Zaffiro, podczas którego, dzięki zastosowaniu promieniowania podczerwonego IR dochodzi do skurczu włókien kolagenowych. W efekcie skóra zostaje zagęszczona i ściągnięta, zwiększa się jej napięcie i elastyczność. Modyfikacji ulega również jej struktura, co widać już w kilka chwil od rozpoczęcia zabiegu.
Opadający biust
Utrata jędrności biustu następuje najczęściej po okresie karmienia piersią, kiedy skóra ulegała wielokrotnemu rozciąganiu. Poprawę jędrności osiągnąć można dzięki pobudzeniu ukrwienia i dotlenienia skóry, na przykład stosując naprzemiennie ciepłe i zimne natryski. Zalecane jest także stosowanie kremów zawierających wyciąg z bluszczu, jednocześnie wskazany jest delikatny masaż ruchami okrężnymi. Efektywny jest również sport, a konkretnie ćwiczenia wzmacniające mięśnie klatki piersiowej, jednak należy wtedy pamiętać o dobrze podtrzymującym piersi biustonoszu. Jeśli domowe metody okażą się nieskuteczne, można zastosować zabiegi, takie jak Thermolifting – wykorzystujący podczerwień lub fale radiowe. Dzięki tym zabiegom dochodzi do skurczu włókien kolagenowych i pobudzenia fibroblastów do tworzenia nowego kolagenu, co w efekcie powoduje ujędrnienie skóry. Bardziej inwazyjne zabiegi wykonuje się laserem frakcyjnym ablacyjnym (iPixel) lub nieablacyjnym (Clearlift), który powoduje mikrouszkodzenia, pobudzające proces odnowy skóry. Możliwe jest też zastosowanie mezoterapii substancjami odżywczymi lub osoczem bogatopłytkowym. Swoje miejsce znajdują tutaj również nici PDO rewitalizujące skórę.
Przebarwienia
Zaburzona gospodarka hormonalna przyczynia się do powstania szczególnego rodzaju przebarwień jakim jest ostuda, inaczej melasma. Związana jest z nadmierną produkcją żeńskich hormonów, zwłaszcza estrogenów. Na powstanie melazmy szczególnie narażone są kobiety w ciąży, a także osoby o ciemniejszej karnacji. Jedną z metod pozwalającą skutecznie pozbyć się przebarwień jest zabieg wykorzystujący laser Qswitch Alma Harmony, który powoduje rozbicie barwnika i stopniowe rozjaśnianie się przebarwień. W przypadku przebarwień posłonecznych zazwyczaj wykorzystuje się wąskopasmowe intensywne pulsacyjne źródło światła. Technologia Dye-VL stosowana jest miejscowo na przebarwienia i polega na termicznym uszkodzeniu komórek, w których doszło do nagromadzenia barwnika – melaniny. Peeling medyczny to kolejna skuteczna metoda walki z przebarwieniami. Zapewnia zazwyczaj większą skuteczność i bezpieczeństwo niż popularne zabiegi mikrodermabrazji.
Wypadanie włosów
Wypadające włosy po ciąży to efekt zmian hormonalnych, zachodzących w organizmie. Wysoki poziom estrogenów w okresie ciąży pobudza do pracy mieszki włosowe i hamuje wypadanie włosów. Dzięki temu podczas ciąży jest ich więcej, następnie po mniej więcej trzech miesiącach od porodu, poziom estrogenów spada, co wywołuje gwałtowne wypadanie włosów. Wtedy właśnie tracimy włosy, które nie wypadły podczas ciąży oraz te, które powinny wypaść zgodnie z naturalnym cyklem wzrostu włosa. Jeśli wypadanie szczególnie nam doskwiera, warto zastosować suplementy diety, bogate w cynk i wyciąg ze skrzypu polnego. Można też zastosować zaawansowane terapie, które pobudzą do wzrostu mieszki włosa, a przy tym zregenerują i wzmocnią cebulki, poprawią kondycję włókien kapilarnych, odżywią mezenchymalne komórki macierzyste oraz odpowiednio nawilżą skórę głowy. Do takich metod należą zabiegi mezoterapii specjalnie dedykowanymi preparatami do skóry głowy oraz seria zabiegów osoczem bogatopłytkowym wykorzystującym potencjał własnej krwi pacjenta bogatej w czynniki wzrostu.