WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Klinika Amaya laser

10 pytań o laser frakcyjny CO2

Wprowadzenie laserów frakcyjnych było prawdziwym przełomem w laseroterapii. Zwłaszcza w zabiegach laserami CO2, które wcześniej – choć powodowały głęboką przebudowę skóry – wiązały się z długim okresem rekonwalescencji i ryzykiem powikłań. 

dr Franciszek StrzałkowskiNa najczęstsze pytania o laser frakcyjny CO2 odpowiada dr Franciszek Strzałkowski, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Strzałkowski (www.KlinikaStrzalkowski.pl).

1. Jak działa laser frakcyjny?

Chromoforem dla lasera frakcyjnego CO2 jest obecna w tkankach woda – jej „podgrzanie” powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia w formie mikroskopijnych „kolumienek”, natomiast tkanki wokół pozostają nienaruszone. Dzięki temu proces regeneracji i odbudowy skóry (niejako „wymuszony” uszkodzeniem) zachodzi szybciej, pobudzona też zostaje produkcja kolagenu odpowiedzialnego za jej gęstość, jędrność i młodość.

2. Czy zabieg jest bolesny?

Odczucia są indywidualne – zwykle określane jako szczypanie, pieczenie, uczucie ciepła. Dlatego dla komfortu pacjenta zabieg zawsze wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, po odpowiednio wcześniejszym nałożeniu kremu znieczulającego typu Emla (nawet 1-1,5 godziny przed zabiegiem).

3. Czy zabieg jest bezpieczny?

Nowoczesne lasery, takie jak Fire-Xel, są wyposażone w skanery analizujące skórę podczas zabiegu, dzięki czemu parametry działania lasera są ustawiane indywidualnie dla każdego pacjenta, zapewniając mu komfort, skuteczność i bezpieczeństwo. Zabieg zawsze powinien być wykonywany przez doświadczonego laseroterapeutę. Lasery CO2 mają charakter medyczny!

Klinika Strzałkowski laser4. Jak długo trwa zabieg?

To zależy od obszaru – w wypadku zabiegu na twarz to zwykle ok. 10-15 minut.

5. Jak wygląda skóra po zabiegu laserem frakcyjnym CO2?

Dzięki temu, że ablacja zachodzi tutaj w sposób kolumnowy, a nie jednolity, skóra po zabiegu jest zaczerwieniona i opuchnięta (najbardziej w delikatnej okolicy oczu), nie ma natomiast krwawienia ani wrażenia „spalenia” naskórka. Po 2-3 dniach objawy te ustępują. Po upływie ok. 24 godzin w miejscu zabiegu mogą się pojawić mikroskopijne strupki, które wyłuszczają się w ciągu kilku dni. Pełen okres gojenia zwykle trwa około tygodnia.

6. Jak pielęgnować skórę po zabiegu laserowym?

Warto stosować kremy przyspieszające gojenie się skóry po laseroterapii i łagodzące zaczerwienienia. Nie zdrapuj strupków i nie stosuj kosmetyków ze składnikami, które mogłyby ją podrażnić, np. z kwasami czy retinoidami. Niezwykle ważna jest ochrona skóry przed promieniami UV przez minimum 6 tygodni od ostatniego zabiegu (i pomiędzy powtórzeniami) – aby uniknąć pojawienia się przebarwień.

7. Jakie efekty daje laser frakcyjny CO2?

Lasery tego typu mają bardzo wszechstronne wskazania – poprzez dogłębną przebudowę skóry i silną stymulację kolagenu odmładzają i ujędrniają, likwidują zmarszczki i tzw. kurze łapki, wyrównują koloryt i strukturę skóry, redukują blizny np. potrądzikowe czy po ospie, zmniejszają rozstępy. Tzw. resurfacing laserowy pozwala odmłodzić wygląd nawet o kilka lat! Ponieważ laser pobudza produkcję kolagenu w skórze, efekt poprawy jej jędrności i gęstości będzie się nasilać stopniowo w ciągu 3-6 miesięcy.

8. Czy laser CO2 przeznaczony jest tylko do twarzy?

Nie, może też być stosowany z powodzeniem na całe ciało, np. w celu odmłodzenia dekoltu, grzbietów dłoni czy usunięcia blizn potrądzikowych z pleców. Polecany jest w każdym wieku, kobietom i mężczyznom. To obecnie jedna z najbardziej skutecznych metod poprawy wyglądu i odmłodzenia skóry.

9. Ile zabiegów trzeba wykonać?

Wszystko zależy od wskazań. Zwykle to 3-4 zabiegi wykonywane w odstępach 4-tygodniowych.

10. Czy laser CO2 może zastąpić skalpel?

Tak, lasery frakcyjne CO2, takie jak Fire-Xel, mogą pracować w tzw. trybie chirurgicznym, służąc do cięcia i „odparowywania” np. narośli skórnych, polipów, brodawek. Dzięki jednoczesnej koagulacji zabiegi są praktycznie bezkrwawe, a proces gojenia zachodzi bardzo szybko. Pamiętaj jednak, że jeśli zmiana skórna jest podejrzana i wymaga oceny histopatologicznej, powinna być usunięta w klasyczny sposób, z zachowaniem odpowiedniego marginesu.

Klinika Strzałkowski

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Hand Magic

Zabieg Hand Magic w Klinice Strzałkowski

Hand Magic to najnowsza terapia łączona opracowana przez dr. Franciszka Strzałkowskiego. Wykorzystuje synergię działania IPL i preparatu biostymulującego skórę na bazie R-kolagenu dla odmłodzenia i rozjaśnienia dłoni. Miałam przyjemność wypróbować ten zabieg na swoich dłoniach!


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki